گرمترین سال جهان

سال ۲۰۱۶ میلادی به‌عنوان گرمترین سال جهان معرفی شد!

بر اساس جدیدترین اطلاعات منتشر شده توسط سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، دمای کره زمین نسبت به دوران پیش از صنعتی شدن، تا ۱.۲ درجه سلسیوس (۲.۲ درجه فارنهایت) افزایش پیدا کرده و حالا سال ۲۰۱۶ میلادی به عنوان گرمترین سال جهان شناخته می‌شود. به‌علاوه دیپلمات‌های کشورهای مخلتف با برگزاری نشستی در مراکش، از اقدامات مورد نیاز برای کنترل دمای هوا و پیشی نگرفتن آن از ۲ درجه سلسیوس تا پایان قرن جاری سخن گفتند.

دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی، آقای Petteri Taalas در مورد گرمترین سال جهان اینگونه صحبت‌های خود را آغاز کرد:

یک سال جدید و یک رکورد جدید؛ دمای بالایی که ما در سال ۲۰۱۵ میلادی شاهد آن بودیم حالا در سال ۲۰۱۶ شکسته شده است

پیش از این نیز WMO اعلام کرده بود دمای هوای کره زمین در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، در بیشترین میزان خود قرار داشته است. با اینکه کارشناسان معتقدند دمای کره زمین در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ افزایش ناچیزی داشته، به ‌نظر می‌رسد که پدیده اخیر ال نینو (El Niño) تاثیر خود را بر روی دمای هوا داشته و گرما در دهه‌های اخیر توسط گازهای گلخانه‌ای به دام افتاده است. Taalas ادر این مورد گفت: “گرمای اضافی ناشی از پدیده ال نینو اخیر حالا تمام شده و گرمای هوا همانند همیشه در حال افزایش است.”

گرمترین سال جهان

با اینکه هنوز یک ماه و نیم تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی باقی مانده، اما تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که ۲۰۱۶ گرمترین سال جهان خواهد بود. هفته آینده نیز قرار است ناسا و سازمان اداره ملی و جوی (National Oceanic and Atmospheric Administration)، اطلاعات نهایی را در این زمینه منتشر کنند.

افزایش نگرانی‌ها در مورد مسائل زیست‌محیطی با معرفی سال ۲۰۱۶ به‌عنوان گرمترین سال جهان

اما گزارش‌های اخیر بر روی تغییرات آب و هوایی دیگر نیز تاکید زیادی دارد که از جمله آنها می‌توانیم به افزایش قابل توجه سطوح کربن دی‌اکسید موجود در هوا و سرعت پایین تشکیل یخ‌های قطب شمال اشاره کنیم. به‌علاوه دمای مناطق قطبی کشور روسیه هم نسبت به میانگین سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۹۰، حدود ۱۱ تا ۱۳ درجه فارنهایت (۶ تا ۷ درجه سلسیوس) افزایش داشته که می‌تواند زنگ خطری برای مسئولین در مورد بالا رفتن دمای کره زمین باشد.

گزارشات پنج سال گذشته که حالا به صورت عمومی منتشر شده، می‌تواند چشم‌اندازی از تغییرات آب و هوایی کره زمین را پیش روی محققین قرار داده و به آنها در مطالعه و تشریح پدیده‌های مختلف، کمک بسزایی نماید. به‌عنوان مثال افزایش بی‌رویه دمای هوا در سال‌های اخیر باعث ایجاد پدیده‌های مختلف همچون امواج شدید گرمایی شده است.

گرمترین سال جهان

در نهایت جالب است اشاره کنیم که مذاکره‌کنندگان در کشور مراکش، نسبت به انحراف کشور آمریکا از مسیر توافق پاریس و همچنین برنامه Clean Power Plan با مدیریت باراک اوباما (Barak Obama) به‌دنبال پیروی دونالد ترامپ (Donald Trump) در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، ابراز نگرانی کرده‌اند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*