آیا قفل آیفون مجددا توسط اف بی آی شکسته می‌شود؟

چندی پیش بود که FBI قفل آیفون را در جریان پرونده سان برناردینو باز کرد. حالا بار دیگر FBI قصد دارد قفل یک آیفون دیگر را باز کند! این گوشی متعلق به «دَهیر آدَن» است که ماه گذشته 10 نفر را در مرکز خرید مینه‌سوتا مجروح کرد. در جریان این اتفاق، آدن به ضرب شلیک گلوله کشته شد، اما FBI معتقد است که گوشی وی حاوی اطلاعاتی مفیدی خواهد بود؛ از جمله انگیزه او از این اقدام تروریستی و همچنین احتمال ارتباط او با داعش.

در ابتدای سال میلادی بود که FBI از دادگستری ایالات متحده در خواست کرد تا برای باز کردن قفل آیفون فاروک –عامل اصلی حوادث سن برناردینو- همکاری لازم را با آنها داشته باشند. طی آن ماجرا 16 نفر کشته و 24 زخمی شده بودند. بعدها مشخص شد که مسببان آن با داعش در ارتباط بوده‌اند.

توانایی FBI در باز کردن قفل آیفون

در ماجرای سن برناردینو، FBI از اپل خواست تا قفل آیفون را باز کند که اجازه آن از طرف دادگاه نیز صادر شده بود. اما اپل از انجام این کار خودداری کرد. پس از مدتی FBI اعلام کرد که با همکاری یک شخص/شرکت ثالث توانسته قفل آیفون را باز کند. هم اکنون FBI، نحوه هک کردن گوشی‌ها و ریزه‌کاری‌های مربوط به هک را کاملا می داند. البته یادگیری این هک برای FBI حدود 1 میلیون دلار هزینه در پی داشت.

اما با این شرایط مشخص نیست چرا باز هم FBI از اپل درخواست کرده تا قفل آیفون «دهیر آدن» را باز کند، چیزی که احتمال پذیرش آن توسط اپل بسیار کم است. «Rich Thornton» مامور ویژه FBI می گوید:

«ما در حال ارزیابی راهکارهای قانونی و فنی هستیم تا به این گوشی و اطلاعات داخل آن دست پیدا کنیم.»

همچنین مشخص نیست که FBI سعی دارد قفل چه ورژنی از آیفون را باز کند. اگر آیفون مورد نظر 5c یا قدیمی‌تر باشد، FBI می‌تواند از ابزار قدیمی‌اش برای کرک کردن گوشی بهره ببرد. گوشی‌های جدیدتر آیفون یا باید توسط ابزار جدیدی کرک شود یا خود شرکت اپل در باز کردن قفل آیفون به FBI کمک کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. آقا خود برو بچ اپل هم بلد نیستن قفل آیفون رو باز کنند
    روشون نمیشه بگن
    درضمن توش پول نیست
    اپل هم پولکی

  2. معلوم شد دادگاه بازیا همه ظاهرسازی بوده ..