فوجی فیلم دوربین GFX 50S را معرفی کرد؛ حسگر مدیوم فرمت 51 مگاپیکسلی (14)

فوجی فیلم دوربین GFX 50S را معرفی کرد؛ حسگر مدیوم فرمت ۵۱ مگاپیکسلی

شرکت فوجی فیلم طی رویداد فتوکینا ۲۰۱۶ از دوربین جدیدی در سری بدون آینه با نام GFX 50S رونمایی کرد. البته جالب است بدانید که این شرکت با معرفی این دوربین، از اولین محصول در سری مدیوم فرمت و بدون آینه های خود که از این به بعد با نام GFX شناخته می‌شود رونمایی کرده است. دوربین GFX 50S فوجی فیلم قرار است اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی با بازار عرضه گردد.

فوجی فیلم دوربین GFX 50S را معرفی کرد؛ حسگر مدیوم فرمت ۵۱ مگاپیکسلی

همان طور که احتمالا می‌دانید حسگرهای مدیوم فرمت (ابعاد ۴۳.۸ × ۳۲.۹ میلی متری) سنسورهایی بزرگتری نسبت به فول فریم به حساب می‌آیند و در دوربین های محدودی آن هم با قیمت بسیار بالا از آنها استفاده می‌شود. هم اینک دوربین GFX 50S دارای یک حسگر مدیوم فرمت با دقت تصویر ۵۱.۴ مگاپیکسلی است.

فوجی فیلم دوربین GFX 50S را معرفی کرد؛ حسگر مدیوم فرمت 51 مگاپیکسلی (3)

در حالی که دوربین های سری ایکس فوجی فیلم محصولاتی بسیار محبوب بین عکاسان به حساب آمده و طرفداران بسیار زیادی دارد اما به دلیل تجهیز به حسگر APS-C و در واقع کوچکتر بودن ابعاد آن، عکاس نمی‌تواند تصاویر باکیفیت و خوبی را ثبت کند. اما در این میان جالب است که شرکت فوجی فیلم برای این منظور به حسگر فول فریم مراجعه نکرده بلکه مستقیما به سراغ سنسور بسیار بزرگ مدیوم فرمت رفته است.

اولین دوربین سری GFX فوجی فیلم دارای یک حسگر مدیوم فرمت از نوع CMOS است. این سنسور به میزان ۱.۷ برابر بزرگتر زا یک حسگر فول فریم به حساب می‌آید. ابعاد حسگر آن مشابه دوربین Hasselblad X1D است که طی فتوکینا امسال شاهد معرفی رسمی آن بودیم. علاوه بر آن فوجی فیلم در مورد رزولوشن بسیار بالای ۵۱.۴ مگاپیکسلی حسگر دوربین GFX 50S این طور اضافه می‌کند که: “علاوه بر افزایش دقت تصویر، جزئیات صحنه و همچنین کیفیت عکس ها، با استفاده از این میزان از دقت تصویر در هنگام عکاسی در نسبت های تصویر گوناگون، دیگر شاهد کاهش کیفیت تصویر نخواهیم بود.” لازم به ذکر است که این دوربین می‌تواند در نسبت های تصویر ۴ به ۳، ۳ به ۲ و همچنین ۱ به ۱، ۴ به ۵ و ۶ به ۷ و در نهایت ۶ به ۱۷ عکاسی کند.

فوجی فیلم دوربین GFX 50S را معرفی کرد؛ حسگر مدیوم فرمت 51 مگاپیکسلی (8)

همان طور که در بخش های پیشین به آن اشاره شد دوربین GFX 50S فوجی فیلم در سری بدون آینه قرار می‌گیرد. با حذف آینه و منشور، حالا ابعاد این محصول به دوربین های DSLR فول فریم بسیار نزدیک است. علاوه بر آن حرکت مکانیکی آینه و لرزش های آن نیز باعث می‌شد شارپنس و وضوح تصاویر کاهش یابد. این دوربین از لنزهای سری G پشتیبانی خواهد کرد. از طرفی در این دوربین فاصله حسگر تا دهانه لنز دوربین بسیار کاهش یافته و به ۲۶.۷ میلی متر رسیده است. این موضوع خود باعث می‌شود کمتر در تصاویر ثبت شده شاهد اثر vignetting (کدر شدن اطراف و کنارهای عکس) باشیم.  این دوربین در برابر شرایط جوی نامساعد مقاوم بوده و از طرفی ضد گرد و غبار نیز هست.

اما از نظر طراحی باید گفت که دوربین GFX 50S فوجی فیلم از قابلیت های ظاهری سری ایکس به خوبی بهره گرفته است. در حقیقت حالا طراحی کاربردی کلیدها و پیچ تنظیم سری دوربین های ایکس فوجی فیلم را در این محصول جدید نیز شاهد هستیم. در بخش پشتی دوربین نمایشگر دستگاه می‌تواند از جای خود حرکت کرده و در زوایای مشخص شده جا به جا شود. علاوه بر آن همان طور که در تصاویر مشاهده می‌کنید این دوربین دارای منظره یاب الکترونیکی خاصی نیز هست که می‌تواند از جای خود حرکت کرده و از دوربین جدا شود و بسته به نوع و حالت عکاسی و قرار گرفتن دوربین، توسط عکاس تغییر مکان دهد. وجود گریپ باتری از جمله لوازم جانبی این دوربین به حساب می‌آید که البته به صورت مجزا به فروش خواهد رسید.

فوجی فیلم دوربین GFX 50S را معرفی کرد؛ حسگر مدیوم فرمت 51 مگاپیکسلی

همان طور که می‌دانید یک دوربین DSLR بدون لنز هیچ است. شرکت فوجی فیلم طی مراسم رسمی خود در فتوکینا ۲۰۱۶ از شش لنز سری جی نیز رونمایی کرده است که شامل ۶۳ میلی متری F4 و ۶۴-۳۲ میلی متری F4 زوم، ۱۲۰ میلی متری F4 ماکرو،‌ ۱۱۰ میلی متری F2 نیمه تله فوتو، ۲۳ میلی متری F4 الترا واید و ۴۵ میلی متری F2.8 پرایم هستند.

اما قیمت این دوربین مدیوم فرمت؛ دوربین GFX 50S در هنگام عرضه زیر ۱۰ هزار دلار قیمت خواهد داشت و به همراه منظره یاب جدا شدنی فوجی فیلم فروخته خواهد شد. در بخش زیر تعدادی از تصاویر ثبت شده از این دوربین در رویداد فتوکینا ۲۰۱۶ را شاهد هستید:

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*