کم مصرف ترین لامپ ال ای دی جهان توسط فیلیپس رونمایی شد - گجت نیوز

فیلیپس از کم‌ مصرف‌ ترین لامپ ال ای دی جهان رونمایی کرد

یکی از مهمترین مزیت‌های لامپ های ال ای دی این است که این نوع لامپ‌ها از مصرف انرژی بسیار پایین‌تری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای معمولی برخوردار هستند. اواخر هفته گذشته شرکت فیلیپس (Philips) با همکاری شهرداری دوبی، از کم ‌مصرف ‌ترین لامپ ال ای دی جهان رونمایی کرد که در مقایسه با لامپ رشته‌ای معمولی، بیش از ۹۰ درصد مصرف انرژی را کاهش داده و تا ۱۵ برابر بیشتر از آنها عمر می‌کند.

این پروژه که با نام پروژه لامپ دوبی (Dubai Lamp) معروف است، با هدف عمومی تشویق به توسعه پایدار، عملیاتی شده و هدف اختصاصی آن نیز این است که مصرف انرژی را تا سال ۲۰۳۰ در دوبی، ۳۰ درصد کاهش دهد.

لامپ دوبی ، کم مصرف ترین لامپ ال ای دی جهان است

فیلیپس با تولید لامپ ال ای دی بیگانه نیست؛ لامپ ال ای دی Hue محصولی از این شرکت است که یکی از شناخته‌شده‌ترین لامپ های ال ای دی هوشمند جهان بوده و در بسیاری از استادیوم‌ها و شهرهای بزرگ دنیا به عنوان روشنایی استفاده می‌شود. حالا فیلیپس با همکاری شهرداری دوبی، اولین لامپ ال ای دی با ۲۰۰ لومن در وات (lm/w) را ساخته و آن را تجاری‌سازی کرده که با توجه به مشخصات فنی آن، در واقع کم مصرف ترین لامپ ال ای دی جهان نیز لقب خواهد گرفت.

کم مصرف ترین لامپ ال ای دی جهان توسط فیلیپس رونمایی شد - گجت نیوز

این پروژه شامل ۴ عدد لامپ ال ای دی است که هر کدام از آنها در رنگ‌های «آفتابی سرد» و «سفید گرم» در دسترس هستند. مشخصات این لامپ‌ها نیز عبارت است از یک لامپ شمعی ۱ وات ۲۰۰lm با پایه E14 ، یک لامپ کلاسیک ۲ وات ۴۰۰lm با پایه E27 و یک لامپ کلاسیک ۳ وات ۶۰۰lm با پایه E27.

این لامپ‌ها با هدف جایگزینی با لامپ‌های رشته‌ای معمولی ۲۵ وات، ۴۰ وات و ۶۰ وات و متناسب با ولتاژ اصلی شهر دوبی که ۲۲۰-۲۴۰ ولت است، طراحی شده‌اند. چهارمین لامپ نیز یک لامپ ال ای دی ۳ وات و ۱۲ ولت مدل MR16 Spot است که با هدف جایگزینی با لامپ هالوژن نقطه‌ای ۵۰ وات و ۱۲ ولت طراحی شده است.

همایش لامپ دوبی هفته گذشته در محل نمایشگاه «آب، انرژی، تکنولوژی و محیط» در دوبی، امارات متحده عربی، آغاز به کار کرده و تا آخر سال جاری میلادی ادامه خواهد داشت. در این همایش، طرح‌ها و ایده‌هایی جهت عملیاتی کردن این پروژه مطرح خواهد شد. هنوز از قیمت این لامپ‌ها خبری در دست نیست.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*