دو قمر جدید در حلقه های اورانوس

کشف نشانه‌هایی از وجود دو قمر جدید در حلقه های اورانوس

اورانوس یک سیاره‌ی گازی است که 27 قمر آن شناخته شده است اما بر اساس جدیدترین بررسی‌های دانشمندان دانشگاه آیداهو، وجود دو قمر جدید در حلقه های اورانوس محتمل است. این تحقیقات بر اساس داده‌های فضاپیمای ناسا صورت گرفته است.

اورانوس یکی از دورترین سیارات منظومه شمسی است و دانشمندان از احتمال وجود دو قمر جدید در حلقه های اورانوس خبر داده‌اند. فضاپیمای وویجر 2 (Voyager 2) در سال 1986 از کنار سیاره اورانوس عبور کرده بود و تحلیل داده‌های ارائه شده از این فضاپیما نشان می‌دهد که یک الگوی مواج در دو حلقه اورانوس وجود دارد که می‌تواند بیانگر دو قمر کوچک باشد.

دو قمر جدید در حلقه های اورانوس

دو قمر جدید در حلقه های اورانوس بین 4 تا 13 کیلومتر قطر دارند

به نظر می‌رسد که این قمرهای کوچک بین 4 تا 13 کیلومتر قطر داشته باشند و در خارج از حلقه‌های تیره رنگ آلفا و بتا گردش می‌کند. به گفته دانشمندان، این قمرها به اندازه‌ای کوچک هستند که دوربین‌های وویجر در هنگام عبور از فاصله 81 هزار کیلومتری اورانوس در دهه 80 میلادی نتوانست آنها را مشاهده و ثبت کند. همچنین گفته شده که احتمالا این دو قمر با حلقه‌ها ترکیب شده‌اند.

تا کنون 27 قمر اورانوس شناخته شده‌اند که در صورت تایید دو قمر جدید در حلقه های اورانوس تعداد قمرهای این سیاره به 29 خواهد رسید. نام بیشتر قمرهای اورانوس از داستان‌های شکسپیر الهام گرفته است که از این میان می‌توان به دو قمر بزرگ «اوبرون» و «تیتانیا» اشاره کرد. این در حالی است که بیشتر قمرهای منظومه شمسی نام‌هایشان را از افسانه‌های یونانی گرفته‌اند.

دو قمر جدید در حلقه های اورانوس

از میان قمرهای کشف شده‌ی اورانوس، هشت قمر کوچک‌تر در فاصله بسیار نزدیکی از هم قرار دارند و دانشمندان تا کنون نتوانسته‌اند دلیل برخورد نکردن آنها به یکدیگر را پیدا کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*