ایربگ های معیوب تاکاتا

فراخوانی 5 میلیون و 800 هزار دستگاه خودروی تویوتا برای تعویض ایربگ های معیوب تاکاتا

شرکت خودروسازی ژاپنی تویوتا موتور برای 5 میلیون و 800 هزار دستگاه خودرو که از ایربگ های معیوب تاکاتا استفاده می‌کنند، فراخوان داد. ترکیدن این ایربگ‌ها تاکنون خسارات زیادی را بر جای گذاشته و حتی باعث کشته شدن چند نفر شده است.

قطعه‌ساز ژاپنی، تاکاتا، برای عمل کردن ایربگ‌ها در هنگام تصادف از نیترات آمونیوم استفاده کرده است، اما ممکن است این ماده‌ی شیمیایی بر اثر قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا رطوبت زیاد با سرعت زیادی منفجر شود به طوری که قوطی فلزی نگه دارنده‌ی آن را تکه‌تکه کند و ترکش‌های آن در داخل خودرو پرتاب شود. به دلیل رخ دادن چنین اتفاقی تاکنون 16 نفر در سراسر جهان کشته شده‌اند و بیش از صد نفر نیز آسیب دیده‌اند.

اینک شرکت خودروسازی تویوتا موتور برای تعویض ایربگ های معیوب تاکاتا فراخوان جهانی صادر کرد. این فراخوان شامل 1 میلیون و 160 هزار خودرو در ژاپن، 1 میلیون و 470 هزار خودرو در اروپا و 820 هزار دستگاه خودرو در چین می‌شود که از سال 2006 تا ماه دسامبر 2014 تولید شده‌اند.

پیش از این شرکت تویوتا برای خودروهای موجود در بازار آمریکا فراخوان داده بود و به همین دلیل در فراخوان جدید خبری از خودروهای موجود در آمریکا نیست. اولین بار در سال 2010 بود که حدود بیست هزار خودروی تولید سال‌های 2000 و 2001 فراخوانده شده بودند و باد‌کننده‌ی ایربگ این خودروها با باد‌کننده‌ی فاقد مواد خشک تعویض شد؛ اما در فراخوان جدید، ایربگ‌هایی نصب خواهد شد که از مواد خشک برخوردار هستند. با گذشت زمان و فرسوده شدن ایربگ‌های معیوب، خطر آنها بیشتر از قبل خواهد شد.

قطعه‌سازی تاکاتا برای سرعت بخشیدن به این فراخوانی، تولید ایربگ‌های جدید را افزایش داده است. سخنگوی این شرکت گفته است که همکاری لازم را با خودروسازان انجام خواهند داد و تمام تلاش خود را برای تولید ایربگ های جدید به کار می‌گیرند.

در ماه ژوئن، برخی از خودروسازان اذعان کرده بودند که ایربگ خودروهای جدید بدون مواد خشک‌کننده هستند و این خودروها باید تا پایان سال 2018 تحت فراخوان قرار بگیرند.

بیش از صد میلیون خودرو در سراسر جهان از ایربگ های معیوب تاکاتا استفاده کرده‌اند

بر اساس گزارشات منتشر شده، مجموع تعداد ایربگ های معیوب تاکاتا در آمریکا به 70 میلیون و در سراسر جهان به بیش از 100 میلیون می‌رسد و فراخوان جهانی تویوتا تنها بخشی از تلاش چندین خودروسازی خواهد بود که از این ایربگ‌ها استفاده کرده‌اند.

قطعه‌ساز ژاپنی تاکاتا نیز به دنبال فراهم کردن نقدینگی لازم جهت تولید قطعات جایگزین و تقبل بخشی از هزینه‌ی خودروسازان برای فراخوانی ایربگ‌های معیوب است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*