فروشگاه های اینترنتی

فروشگاه های اینترنتی و الکترونیکی باید نماد اعتماد دریافت کنند

مدیرعامل شرکت ملی پست ایران اعلام کرد که فعالیت‌های فروشگاه های اینترنتی و الکترونیکی ساماندهی خواهد شد و از این پس تمامی فروشگاه های مجازی باید از شرکت ملی پست مجوز و نماد اعتماد دریافت کنند.

حسین مهری در نشستی خبری اظهار داشت که طبق اساسنامه جدید شرکت ملی پست، شبکه‌های مجازی که در بخش پستی فعالیت می‌کنند باید از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مجوز بگیرند. هم اینک فعالیت‌های مربوط به حمل و نقل کالا به غیر از پست در کشور غیر مجاز بوده و فعالان در این حوزه باید تا مرداد سال آینده مجوز فعالیت دریافت کنند و در غیر این صورت اجازه فعالیت نخواهند داشت.

همچنین فعالیت‌های فروشگاه های اینترنتی و الکترونیکی نیز ساماندهی خواهد شد و از این پس تمامی فروشگاه های مرتبط با تجارت الکترونیکی باید از شرکت ملی پست مجوز و نماد اعتماد دریافت کنند. تا مرداد ماه امسال ارائه گواهینامه نماد اعتماد به فروشگاه های اینترنتی بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اما اکنون این وظیفه به شرکت پست واگذار شده است.

فروشگاه های اینترنتی غیر مجاز تعطیل شدند

مدیرعامل شرکت ملی پست بیان کرد که در نیمه اول سال جاری دو میلیون کالای فروخته شده از طریق تجارت الکترونیک از طریق درگاه پست ارسال شده است. هم اکنون تعداد فروشگاه های اینترنتی مجاز در حال فعالیت 2115 مورد بوده و 700 فروشگاه غیر مجاز نیز تعطیل شده است. استان‌های تهران، خوزستان، اصفهان، خراسان رضوی و شیراز بیشترین ترافیک تجارت الکترونیک را در طی شش ماه اخیر در اختیار خود داشته‌اند و بیشترین مرسولات پستی مربوط به سرویس عادی پست بوده که 40 درصد از تقاضاها را به خود اختصاص داده است.

به گفته حسین مهری ایران در زمینه خدمات پستی جایگاه خوبی را در میان کشورهای منطقه در اختیار دارد و در حوزه توسعه تجارت الکترونیک نیز توفیقاتی داشته‌ایم اما هنوز هم با کشورهای توسعه یافته فاصله داریم. وی همچنین در خصوص سهم پست در سبد خانوار عنوان کرد:

سهم هزینه‌های پستی در سبد خانوار سالانه 11 هزار تومان است که با توجه به هزینه‌های مصرفی خانواده‌ها این عدد خیلی بالا نیست. به علاوه شرکت پست ایران از سال 93 تا کنون هیچ‌گونه افزایش تعرفه‌ای را نداشته و خدمات پستی جزو ارزان‌ترین خدمات برای مردم به شمار می‌رود.

همچنین مدیرعامل شرکت پست از هوشمند سازی خدمات پستی و راه اندازی سامانه نرم افزاری یکپارچه سازی خدمات و سامانه هوشمند همراه نامه رسان خبر داد. قرار است این پروژه به زودی اجرایی شود و با اتصال نامه رسان‌ها به سیستم یکپارچه پست، دریافت مرسولات با امضای دیجیتالی گیرنده ثبت خواهد شد.

مهری به یکپارچه سازی نشانی‌های املاک و راه اندازی سامانه «سیماچ» نیز اشاره کرد و گفت که این سامانه در سه استان کرمان، گیلان و البرز با تجهیز 49 شهرداری و 515 دهیاری انجام شده است. به کمک این سامانه تمامی استعلامات املاک در جهت کاهش مراجعات مردم، سالم سازی فضای اقتصادی و جلوگیری از زمین خواری، به صورت الکترونیکی صورت می‌پذیرد.

به علاوه طرح «مدیریت نشانی مکان محور» نیز یکی از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است که طبق آن کد پستی یکپارچه‌ای به تمامی نشانی‌های کشور اختصاص می‌یابد. هم اکنون کد 10 رقمی برای 48.5 میلیون از اماکن اختصاص پیدا کرده است که شامل 38.5 میلیون نشانی شهری و 10 میلیون نشانی روستایی می‌شود. با اجرای این طرح تمامی اماکن شهری و 55 درصد روستاها در زمینه کد پستی ده رقمی به‌روزرسانی شده‌اند و 31 میلیارد تومان سرمایه برای این پروژه در نظر گرفته شده است.

حسین مهری همچنین بیان کرد که 16 درصد استان‌های کشور «ژئو کد» خواهد شد که با اجرای این پروژه طول و عرض جغرافیایی به اماکن اختصاص می‌یابد. تا کنون به 12 میلیون ساختمان در کشور طول و عرض جغرافیایی داده شده و تا پایان سال تمامی شهرها و روستاها ژئو کد می‌شوند.

شرکت ملی پست ایران بر ورود و صدور تمامی مرسولات پستی خارجی نظارت می‌کند

مدیرعامل شرکت ملی پست ایران در مورد نظارت بر ورود و صدور مرسولات خارجی نیز توضیحاتی را ارائه داد. طبق اساسنامه جدید این شرکت، تمام مرسولاتی که وارد کشور میشوند یا از کشور خارج خواهند شد باید از طریق پست ملی ایران ساماندهی شوند و برای هماهنگی بیشتر و ساماندهی لازم با فرودگاه‌های کشور و وزارت راه نیز مذاکراتی انجام شده است. به همین ترتیب نظارت و ساماندهی خرید و فروش اینترنتی در سطح داخلی و بین‌المللی هم به پست واگذار شده تا از ورود کالاهای ممنوعه به کشور جلوگیری به عمل آید.

وی در مورد همکاری با شرکت‌های پست بین‌المللی نیز اظهار داشت که هم اکنون پست DHL در ایران فعال است اما فعالیت پست TNT از حدود هشت ماه پیش به دلیل خرید سهام این شرکت توسط یک شرکت آمریکایی متوقف شد. ایران عضو اتحادیه جهانی پست بوده و در کل هیچ‌گونه محدودیتی در زمینه فعالیت و ارسال واردات و صادرات مرسولات پستی در کشور وجود ندارد. به علاوه شرکت ملی پست ایران در حال مذاکره باکشورهای اتریش، آلمان، فرانسه و یونان برای توسعه همکاری‌ها در حوزه خدمات پستی بوده و تفاهم نامه‌هایی نیز با کشورهای عراق، ترکیه و آذربایجان منعقد شده است. از سوی دیگر مذاکراتی هم با شرکت معتبر زیمنس برای مکانیزه کردن فعالیت‌های پستی انجام گرفته است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*