کانال‌های پرمخاطب تلگرام

صاحبان کانال‌های پرمخاطب تلگرام احراز هویت می‌شوند: درمانی برای بیماری محتوی زرد تلگرام ؟!

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ، آقای دکتر محمد واعظی امروز در حاشیه همایش ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات روستایی، اعلام کرد که در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی پیشنهادی مبنی برا احراز هویت مدیران کانال‌های پرمخاطب تلگرام مطرح شده و در حال بررسی است.

به گفته واعظی، فعالیت‌های خبری و اطلاع‌رسانی در کانال‌های پرمخاطب تلگرام باید مورد استناد باشد تا مردم بتوانند به آنها اعتماد کنند، بر این اساس، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول شد تا ظرف مدت یک ماه کمیته‌ای تشکیل داده و برای ساماندهی این شبکه‌ها آئین‌نامه تدوین کند.

واعظی با بیان اینکه ساماندهی انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی تنها مربوط به کانال‌های پرمخاطب تلگرام نمی‌شود، گفت: مقرر شده است در این آئین‌نامه ساز و کاری برای ساماندهی تمامی محتواهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که دارای اعضای قابل توجهی هستند، تدوین شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر الزام برای کانال‌های دارای بیش از ۵۰۰۰ عضو گفت: موضوعی که در شورای عالی فضای مجازی مورد بحث قرار گرفت، پیشنهاد ساماندهی کانال‌های با بیش از ۵۰۰۰ عضو بود، اما مصوبه‌ای برای این تعداد دیده نشده است و قرار بر این شد تا کمیته‌ای که از سوی وزارت ارشاد تشکیل می‌شود، در مورد این رقم و جزئیات دیگری از طرح احراز هویت و ساماندهی شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های تلگرام تصمیم‌گیری کند. منبع : مهر

محتوی بسیاری از کانال‌های پرمخاطب تلگرام ، برای جامعه خطرناک است

آنچه که در این میان قابل تامل است نحوه برخورد با کانال‌های پرمخاطب تلگرام پس از احراز هویت صاحبان آنهاست. همانطور که می‌دانید، متاسفانه درصد بالایی از این کانال‌ها با انتشار مطالبی مخاطب جذب کرده‌اند که عمدتا از نظر قوانین کشور دارای اشکال بوده و با این رویه هیچ مرجع رسمی نمی‌تواند مجوز فعالیت آنها را تایید کند.

اپلیکیشن تلگرام به عنوان پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی فعلی در کشورمان، میزبان هزاران کانال پرمخاطب است که به جرات می توان اکثر این کانال‌ها محتوی مناسبی نداشته و با نگاهی سطحی می‌توان تولیدات آنها را برای جامعه مضر دانست. از اخبار کذب و دروغ گرفته تا مطالب، تصاویر و ویدیو‌های مبتذل و مستهجن و خارج از عرف در این کانال‌ها دیده می شود و از همه بدتر اینکه شاهد هستیم هرچه محتوی کانال زرد تر باشد مخاطب بیشتری هم جذب خود کرده است!

گذشته از مطالب بی ارزش و بعضا آسیب رسان بسیاری از این کانال ها، مشکل بزرگتر اشتراک گذاری این مطلب بی ارزش پس از انتشار است که نه تنها توسط اعضای آنها دیده می شود، بلکه بارها و بارها در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته شده و حتی اگر کسی عضو این کانال‌ها نباشد هم، ممکن است مطالب آنها را ببیند.

از همه دردناکتر زمانی است که بسیاری از مردم به مطالب این کانال ها اعتماد کرده و به راحتی باورشان می کنند. حال تصور کنید که یک شایعه یا خبر کذب، اطلاعات علمی نادرست و حتی افکار بیمار یک مدیر کانال تلگرامی تا چه حد می تواند برای جامعه خطرناک باشد.

با تمام این تفاسیر، آیا احراز هویت مدیران کانال‌های تلگرامی راه علاج این مشکل است یا شاید همان راه حل قدیمی (فیلترینگ) درمان بیماری محتوی زرد تلگرام باشد. با شرایط فعلی کانال‌های فارسی در تلگرام، اصلا امکان صدور مجوز رسمی برای آنها وجود دارد ؟!

نظر شما چیست ؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. با احراز هویت کردن چیزی درست نمیشه . در فرض اینکه کانال داره تبلیغ دروغ میکنه یا محتویاتش غلطه. دولت باید سطح سواد کشور ببره بالا تا خود مردم درست و غلط موضوع تشخیص بدن . اینا با این کار می خوان یواش یواش فیلتر بکنن تلگرام دارن پایه ریزی میکنن.

  2. من ترجیح میدم کانالهای مختلف تلگرام سر بزنم و خبرهاشون باور کنم تا اخبار و برنامه های مزخرف صدا و سیمای میلی و عربی

  3. کجت نیوز حالا پیاز داغشو زیاد میکنی . بنظرم اصلا معنی نداره که احراز هویت بشن نکنه فکر کردی صدا سیماست یا وزارت اطلاعاته که مردم باید بخاطر یه کانال احراز هویت بشن دوما اصلا چطور میخوان احراز هویت کنن خود من هم مدیر یگی از این کانال های بقول شما مستجهن هستم جامعه ازاد همینه