دوکاتی 1299 سوپرلجیرا

با پادشاه جدید موتور سیکلت‌ها آشنا شوید؛ دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا سریع‌، سبک و چابک

دوکاتی (Ducati)، تاسیس شده در سال ۱۹۲۶ توسط برادران دوکاتی، کمپانی موتور‌سیکلت‌ساز ایتالیایی است که به خاطر داشتن محصولاتی با طرح بدنه زیبا و با کیفیت فنی بالا، به شهرت جهانی رسیده است. موتور سیکلت‌های این شرکت همیشه در مسابقات قهرمانی موتوجی‌پی و سوپربایک شرکت کرده و مرتبا مدال‌های این مسابقات را درو می‌کنند. این شرکت اخیرا از جدیدترین محصول خود با نام دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا (Ducati 1299 Superleggera) رونمایی کرده که قوی‌ترین محصول در تاریخ این کمپانی قدرتمند به شمار می‌آید.

دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا ؛ سریع و چالاک

دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا به اندازه‌ای سبک و چالاک است که به عقیده‌‌ی برخی نیاز به حمل وزنه‌های سنگین برای حفط تعادل خود در مسابقات سوپربایک دارد! موتور سیکلت دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا دارای قدرت شگفت آور ۲۱۵ اسب بخاری است که شنیدن آن در مرحله اول هر عاشق موتور سواری را در جای خود میخکوب می‌کند. اگر که با این اعداد و ارقام آشنایی کاملی ندارید، بد نیست بدانید که موتور خودروی پراید دارای ۷۸، خودروی پژو ۴۰۵ دارای ۱۰۸ و حتی موتور افسانه دنیای موتور سیکلت‌ها، یعنی یاماها R1 دارای ۱۸۳ اسب بخار توان است. گفتنی است اسب بخار (Horsepower) که به‌ اختصار با hp نشان داده می‌شود، یکای توان است که میزان کار انجام‌ شده را ارزیابی کرده و به‌ عنوان مقیاسی از توان موتورهای درون‌سوز در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک اسب بخار طبق توافق حدود ۷۴۶ وات است.

دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا پر توان، تنها ۱۵۶ کیلوگرم وزن دارد، از همین رو است که بسیاری نگران حال موتور سوار بعد از رسیدن به سرعت‌های بالا بر روی این وسیله هستند، چون احتمال پرواز کردن و کنده شدن از روی زمین بسیار بالا است! برای پی بردن به عظمت دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا و درک توان بالای سازنده کافی است بدانید که موتور سیکلت‌های CDI با ظرفیت ۱۲۵ سی‌سی (معروف به موتور ایرانی) که در سطح شهرهای ما به وفور دیده می‌شوند، در حدود ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارند. دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا تا ماه‌های آینده به قیمت ۸۰ هزار دلار برای خرید در دسترس علاقمندان خواهد بود.

البته، هر شخصی با شنیدن قیمت دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا کمی از شدت هیجانش کاسته شده و سر جای خود باز می‌گردد! با این قیمت بعید نیست که با کمی جستجو خودرویی از کمپانی‎های برتر همچون لامبوریگینی را نیز پیدا کنید. البته عاشقان وسایل دو چرخ به عدد و رقم اسکناس اهمیتی نمی‌دهند، چنان که پیش از دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا نیز تمایل خود را برای خرید بهترین‌ها برای شرکت در مسابقات سوپربایک نشان داده‌اند؛ فروش فوق‌العاده محصول پیشین همین کمپانی از سری موتوجی‌پی (Desmosedici RR) با قیمت ۷۰ هزار دلار، مهر تاییدی بر این ادعا است.

با داشتن توان ۲۱۵ اسب بخار و گشتاور (چرخش میل لنگ و تولید نیرو برای حرکت چرخ ها) ۱۰۸ پوند فوت در دقیقه، دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا به عنوان قدرتمندترین موتور استریت این کمپانی ایتالیایی تا به امروز محسوب می‌شود. با وجود افزایش حجم موتور به اندازه ۱۰۰ سی‌سی و رسیدن به ۱۲۸۵ سی‌سی ظرفیت، دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا بسیار سبک ظاهر شده و تنها ۱۵۶ کیلوگرم وزن دارد. این اعداد و ارقام لرزش شدیدی به تن دیگر رقبا در مسابقات سوپربایک خواهند انداخت، چرا که دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا قدرتمند، در راه آماده‌سازی خود برای شرکت در این مسابقات است.

به لطف استفاده از تیتانیوم، تنگستن و آلومینیوم، هسته موتور دو سیلندر دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا (میل لنگ، شاتون، پیستون، سیلندر و چرخ لنگر) از میزان استاندارد مشاهده شده در دیگر مدل‌ها ۲.۴ کیلوگرم سبک‌تر ظاهر شده است که به معنی از جا کنده شدن موتور و محو شدن از دید دیگر رقبا، تنها با نیم دور چرخاندن گاز موتور سیکلت است. در ساختار بدنه تماما از فیبر کربن استفاده شده و به همین دلیل است که دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا در مقایسه با موتورهای ایرانی ۱۲۵ سی‌سی تنها ۵۰ الی ۶۰ کیلوگرم سنگین‌تر است. گفتنی است وزن پایه موتور سیکلت‌های سنگین و دارای حجم موتور ۱۰۰۰ سی‌سی و بیشتر، ۱۸۰ کیلوگرم به بالا است.

دوکاتی 1299 سوپرلجیراسیستم ترمز توسط بریمو (Brembo)، به عنوان یک شرکت متخصص در ساخت تکنولوژی‌های مختلف انواع ترمزها، ساخته شده است که برای نگه داشتن سریع و موثر دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا به موتور سوار کمک می‌کند. اگر که تحمل ظاهر تمام تیتانیومی سیستم اگزوز این موتور سیکلت را ندارید، این امکان وجود دارد تا وزن کنونی و خنده‌دار موتور را به میزان ۵ کیلوگرم کاهش داده و سیستم اگزوز را تعویض کنید. البته عوض شدن ظاهر بعد از انجام این کار تنها تغییر نبوده و علاوه بر کاهش وزن، توان موتور نیز ۵ اسب بخار افزایش پیدا می‌کند تا به ۲۲۰ اسب بخار دست پیدا کند. با این اوصاف، بعید به نظر می‌رسد که موتور سواری به محض خرید دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا ، اگزوز آن را تعویض نکند.

اگر که از هم اکنون تصمیم به خرید دوکاتی ۱۲۹۹ سوپرلجیرا گرفته‌اید، شاید علم بر گارانتی دو ساله آن شما را به انجام این کار مصمم‌تر کند، مخصوصا اینکه بدانید علاوه بر گارانتی، به ازای هر ۱۲ هزار کیلومتر می‌توانید از تولید‌کننده سرویس موتور را تقاضا کنید:

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*