چیپست کوالکام اسنپدراگون ۸۳۰ در راه است

طی سال های گذشته شرکت کوالکام در زمینه تولید چیپست برای گوشی های هوشمند شهرت بسیار زیادی پیدا کرده است. هم اکنون بسیاری از کمپانی های تولید کننده گوشی های هوشمند از تراشه های این شرکت در محصولات خود استفاده می‌کنند. به تازگی خبرهایی از چیپست کوالکام اسنپدراگون ۸۳۰ که در سری تراشه های سطح بالا و حرفه ای این کمپانی قرار می‌گیرد، منتشر شده است. 

در سال ۲۰۱۵ تراشه اسنپدراگون ۸۱۰ به عنوان پرچمدار چیپست های کوالکام معرفی شد و از طرفی این محصول سطح بالا و حرفه ای بر روی بسیاری از گوشی های پرچمدار شرکت های مشهور قرار گرفت. اما متاسفانه این تراشه از مشکلات مربوط به داغ شدن غیر طبیعی رنج می‌برد و به همین دلیل پس از عرضه محصولات موفق طی این سال ها، اعتبار کوالکام زیر سوال رفت. هر چند بعدها با ارائه آپدیتی جدید این مشکل تا حدی رفع شد.

اما این بار نوبت به نسخه اسنپدراگون ۸۲۰ رسید. مدلی که برای گوشی های هوشمند نیمه اول سال ۲۰۱۶ ساخته شده بود. خوشبختانه این تراشه با مشکلات مربوط به گرما و داغ شدگی غیر طبیعی مدل پیشین مواجه نبود و از طرفی قدرت پردازشی آن در بنچمارک های مختلف به همگان اثبات شد. هم اکنون این تراشه قدرتمند بر روی گوشی های پرچمدار و سطح بالایی همچون گلکسی اس ۷، گلکسی اس ۷ اج، اچ تی سی ۱۰، ال جی جی ۵، ای جی وی ۲۰، شیائومی می ۵ و یک سری دیگر از گوشی های حرفه ای در حال استفاده شدن است.

اما در ادامه کار شرکت کوالکام نسخه ای جدید به نام اسنپدراگون ۸۲۱ را معرفی کرد که شباهت بسیار زیادی به مدل ۸۲۰ داشت و از معماری مشابهی استفاده می‌کرد. کوالکام در این نسخه جدید تنها میزان فرکانس هسته ها را افزایش داده بود که بر اساس بنچمارک ها به میزان کمی قدرت پردازشی نسبت به نسل گذشته افزایش یافته بود.

کوالکام اسنپدراگون ۸۳۰ توسط سامسونگ تولید خواهد شد

اما همان طور که انتظار می‌رفت چیپست کوالکام اسنپدراگون ۸۳۰ قرار است برای گوشی های هوشمندی که در سال ۲۰۱۷ تولید می‌‌شوند مورد استفاده قرار گیرد. بر اساس آخرین شایعات منتشر شده تراشه کوالکام اسنپدراگون ۸۳۰ از معماری ۱۰ نانومتری استفاده خواهد کرد و البته جالب است بدانید که شایعه شده است، شرکت سامسونگ در آینده این سری از چیپست ها را برای کوالکام تولید خواهد کرد.

در هر صورت امروز خبر رسید که اطلاعات مربوط به چیپست کوالکام اسنپدراگون ۸۳۰ در وب سایت صادرات و واردات کشور هند با نام Zauba منتشر شده است. این تراشه که با اسم مدل MSM8998 شناخته می‌شود احتمالا به منظور فروش از امریکا وارد هند شده است. همان طور که در تصویر زیر شاهد هستید این تراشه در یک گوشی هوشمند مجهز به میزان حافظه رم چهار گیگابایتی از نوع LPDDR4 با میزان حافظه داخلی پیشفرض ۶۴ گیگابایتی قرار گرفته بود. این دسته از گوشی ها که نمونه هایی اولیه و آزمایشی به حساب می‌آیند، در هند نزدیک به ۱۵۴۱ دلار ارزش گذاری شده‌اند. البته بهتر است خیلی به قیمت این دسته از گوشی ها توجه نداشته باشید زیرا هنوز اطلاعات دقیقی از آنها نداریم. در هر صورت به نظر می‌رسد که شرکت کوالکام در حال تست کردن و آزمایش دقیق پرچمدار جدید تراشه های خود بوده و در واقع به همین دلیل است که آن را به این کشور صادر کرده است.

چیپست کوالکام اسنپدراگون 830 در راه استدر هر حال بهتر است بدانید که تراشه کوالکام اسنپدراگون ۸۳۰ رقیب مستقیم چیپست سامسونگ اگزینوس ۸۸۹۵ به حساب خواهد آمد. بر اساس شایعات منتشر شده تراشه اگزینوس ۸۸۹۵ قرار است درون گوشی گلکسی اس ۸ سامسونگ قرار بگیرد. اما مهمترین و البته جالب ترین قضیه در مورد این دو تراشه آن است که احتمالا چیپست کوالکام اسنپدراگون ۸۳۰ را شرکت سامسونگ تولید خواهد کرد و در سمت دیگر ماجرا اگزینوس ۸۸۹۵ نیز توسط این کمپانی تولید خواهد شد؛ بله درست است. همان طور که متوجه شدید رقیب چیپست انحصاری سامسونگ را دوباره همین کمپانی کره ای تولید خواهد کرد.

هر دو تراشه از معماری ۱۰ نانومتری برخوردار خواهند بود. باید منتظر ماند و دید که کدام یک از آنها می‌تواند عملکرد بهتری در تست ها داشته باشد. بر اساس گزارشات منتشر شده، تراشه کوالکام اسنپدراگون ۸۳۰ از هسته های Kyro 200 به همراه واحد گرافیکی آدرنو ۵۴۰ استفاده خواهد کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*