میزبانی FBI از سایت های غیر اخلاقی

میزبانی FBI از سایت های غیر اخلاقی کودکان برای شناسایی مجرمان

این روزها سایت های غیر اخلاقی به آفتی بزرگ برای جامعه بشری تبدیل شده و تندروی برخی از افراد در این حوزه، پای کودکان را هم به میان کشیده است. اوایل سال جاری، اسنادی منتشر شد که نشان می‌داد پلیس فدرال آمریکا (موسوم به FBI) به مدت ۱۲ روز میزبان ۲۳ سایت غیر اخلاقی مربوط به کودکان بر روی سرورهای خود بوده است. انتشار این خبر در دنیای مجازی بسیاری از افراد را متعجب کرد، اما حالا اسناد جدیدی منتشر شده که نشان می‌دهد دلیل میزبانی FBI از سایت های غیر اخلاقی ، مبارزه با آنها بوده است.

بر اساس اطلاعات جدیدی که در این زمینه منتشر شده، ماموران FBI با هک کردن ۲۳ سایت پورنوگرافی کودکان و میزبانی از آنها بر روی سرورهای خود، بدافزاری را با هدف پیدا کردن آی پی (IP) کاربران این سایت، وارد سیستم آنها کرده‌ و نهایتا با استفاده از روشی به‌نام فنون تحقیقات شبکه (NIT) اطلاعات زیادی را از مجرمان به دست آورده‌اند.

این استشهاد رسمی پلیس فدرال آمریکا است:

در شرایط معمول زمانی که کاربری بخواهد از سایتی بازدید کند، درخواستی برای مشاهده اطلاعات به سایت پذیرنده ارسال می‌شود. در همین زمان و جایی که ۲۳ مورد از این سایت‌ها بر روی سرورهای FBI میزبانی می‌شدند، آدرس آی پی کاربران همراه با اطلاعات جانبی آنها در دیتابیس ما ثبت می‌شد. البته ذخیره اطلاعات کاربران به‌تنهایی هدف روش تحقیقاتی NIT نبوده و اطلاعاتی که به‌واسطه آن می‌توان به دست آورد، به این روش مربوط می‌شود. به هر صورت ما با استفاده از این روش تلاش کردیم برخی از مجرمان این سایت‌ها را شناسایی کنیم.

همانطور که مشاهده می‌کنید، این جملات صراحتا میزبانی FBI از سایت های غیر اخلاقی را نشان می‌دهد، اما نه به آن شکلی که پیشتر تصورش را می‌کردیم.

یکی از محققین حوزه امنیت، سارا جیمی لوییس (Sarah Jamie Lewis) در مصاحبه با سایت Ars Technica و با استناد بر مدارک منتشر شده، این اقدام سازمان فدرال را فرضیه‌ای منقطی برای پیدا کردن آی پی‌های کاربران خوانده است. پیشتر نیز خانم لوییس با استفاده از ابزاری به‌نام OnionScan، از ماه آوریل تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده بود که تا ماه آگوست، موفق به پیدا کردن ۲۹ سایت فعال در حوزه پورنوگرافی کودکان بر روی سرورهای مخفی شبکه TOR شد. پلیس FBI نیز با میزبانی این سایت‌ها و استفاده از سیستمی برای پیدا کردن آی پی حقیقی کاربران، هویت افراد زیادی را شناسایی کرده است.

برخی از دادگاه‌های دولتی، میزبانی FBI از سایت های غیر اخلاقی برای شناسایی مجرمان را غیر قانونی خواندند

تنها ایرادی که در برنامه‌های سازمان فدرال وجود داشت، این بود که آنها برای شناسایی مجرمان از یک سیستم و روش برای هک کردن چندین هزار کامپیوتر استفاده کرده بودند. به هر صورت تحقیقات انجام‌شده با استفاده از روش NIT بر روی یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های فعال در این حوزه با نام Playpen به پیدا کردن ۱۳۰۰ آی پی یکتا منتهی شد که البته حالا پرونده کمتر از ۱۰۰ مورد آنها به دادگاه‌ ارسال شده و دادگاه‌های مربوط به ایالت‌های ماساچوست، اوکلاماها و آیووا نیز این کار FBI را مغایر با قوانین فدرال اعلام کرده‌اند.

مابقی پرونده‌ها نیز ایراداتی همچون جستجوی غیر قانونی داشته و پلیس موفق به شناسایی و جمع‌آوری مدراک کافی برای دستگیری مجرمان نشده است.

اگرچه تمامی افراد، سوء استفاده جنسی از کودکان را از زننده‌ترین جنایات می‌دانند، اجرای قانون و روش‌های مختلف برای شناسایی مجرمان آن نیز به‌همان اندازه آزاردهنده است. اگر مسئولین برای تداخل روش‌های خود با قانون از فعالیت این سایت‌ها جلوگیری نکنند، شاید برای مقابله با آنها باز هم به انجام چنین تحقیقاتی و قربانی کردن این کودکان برای پیدا کردن مجرمان آن نیاز باشد.

اگر بخواهیم صرفا به قانون توجه داشته باشیم، این عمل سازمان فدرال نیز هیچ تفاوتی با کار مجرمان ندارد. آیا میزبانی FBI از سایت های غیر اخلاقی و روش آنها می‌تواند دستگیری ۱۰۰ نفر از مجرمان و کاربران این سایت را توجیه کند؟

نهایتا باید از خودتان بپرسید که آیا سازمانی که برای برقراری قانون تاسیس شده، اجازه زیر پا گذاشتن قانون برای حفظ آن را دارد یا نه.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*