بهترین هدست‌ های واقعیت مجازی در سال 2016

معرفی دو هدست واقعیت مجازی برتر سال ۲۰۱۶

۲۰۱۶ را می‌توان سال شکوفایی یکی از جذاب‌ترین تکنولوژی‌های معرفی شده در چند سال اخیر دانست، چرا که واقعیت مجازی از سایه درآمده و در روشنایی پای گذاشت، به این معنی که تبدیل به یک گجت متداول در میان کاربران شده است. شاید با نزدیک شدن به پایان سال میلادی جاری، تصمیم به خرید یکی از هدست‌ های واقعیت مجازی معرفی شده در این سال گرفته، اما در انتخاب بهترین گزینه دچار تردید شده باشید. بررسی بهترین هدست‌ های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ به شما مناسب‌ترین گزینه(ها) را با دلیل و مدرک معرفی خواهد کرد.

بهترین هدست‌ های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶

بررسی بهترین هدست‌ های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ از نقطه نظر تکنولوژی و انطباق با گوشی‌های هوشمند صورت می‌گیرد، از همین رو تنها به معرفی برترین مدل در هر یک از دسته‌بندی‌های یادشده بسنده خواهیم کرد. پرواضح است هدست واقعیت مجازی ۷۹ دلاری دی‌دریم گوگل (Google Daydream)، که از سخت افزار و توان پردازشی یک گوشی هوشمند قدرت می‌گیرد، قابل قیاس با هدست ۷۹۹ دلاری اچ‌تی‌سی وایو (HTC Vive)، که با کامپیوتر کار می‌کند، قابل مقایسه نیست، از همین رو باید باید هر یک را در دسته‌بندی مربوط به خود مورد بررسی قرار داد.

همچنین در معرفی بهترین هدست‌های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ میان‌رده‌های بازار نیز کنار گذاشته شدند. گفتن این جمله، خارج کردن مودبانه هدست پلی استیشن وی‌آر (PlayStation VR) از لیست بهترین هدست‌ های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ است. با آوردن نام میان‌رده در عرصه واقعیت مجازی، تنها نامی که به چشم می‌آید، هدست واقعیت مجازی مخصوص بازی سونی است، اما با توجه با ضعف‌های اساسی این هدست در ردیابی حرکت و همچنین کنترل بسیار ضعیف گیم پد، مجبوریم تا این محصول میان‌رده را نیز از فهرست مورد بررسی خود خارج کنیم.

در چند سال پیش رو، “اگر” مایکروسافت تصمیم به واردکردن واقعیت مجازی به کنسول بازی خود (ایکس باکس – Xbox) گرفته و سونی نیز PSVR را در بخش کنترلرها ارتقا ببخشد، احتمالا خواهیم توانست به لیست مورد بررسی بهترین‌ها در آن سال، یک عنوان “بهترین میان‌رده” نیز اضافه کنیم.

بهترین هدست واقعیت مجازی از نظر تکنولوژی ساخت

بهترین هدست‌های واقعیت مجازی در سال 2016آکولوس ریفت (Oculus Rift) به همراه کنترلرهای لمسیش را باید در لیست دوتایی بهترین هدست‌ های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ ، به عنوان برترین از لحاظ تکنولوژی ساخت و بالاترین در دسته‌بندی بالارده‌ها عنوان کرد. اگرچه در بررسی سه هدست آکولوس ریفت، اچ‌تی‌سی وایو و پلی استیشن وی‌آر که در ابتدای سال جاری صورت گرفت، دستگاه ساخت HTC تقریبا پیروز میدان شناخته و در بین اولین نسل هدست‌های قدرتمند ارائه شده به بازار، توانمندترین انتخاب شد، اما اکنون Oculus Rift را در بالای لیست بهترین هدست‌ های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ قرار می‌دهیم. با بررسی بازی‌های ارائه شده برای ریفت، کیفیت آن‌ها و از همه مهم‌تر توانمندی کنترلرهای لمسی دستگاه در مدت زمانی طولانی، به جرات می‌توان مجموعه هدست و کنترلرهای لمسی را در بالای لیست بهترین هدست‌های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ قرار داد.

اگرچه از زمان ارائه اچ‌تی‌سی وایو بازی‌های بسیار خوبی برای آن ارائه شده‌اند، اما هنوز در بحث “بازی‌های با کیفیت بسیار بالا” فاصله زیادی بین این هدست و آکولوس ریفت وجود دارد. البته همه چیز به برداشت شخصی ما و یا دسته‌ای از متخصصین بستگی نداشته و واژه باکیفیت، جذاب و قدرتمند مطمئنا از دیدگاه افراد مختلف متفاوت است، اما انتخاب بیشتر هدست Rift توسط کاربران و موفق ظاهرشدن این دستگاه، تضمین‌کننده قرارگیری آن در بالای لیست بهترین هدست‌ های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ خواهد بود.

بهترین هدست‌های واقعیت مجازی در سال 2016با صرف زمان کافی بر روی تعدادی از محصولات منطبق با کنترلر لمسی ریفت، یعنی چالش ورزشی واقعیت مجازی (VR Sports Challenge)، ناگفته (The Unspoken) و آکولوس متوسط (Oculus Medium)، با خیال جمع‌تر و با اعتماد به نفس بیشتری با توجه به طراحی ارگونومیک کنترلرهای لمسی، می‌توان ریفت را بهترین مدل در سال جاری میلادی معرفی کرد.

نباید فراموش کرد در زمان برتری دادن هدست وایو به هدست ریفت، دستگاه ساخت آکولوس ردیابی ۱۸۰ درجه‌ای ارائه می‌کرد، علاوه بر این که مقیاس اتاق مشخصی نداشته و توانی در خود برای ایجاد مرزی مجازی نمی‌دید، از همین رو احتمال برخورد کاربر به اشیا موجود در دنیای واقعی حین استفاده از آن بسیار بالا بود. اما مدتی بعد، ردیابی ۳۶۰ درجه و در تمام جهات در فضا برای ریفت به وسیله یک سنسور اضافی با پرداخت ۷۹ دلار مهیا شد. همچنین با معرفی سیستم محافظ داخلی (Guardian)، شناسایی مقیاس اتاق برای این هدست امکان‌پذیر شد.

بهترین هدست‌های واقعیت مجازی در سال 2016طراحی ارگونومیک بدنه هدست و کنترلرها، توانمندی سخت افزاری، داشتن دستی بلند در دنیای بازی، کیفت صدای فوق‌العاده و خاصیت اخیر اضافه شده، یعنی ردیابی ۳۶۰ درجه‌ای دلایل عمده‌ای هستند که ما را به پرچمدار خطاب کردن آکولوس ریفت در بهترین هدست‌های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ وادار می‌کنند. در نظر داشته باشید خود هدست به تنهایی ۵۹۹ دلار قیمت دارد، اما ما در ابتدا “مجموعه هدست و کنترلرها” را به عنوان برترین در دنیای واقعیت مجازی خطاب کردیم، از همین رو برای داشتن بهترین سخت افزار موجود به منظور تجربه واقعیت مجازی، پرداخت ۱۹۹ دلار جداگانه ببرای خرید کنترلرها شدیدا توصیه می‌شود. این نکته بدیهی را فراموش نکنید که برخلاف هدستی همانند PlayStion VR، این بار ایستگاه پایه هدست قابلیت پیشرفت و ارتقا دارد -سخت افزار کامپیوتر را می‌توان ارتقا داد، اما پلی استیشن ۴ را خیر- پس هرچه توان پردازشی و گرافیکی سیستم کامپیوتری شما بیشتر باشد، سفر عمیق‌تری به واقعیت مجازی خواهید داشت.

بهترین هدست واقعیت مجازی منطبق با موبایل

بهترین هدست‌های واقعیت مجازی در سال 2016پرواضح است که در بخش انطباق با موبایل بهترین هدست‌ های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ ، سامسونگ Gear VR با اقتدار و بدون رقیب جدی بر رتبه اول می‌ایستد. اگرچه گوگل Daydream View توان پردازشی قابل توجهی دارد، با این حال چیز زیادی در چنته برای رو کردن در مقابل هدست سامسونگ ندارد.

این نکته را فراموش نکنید که تاکنون برای گیر وی‌آر، بالغ بر ۴۰۰ اپلیکیشن اختصاصی تولید شده و بخش اعظم آن‌ها به بازی‌های موبایل اختصاص پیدا کرده است، اما از زمان عرضه دی‌دریم، حدود ۱۲ بازی مخصوص آن در فروشگاه گوگل پلی یافت می‌شوند.

در بخش سخت افزاری نیز Gear VR توانمندتر ظاهر شده و به عنوان نمونه، میدان دید عریض‌تری را ارائه می‌کند این هدست همچنین توسط بیشتر گوشی‌های هوشمند (تمامی پرچمداران معرفی شده سامسونگ در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶) پشتیبانی می‌شود که نقطه قوت آن در بخش ایستگاه پایه است. از این نکته بسیار مهم نمی‌توان چشم پوشی کرد که بسیاری از توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های هدست‌های آکولوس، همواره تلاش زیادی برای ارائه نسخه‌های سبک‌تر و منطبق با گیر وی‌آر می‌کنند.

بهترین هدست‌های واقعیت مجازی در سال 2016دی‌دریم (عکس بالایی)، اگرچه در لیست بهترین هدست‌ های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ هیچ جایی ندارد، اما به مرور زمان پیشرفت کرده و به لطف پشتیبانی‌شدن توسط اکثریت گوشی‌های اندرویدی، این سرعت رشد روز به روز نیز شتاب بیشتری به خود خواهد گرفت. نمی‌توان از این نکته چشم پوشی کرد که خود هدست ظاهر جالبی داشته و پارچه لطیف استفاده شده در ساخت آن، حس خوبی حین پوشیدن گجت به کاربر منتقل می‌کند.

بد نیست بدانید Daydream کنترلر حرکتی بسیار چالاکی داشته و بدون نیاز به پرداخت هزینه‌ای اضافی، در جعبه دستگاه یافت می‌شود، هر چند توان آن هرگز قابل قیاس با کنترلر آکولوس و یا وایو نیست. در واقع، کنترلر دی‌دریم به جای بهترین هدست‌های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶ ، شباهت زیادی با دسته کنسول بازی کنسول Wii دارد. عمق ردیابی به هیچ عنوان در این دستگاه دیده نمی‌شود؛ پس به عنوان نمونه، تکان‌دادن دستان در فضای اطراف هیچ تفاوتی ایجاد نخواهد کرد.

بهترین هدست‌های واقعیت مجازی در سال 2016هدست پرمحتوای Gear VR که دارای شمار زیادی اپلیکیشن اختصاصی برای خود است، تنها ۹۹ دلار قیمت دارد، اما با انتخاب مدل معرفی شده در سال پیشین میلادی، علاوه بر پرداخت تنها ۶۰ دلار، امکان پشتیبانی‌شدن دستگاه توسط بیشتر گوشی‌های سامسونگ را نیز فراهم می‌کنید. گفتنی است نباید گول قیمت پایین گیر وی‌آر را خورد، چرا که استفاده از آن در گروه داشتن یک پرچمدار سامسونگی است و تهیه چنین دستگاهی در بهترین حالت، بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ دلار برای شما آب خواهد خورد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

  1. سلام ببخشید ، میخواستم بهترین هدست واقعیت مجازی تا ۱۱۰هزار تومن رو بهم معرفی کنید

  2. سلام . لطفا بگید من یک عینک واقعیت مجازی برای گوشی سامسونگ گلکسی جی ۷ میخوام شما چه پیشنهادی دارین لطفا جوابتون رو به ایمیل زیر بفرستید.

    t95.best.987@gmail.com

  3. با سلام و احترام
    من پلی استیشن وی آر دارم و همونطور که حتما اطلاع دارید فول اچ دی نیست و برای فیلم دیدن چون کیفیت فیلم خیلی عالی نیست، مناسب نیست. بنظرتون صرفا برای تماشای فیلم های سه بعدی، مثلا به یک گوشی سامسونگ نوت ۵ و یک عینک Gear VR بهتر از پلی استیشن وی آر عمل میکنه؟ و لطفا در صورت امکان ضعف یا قدرت این دو سیستم را (فقط برای دیدن فیلم های سه بعدی و فقط از نظر کیفیت) با درصد بفرایید.
    با سپاس فراوان

  4. میخوام بدونم آیا وایوبهترین هدسته یا اکلیس اخه وایو دوربین داره خیلی زیباست تو ریفتم میتونیم تو محیط قدم بزنیم و به چ تی سی وایو به چه دلیل رسید