موج فن آوري هاي نوين در المپيک لندن

با توجه به این که بازی‌های المپیک یکی از مهم‌ترین رویدادهایی است که هر چهار سال یک بار در جهان برگزار می‌شود، مسلما در هر دوره برگزاری مسئولان آن سعی بر این دارند که از تمامی فناوری‌های موجود برای با شکوه برگزار کردن این رخداد، استفاده کنند.در ادامه نگاهي داريم به فناوري هاي جديد بکار رفته در رويداد جهاني المپيک لندن.

در حال حاضر اگر در کشوری نیمه پیشرفته زندگی کنیم تمامی کارهایمان را به فناوری‌های موجود خواهیم سپرد و سبک زندگی امروزه بسیار متفاوت با آن چیزی است که در سال‌های گذشته وجود داشته است. تمامی این عوامل باعث شده است که وقتی که رویداد مهمی در جهان اتفاق می‌افتد، حضور و نفوذ فناوری‌های نوین در آن بسیار بیشتر از گذشته باشد و حتی به نوعی می‌توان گفت که برگزاری هر رویدادی در حال حاضر به فناوری‌های موجود وابستگی شدیدی خواهد داشت.

با توجه به این که بازی‌های المپیک یکی از مهم‌ترین رویدادهایی است که هر چهار سال یک بار در جهان برگزار می‌شود، مسلما در هر دوره برگزاری مسئولان آن سعی بر این دارند که از تمامی فناوری‌های موجود برای با شکوه برگزار کردن این رخداد، استفاده کنند.
شاید بتوان گفت اکنون در زمانی قرار گرفته‌ایم که حضور فناوری در عرصه‌های مختلف به اوج خود رسیده است و به همین خاطر تمامی افراد نگاه متفاوتی به المپیک این دوره داشته‌اند که در لندن برگزار شده است. با توجه به این که چند سالی است که در زمینه ورزش و شاخه‌های وابسته به آن از فناوری‌ها استفاده می‌شود، به طور حتم المپیک امسال هم به گونه متفاوتی است و نقش فناوری در آن بسیار بیشتر از گذشته به چشم آمده است. با توجه به همین موضوع در موضوع ویژه این هفته سعی بر این داشته‌ایم که نقش فناوری در ورزش را بررسی کرده و به معرفی فناوری‌های جدیدی که در المپیک این دوره لندن به کار گرفته شده‌اند، بپردازیم.

کیفیتی متفاوت در پخش تصاویر

مسلما یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که به ورزش علاقه دارند این است که رویداد ورزشی که مورد نظرشان است را با بهترین کیفیت ممکن ببینند و از این نظر مشکلی نداشته باشند. اگر به یاد داشته باشید در زمان برگزاری دوره قبلی مسابقات جام جهانی گفتیم که کشور ژاپن در حال تحقیقات در رابطه با پروژه‌هایی است که بتواند در قالب آن‌ها نحوه جدیدی از پخش مسابقات را به بینندگان عرضه کند که از میان آن‌ها در مورد پخش هولوگرافیک بازی‌ها صحبت کردیم.

این کشور هنوز هم در این راستا فعالیت می‌کند و در این دوره ژاپنی‌ها المپیک لندن را بسیار متفاوت‌تر از قبل تجربه کرده‌اند زیرا شبکه ملی تلویزیون ژاپن، یک دوربین ویدئویی دیجیتال ۳۳ مگا پیکسلی را تولید کرده است و فرمت استاندارد پخش برنامه خود را به Ultra High Definition تغییر داده است. با به کار گیری این فناوری، برنامه‌ها با رزولوشن ۷۵۸۰ در ۴۳۲۰ پیکسل و فقط روی تلویزیون‌های HDTV پخش خواهند شد.

سرعت فریم این دوربین دیجیتال جدید ۱۲۰ فریم در ثانیه است که تقریبا دو برابر چیزی است که تا به حال به صورت معمول وجود داشته است و با توجه به این فناوری می‌توان ۴ میلیارد پیکسل در هر ثانیه ثبت کرد. کیفیت تصویر ارائه شده توسط این دوربین چیزی بیشتر از دو برابر آن چیزی است که در حال حاضر توسط دوربین‌های باکیفیت ضبط می‌شود. این دوربین با سرعت انتقال ۵۱٫۲ گیگا بیت در ثانیه، قادر است که حجم بزرگی از داده‌ها را جابه جا کند و به این ترتیب از این پس صحنه‌های بسیار سریع در تلویزیون‌های بزرگ، به صورت تار دیده نخواهند شد.

سنسور نوری این دوربین یکی از کوچکترین سنسورهایی است که اکنون وجود دارد و سازندگان این دوربین اعلام کرده‌اند که هنوز هم حساسیت نوری این دوربین افزایش پیدا خواهد کرد و امکانات بیشتری به آن اضافه خواهد شد. اما جالب است که بدانید با کمک این فناوری، اکنون افرادی که مقیم انگلستان هستند، توانسته‌‌اند که بازی‌های المپیک را به صورت رایگان با کیفیتSuper Hi-Vision در سه سالن بزرگ تماشا کند.

این ماجرا بهترین فرصت برای افرادی بوده است که نتوانسته‌اند بلیت بازی‌های المپیک را تهیه کنند و در عین حال دوست ندارند که این بازی‌ها را روی صفحه کوچک تلویزیونشان تماشا کنند. تلویزیون ملی ژاپن با همکاری بی‌سی‌سی، در این دوره تصمیم به پخش مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیک در سه سالن منتخب بی‌بی‌سی در انگلیس گرفته‌اند که این مراسم با فناوری ۸k Ultra HDTV، در سه سالن رادیو بی‌بی‌سی، بی‌بی‌سی اسکاتلند و موزه ملی رسانه انگلیس پخش می‌شود. البته این فناوری برای پخش المپیک به ژاپن و انگلیس منحصر نبوده است و ساکنان ایالات متحده هم توانسته‌اند که در برخی از سالن‌های واشنگتن به تماشای مسابقات با این کیفیت بپردازند.

شاید بتوان گفت که دیدن مسابقات با این کیفیت بسیار لذت بخش‌تر از دیدن مسابقات در فضای ورزشگاه‌ها خواهد بود زیرا شما به نوعی احساس نزدیکی بیشتری به بازیکنان خواهید داشت و می‌توانید تمامی اتفاقات و حواشی که در طول برگزاری مسابقه رخ می‌دهد را از نزدیک با کیفیت بسیار بالا دنبال کنید، درست مانند این که خودتان در محل بازی حضور دارید. به هر حال فناوری سعی دارد که روز به روز رضایت افراد را در زمینه‌های مختلف بالاتر ببرد.

نمایش المپیک در آسمان

1×1.trans به رخ کشيدن فناوري‌هاي نوين در المپيک لندن 2012!!البته باید گفت به کارگیری فناوری‌های نوین تا حدی به دلیل رقابتی است که میان کشورهای برگزار کننده وجود دارد. قدرت نمایی چینی‌ها در المپیک ۲۰۰۸ پکن باعث شد تا انگلیسی‌ها به فکر این باشند تا المپیک لندن را بسیار قدرتمندتر برگزار کنند.

به همین دلیل آن‌ها از دانشگاه ام‌آی‌تی و از شرکت بزرگ و معتبر گوگل کمک گرفتند تا بتوانند تصاویر رقابت‌های المپیک را در آسمان پخش کنند. این کار نیاز به آماده سازی یکی از بزرگترین زیر ساخت‌های فناوری دیجیتالی جهان دارد و به همین دلیل از ماه‌ها قبل برترین مهندسان و معماران جهان در لندن به این منظور گرد هم آمده‌اند. این پروژه کلاود یا همان ابر نام گرفته است که مجموعه‌ای از ابرهای فیزیکی و دیجیتالی است که قادر است تا اطلاعات زمان واقعی و تصاویر رقابت‌های المپیک را روی صفحات سه بعدی کروی به نمایش در آورد.

1×1.trans به رخ کشيدن فناوري‌هاي نوين در المپيک لندن 2012!!این تصاویر در آسمان لندن به نمایش یا به نوعی به پرواز در خواهند آمد و صدای مربوط به آن‌ها هم از سطح زمین پخش می‌شود. طراحی اصلی این پروژه به عهده دانشمندان ام‌آی‌تی بوده است و کارشناسان شرکت گوگل هم تا حد زیادی به عملی شدن این پروژه کمک کرده‌اند. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که این پروژه، شاهکار بزرگی در المپیک این دوره به حساب خواهد آمد و در آن مجموعه‌ای از گوی‌های متورم شونده وجود دارند که برج‌های باریک و سفید رنگی آن‌ها را در آسمان نگه می‌دارند.

این شبکه که پایگاهی از ابرهای دیجیتالی است قادر است که تمامی اطلاعات مرتبط با بازی‌های المپیک را و اطلاعات دیگری مانند خبرهای مهم سراسر جهان و گزارش آب و هوا را گردآوری کرده و روی همین گوی‌ها به معرض نمایش بگذارد.

جالب است که بدانید پشتیبانی مالی این سیستم ابری به عهده وب سایت‌های توییتر، یوتیوب و شبکه اجتماعی فیس بوک بوده است. در مورد ساختار حباب‌ها یا گوی‌های دیجیتالی هم باید بگوییم که این حباب‌های ابری در واقع صفحه‌های سه بعدی پوشیده از ال‌ای‌دی هستند که تورم پذیر بوده و بسیار شفاف هستند.

همان‌طور که گفتیم این حباب روی برج‌های سفیدی قرار خواهند گرفت و بازدیدکنندگان می‌توانند با پیاده روی یا دوچرخه سواری روی مسیر مارپیچ و طبقه طبقه این برج‌ها به حباب‌ها برسند و از درون برج اصلی، نگاه نزدیک‌تری به تمامی اتفاقاتی که در حال نمایش است، داشته باشند. در مورد انرژی این ابرهای دیجیتالی حبابی هم باید بگوییم که انرژی آن‌ها توسط صفحات خورشیدی تامین می‌شود.

پول‌های دیجیتالی در المپیک

1×1.trans به رخ کشيدن فناوري‌هاي نوين در المپيک لندن 2012!!بسیاری از مردم از سراسر جهان به خاطر این رویداد بزرگ به لندن سفر کرده‌اند و مسلما برقراری امکانات به منظور آرامش و فراهم آوردن آسایش آن‌ها یکی از مهم‌ترین اصول در طول برگزاری المپیک این دوره بوده است. شرکت ویزا و سامسونگ دو شرکت بزرگی هستند که از حامیان رسمی بازی‌های المپیک این دوره‌‌اند.

اگر بایت را در شماره‌های پیشین دنبال کرده باشید، با فناوری NFC آشنایی دارید زیرا در مورد آن به صورت مفصل در موضوع ویژه صحبت کردیم و کشورهای ارائه دهنده این فناوری را معرفی کردیم.

این دو شرکت سیستم NFC یا همان پرداخت از طریق تلفن همراه را قبل از المپیک ۲۰۱۲ در لندن راه اندازی کردند و این فناوری را در بیش از ۶۰ هزار مرکز فروش و خدمات شهر لندن در دسترس قرار دادند. همان‌طور که در قبل هم گفتیم NFC مخفف Near Field Communication است و به معنای برقراری ارتباط از نزدیک است. در این فناوری از یک چیپ سخت افزاری روی گوشی و یک نرم افزار ویژه روی تلفن استفاده خواهد شد تا گوشی تلفن همراه شما به یک سیستم پرداخت مالی پیشرفته تبدیل شود.

در حقیقت این سیستم تبادل اطلاعات را در برد کوتاه تا فاصله ۱۰ سانتیمتر انجام خواهد داد و افراد با استفاده از آن قادر هستند که به جای استفاده از کارت‌های اعتباری، گوشی تلفن همراه خود را به سنسور مخصوصی نزدیک کرده و به این ترتیب عملیات پرداخت هزینه را انجام دهند. از شرکت‌های سرمایه گذار این پروژه می‌توان به گوگل اشاره کرد اما نقش اصلی را شرکت سامسونگ دارد که مسئولیت فراهم آوردن این فناوری برای استفاده از خدمات ویزا و دیگر گروه‌های مالی حاضر در المپیک را به عهده گرفته است.

مدیران این شرکت اعتقاد دارند که المپیک لندن فرصت بسیار خوبی برای فرا گیر کردن فناوری‌هایی است که کاربران برای استفاده از آن‌ها نیاز به زمان دارند. اکنون وقت عرضه فناوری‌های جدید و معرفی آن‌ها به تمامی افرادی است که علاقه زیادی به المپیک و مسابقاتش دارند و به همین خاطر کارشناسان تصمیم گرفته‌اند تا سرانجام در این رویداد کارت‌های اعتباری را به درون تلفن‌های هوشمند منتقل کرده و این فناوری را همه گیر کنند.

استادیومی که جمع می‌شود

1×1.trans به رخ کشيدن فناوري‌هاي نوين در المپيک لندن 2012!!دیدن فناوری‌های بسیار جالب در کشورهای بسیار پیشرفته هم می‌تواند برای ما بسیار جالب و جذاب باشد و هم ممکن است که حسرت زیادی را برایمان به همراه داشته باشد زیرا نسبت به آن‌چه که در کشورهای پیشرفته وجود دارد بسیار دورتر از آن چیزی که باید باشیم، هستیم. فناوری‌هایی در این دوره از برگزاری المپیک معرفی شده‌اند که بسیار حیرت انگیزند و توجه همه را به خود جلب کرده‌اند.

از میان این شگفتی‌ها می‌توان به یک استادیوم اشاره کرد که برای انجام مسابقات بسکتبال و هندبال طراحی شده و میزبان بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن است. نکات بسیار جالبی در مورد این معماری هوشمند وجود دارد، به عنوان نمونه باید گفت که این مجموعه ورزشی بسیار بزرگ به گونه‌ای طراحی شده است که دائمی نبوده و قابل جمع آوری باشد.

این ساختمان بعد از مسابقات المپیک به صورت کلی بازیافت شده و جمع خواهد شد و پس از آن به میزبان بعدی المپیک داده انتقال پیدا خواهد کرد. جالب است که بدانید این استادیوم که ۱۲ هزار نفر ظرفیت دارد در طی ۱۵ ماه طراحی و ساخته شده است و ارتفاع سازه آن ۳۵ متر است.

1×1.trans به رخ کشيدن فناوري‌هاي نوين در المپيک لندن 2012!!برای ساخت این ورزشگاه بیش از ۱۰۰۰ تن فولاد استفاده شده و گفته شده است که امکان انتقال این استادیوم به کشور بعدی که برگزار کننده مسابقات المپیک است وجود دارد. در ساخت این ورزشگاه تمامی فناوری‌های روز به کار گرفته شده است، به عنوان نمونه می‌توان به سنسورهای حرارتی برای سنجش دما و تنظیم خودکار دمای محیط با توجه به دمایی که مورد نیاز بدن ورزشکاران است اشاره کرد.

به دلیل منحصر به فرد بودن طراحی بنای این ورزشگاه بسیاری از ورزشکاران اعلام کرده‌اند که آرزوی بازی کردن در این بنای متحرک را دارند. البته هنوز اعلام نشده است که این ورزشگاه به چه صورت قابلیت بازیافت دارد اما فکر این موضوع که بنای به این عظمت قابلیت حرکت داشته و انتقال پیدا کند، بسیار جالب است.

لحظه به لحظه با المپیک

در کنار فناوری‌های دیجیتالی و ابزارهای سخت افزاری که برای آسان‌تر کردن کار ورزشکاران و بازدید کنندگان مسابقات المپیک طراحی شده است، برنامه‌های نرم افزاری خوبی هم برای آن دسته از افراد طراحی شده که دوست دارند به صورت لحظه به لحظه در جریان تمامی بازی‌ها و تمامی اتفاقات و حواشی که مربوط به بازی‌های المپیک است، باشند.

برنامه تعقیب بازی‌ها برای اولین بار است که در المپیک به افراد ارائه می‌شود و باید بدانید که اولین برنامه همراه برای دنبال کردن بازی‌های ورزشی المپیک ۲۰۱۲، برای کاربران سیستم عامل ویندوز فون طراحی شده است. این برنامه نرم افزاری مورد تایید کمیته برگزاری بازی‌های المپیک قرار گرفته است و کارشناسان اعلام کرده‌اند که این نرم افزار می‌تواند مطمئن‌ترین و سریع‌ترین روش برای افرادی باشد که برای به دست آوردن آخرین اخبار و اطلاعات در مورد رشته‌های مختلف ورزشی در المپیک عجله دارند.

نسخه‌های متفاوتی از این برنامه برای کاربران گوشی‌های هوشمند آندروید و آیفون عرضه شده است و کمیته برگزاری مسابقات المپیک اظهار داشته است که هدف اصلی از ارائه این نرم افزار بر طرف کردن نیاز مردم در زمینه کسب اطلاعات و اخبار مربوط به المپیک بوده و انگیزه تجاری در جایگاه بعدی قرار داشته و این گونه نبوده است که این نرم افزار تنها به دلیل اهداف تجاری به مردم ارائه شود. همین موضوع هم باعث شده تا قیمت این برنامه بسیار پایین‌تر از آن چیزی باشد که مردم در ابتدا تصور می‌کردند.

این برنامه در فروشگاه آنلاین شرکت مایکروسافت قرار گرفته است و حتی به دلیل استقبالی که از خرید آن شده، دستور طراحی یک نسخه دیگر از برنامه که با گوشی‌های شرکت بلک بری هم سازگار باشد، صادر شده است. تمامی نسخه‌های این برنامه برای گوشی‌ها و سیستم عامل‌های مختلف، تا قبل از انجام بازی‌ها در اختیار مردم قرار گرفته است.

گذشته از این برنامه نرم افزاری، ایستگاه‌های تفریحی هم برای ورزشکاران در مناطق مختلف دهکده ورزشکاران المپیک در پارک المپیک طراحی شده است که بتوانند در آن ایستگاه‌ها به آسانی به رایانه و اینترنت دسترسی داشته باشند و آن‌ها هم لحظه به لحظه رویدادهای مورد علاقه خود را دنبال کنند. از میان شرکت‌های شناخته شده فناوری امسال حضور شرکت سامسونگ از همه جدی‌تر و پررنگ‌تر بوده است. البته برای کاربران آیفون و آندروید اپلیکیشن‌های دیگری هم ارائه شده که از میان آن‌ها می‌توان به دو برنامه نرم‌افزاری NBC Olympics و NBC Olympics Live Extra اشاره کرد.

این دو برنامه برای سیستم عامل‌های آندروید و آی‌او‌اس به صورت اختصاصی طراحی شده و کاربران می‌توانند با استفاده از آن‌ها تمامی اتفاقات و نتایج به دست آمده در مسابقات را به صورت زنده مشاهده کنند. از مهم‌ترین امکاناتی که برای این دو برنامه کاربردی در نظر گرفته شده است می‌توان به قابلیت اخبار ویدئویی اشاره کرد که البته برای دریافت این سرویس باید حتما در وب سایت سازنده این برنامه عضویت داشته باشید. برنامه NBC Olympics تنها به منظور مشاهده اتفاقات و نتایج مسابقات المپیک طراحی شده است و دارای یک محیط کاربری فوق العاده می‌باشد و تمامی اطلاعات مربوط به تیم‌‌های مختلف و ورزشکاران در این نرم افزار قرار گرفته است.

به عنوان نمونه شما می‌توانید تمامی اطلاعات مربوط به ورزشکار مورد نظرتان را از بخشی که درون این نرم افزار قرار دارد بخوانید. بخشی به عنوان اسپرت هم برای این نرم افزار در نظر گرفته شده است که می‌توانید در آن تمامی ورزش‌ها را به صورت تفکیک شده از هم مشاهده کنید و با انتخاب رشته ورزشی مورد علاقه خود جدیدترین اخبار موجود در زمینه آن را ببینید. بخشی هم برای قرار گیری ویدئوها و عکس‌های مربوط به زیباترین رویدادهای مسابقات المپیک در نظر گرفته شده است که می‌توانید با اتصال به اینترنت این تصاویر را نیز دریافت کنید.

اما برنامه NBC Olympics Live Extra، این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که تمامی اخبار، گفتگوها، گزارشات و حواشی مربوط به مسابقات المپیک و مراسم افتتاحیه و اختتامیه آن را به صورت ویدئویی و زنده دریافت کنند. البته باید گفت که این برنامه نیازمند اینترنت با حداقل سرعت ۲۵۶ مگابیت بر ثانیه می‌باشد. جالب است که هر دو این برنامه‌ها دارای امکانات دیگری مانند Reminder هم هستند که به شما زمان شروع بازی‌ها یا رخدادهایی که مورد علاقه‌تان است را یادآوری می‌کنند. همه کارشناسان بر این نظرند که تفاوت‌های ساختاری عمده‌ای در میان کیفیت برگزاری المپیک ۲۰۱۲ با المپیک دوره پیشین از نظر سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد و تمامی مهندسانی که به برگزاری این دوره کمک کرده‌اند، سعی بر این داشته‌اند تا با انجام آزمایشات گسترده از ماه‌ها قبل، ضریب هر گونه خطایی را به حداقل برسانند و تمامی سیستم‌های فناوری اطلاعات المپیک لندن را در حالی به مرحله بهره برداری برسانند که قبل از آغاز رقابت‌ها، تا حد امکان دارای حداقل خطا باشند.

بسیاری از افراد هم معتقدند که این دوره از مسابقات محلی برای به رخ کشیدن فناوری‌های نوین خواهد بود و المپیک لندن به نقطه عطفی در مورد فناوری‌ها تبدیل خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*