وزیر ارتباطات

وزیر ارتباطات : توصیه‌ای برای قطع ارتباط اینترنتی با دنیا نشده است؛ حل مشکل با صداوسیما به صورت درون خانوادگی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش نکوداشت هفته پدافند غیرعامل حضور یافت و در خصوص مشکل صدا و سیما با تولید کنندگان محتوا بیان کرد که این مشکل به صورت درون خانوادگی حل می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران همزمان با هفته پدافند غیرعامل به اهمیت این موضوع اشاره کرد و گفت که پدافند غیرعامل نزد دولت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید نگاه ما به این مسئله به دور از حاشیه باشد.

محمود واعظی در مورد شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد که دسترسی به یک شبکه ارتباطی واحد در تامین امنیت کشور نقش به سزایی دارد. چنین شبکه‌ای در کشورهای مختلف راه اندازی شده است و در کشور ما نیز از سال‌ها پیش این مسئله در دستور کار قرار گرفت. اینک فاز اول شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شده و به‌این‌ترتیب زمانی که بخشی از اینترنت خارجی دچار مشکل می‌شود، شبکه‌های داخلی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

به گفته واعظی امروزه ایران در حوزه‌های ICT و ماهواره جزو لبه‌های تکنولوژی دنیا قرار دارد و با توجه به تغییرات سریع در این بخش‌ها، سرمایه‌گذاری و استفاده از نیروهای نخبه در آن لازم است.

وزیر ارتباطات در ادامه‌ی صحبت‌های خود بر استفاده از تجهیزات داخلی تاکید کرد. وی افزود در راه‌اندازی شبکه توانا، تا حد ممکن از تولیدکنندگان محصولات بومی استفاده شده است. برخی از افراد نسبت به گرانی این تجهیزات نسبت به نمونه‌های چینی انتقاد کرده بودند اما برای حمایت از تولید ملی چاره‌ی دیگری نیست و باید برای واردات محصولاتی که مشابه آنها در کشور تولید می‌شود، تعرفه گمرکی بالاتری در نظر گرفته شود.

محمود واعظی در خصوص مشکلات به وجود آمده با صداوسیما نیز توضیحاتی را ارائه داد. وی با اشاره به اختلاف صداوسیما با تولیدکنندگان محتوا گفت:

مشکل ما با صداوسیما درون خانوادگی است و با صحبت حل خواهد شد. رئیس شرکت زیرساخت نیز برای حل این اختلافات با رئیس سازمان صداوسیما مذاکره کرده و درصورتی‌که این مشکلات ادامه داشته باشد، آن را در شورای مجازی مطرح و بررسی خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات در مورد طرح رجیستری هم عنوان کرد که چارچوبی در کمیته‌ی متشکل از وزارت ارتباطات، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مشخص شده است و مقرر شد تا هر سه اپراتور این طرح را به‌صورت آزمایشی انجام دهند.

وزیر ارتباطات خبر طراحی ربات فیلترینگ را اعلام کرد

واعظی همچنین از طراحی رباتی برای مسدودسازی سایت‌های غیراخلاقی خبر داد. در فاز اول فیلترینگ هوشمند، پنج درصد محتوای غیراخلاقی سایت‌ها به یک درصد کاهش یافته است.

وی در مورد اشتباه مخابرات در محاسبه‌ی قبوض نیز بیان کرد که مخابرات اشتباه خود را پذیرفته و قرار است اضافه دریافتی‌های این ماه به مشترکان بازگردانده شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در پایان گفته‌های خود به صحبت‌های یکی از مراجع تقلید در مورد اینترنت مستقل واکنش نشان داد. محمود واعظی در این باره گفت:

شبکه ملی اطلاعات نیز به‌نوعی یک شبکه مستقل است؛ اما اگر منظور از اینترنت مستقل، قطع ارتباط مردم با دنیا باشد، تاکنون چنین توصیه‌ای از سوی هیچ یک از مقامات کشوری نشده است. به بیان دیگر با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، کاربران علاوه بر استفاده از محتوای داخلی با سرعت بالا، به منابع بین‌المللی هم دسترسی خواهند داشت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. وقتی میگن ما کاری رو نمیکنیم یعنی شدیدا داره اتفاق میوفته. تا چند وقت دیگه میشیم کره شمالی.