استفاده از والپیپر مشکی در نمایشگر آمولد

استفاده از والپیپر مشکی در یک نمایشگر آمولد ، چقدر در کاهش مصرف باتری موثر است؟

مدت‌هاست بسیاری از تحلیلگران حوزه فناوری استفاده از والپیپر یا همان تصویر زمینه مشکی را به دارندگان گوشی های هوشمند مجهز به نمایشگر آمولد توصیه می‌کنند. به عنوان مثال همین حالا اگر از چنین گوشی موبایلی برخوردارید، از یک والپیپر مشابه این تصویر در گوشی خود استفاده کنید. مدت زمان معینی در طول روز از گوشیتان کار بکشید. دوباره همین مدت زمان، البته این دفعه با یک والپیپر رنگی در روز بعد، از گوشیتان استفاده کنید. بدون شک در پایان روز با دیدن شارژ مصرف شده تعجب خواهید کرد که چطور روز گذشته یک والپیپر مشکی توانسته به لطف نمایشگر آمولد گوشی شما، معجزه کند. در این جا می‌خواهیم کمی این موضوع را واکاوی کنیم و از ابعاد تخصصی‌تری به آن بنگریم.

برای آزمودن این قضیه من سه گوشی هوشمند مجهز به نمایشگر آمولد شامل وان پلاس ۳، نکسوس ۶ پی و در راس آن‌ها گلکسی اس ۷ اج سامسونگ را برگزیدم. سپس روشنایی صفحه نمایش را به میزان ثابت (۲۰۰ نیت) رساندم. به طور استاندارد روشنایی صفحه نمایش گوشی های هوشمند از نوسان بالا و پایینی برخوردار خواهند بود (البته اگر حالت روشنایی خودکار فعال باشد)، اما مقدار ۲۰۰ نیت می‌توان به طور متوسط مناسب باشد. سرانجام من از اینکه هیچ اپلیکیشنی در پس زمینه گوشی در حال انجام وظیفه نیست، اطمینان حاصل کردم.

آزمایش من شامل انتخاب ۵۰ تصویر زمینه مختلف بود تا بتوانم تاثیرات آن‌ها بر روی مصرف انرژی را اندازه گیریم کنم. تقریبا کم و بیش هر ۵۰ تصویر اندازه یکسانی از مصرف را به نمایش گذاشتند. سپس من به شکلی برابر، مجموعه‌ای از تصاویر زمینه یکسان با رنگ مشکی و سفید را نیز بر روی نمایشگر آمولد هر سه گوشی تنظیم کردم تا ببینم مصرف باتری در این گوشی ها به چه شکلی درخواهد آمد. شما می‌توانید نتایج را همراه با نمودار زیر مشاهده کنید.

نکته: در نمودار زیر، ستون‌های سفید نشانگر مصرف برق والپیپرهای سفیدرنگ، ستون‌های مشکی نشانگر مصرف برق والپیپرهای مشکی و ستون‌های زرد نیز مربوط به والپیپرهایی متشکل از چند رنگ هستند.

استفاده از والپیپر مشکی در نمایشگر آمولد

حالا با استفاده از این اطلاعات می‌توانیم بفهمیم که چه میزان تصاویر مشکی در مصرف برق نمایشگر آمولد موثر هستند. با استفاده از آمار و ارقام بالا، من محاسبه کردم که هر گوشی هوشمند اگر به جای والپیپرهایی با سایر رنگ‌ها، از والپیپر مشکی استفاده کند، چه میزان در مصرف برق دیوایس خود صرفه جویی خواهد کرد.

  • بر روی گلکسی اس ۷ اج: ذخیره انرژی چیزی حدود ۲% در هر ساعت خواهد بود. اگر بر روی صفحه اصلی یا قفل بخواهیم محاسبه کنیم در بهترین حالت ممکن این میزان به ۳.۲ درصد می‌رسد (به شرط آن که از یک والپیپر تمام مشکی استفاده شود).
  • بر روی وان پلاس ۳: ذخیره انرژی چیزی حدود ۶% در هر ساعت خواهد بود. بر روی صفحه اصلی یا قفل این میزان در بهترین حالت ممکن به ۴.۵ درصد خواهد رسید.
  • بر روی نکسوس ۶ پی: ذخیره انرژی چیزی حدود ۴% در هر ساعت خواهد بود. اگر بر روی صفحه اصلی یا قفل بخواهیم در بهترین حالت ممکن این ذخیره انرژِی را اندازه گیری کنیم، چیزی حدود ۴.۶ درصد خواهد بود.

نتیجه گیری

پتانسیل صرفه جویی انرژی در نمایشگر آمولد (AMOLED) غیر قابل انکار است. این یکی از دلایلی است که به کاربران پرمصرف دیوایس‌های حاوی صفحه نمایش آمولد استفاده از تم‌های مشکی و تیره توصیه می‌شود. بر همین اساس تلفن بالارده‌ای نظیر وان پلاس ۳ به طور پیشفرض از یک تم تیره بهره می‌برد. حتی دلیل اینکه بسیاری از ساعت‌های هوشمند مجهز به صفحه نمایش آمولد نیز از منوها و گزینه‌هایی سراسر مشکی برخوردارند نیز همین میزان استفاده کم انرژی برای ذخیره هرچه بیشتر انرژی است.

میزان صرفه جویی در مصرف برق، نسبت به اندازه نمایشگر آمولد دیوایس شما متغیر است

این آمار و ارقام نشان می‌دهد که شما به سادگی می‌توانید با تغییر تصویر پس زمینه گوشی خود و انتخاب یک تصویر مشکی رنگ، میزان شارژدهی گوشیتان را نیز به طور کلی افزایش دهید. اگر موبایل شما از یک باتری با ظرفیت کوچکتر از متوسط برخوردار باشد و صفحه نمایش آن را نیز تا بالاترین میزان روشنایی (در تمام وقت) تنظیم کنید، با استفاده از یک والپیپر مشکی نتیجه‌ای به مراتب بهتر از آزمایش من را نیز به دست آورید؛ اما اگر در یک گوشی بالارده حاوی نمایشگر آمولد دست به چنین کاری بزنید، تفاوت‌ها اندک خواهند بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*