ارزش گمرکی گوشی های آیفون 7

ارزش گمرکی گوشی های آیفون ۷ و مقایسه با قیمت فروش در بازار

ارزش گمرکی گوشی های آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام شد. با توجه به میزان عوارض دریافتی از واردکنندگان آیفون و مقایسه‌ی قیمت وارداتی با قیمت فروش در بازار، به نظر می‌رسد که واردات رسمی گوشی های آیفون خیلی هم به صرفه نیست.

بنا بر اظهارات سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تاکنون ۱۷ شرکت به عنوان واردکنندگان رسمی گوشی های آیفون معرفی شده‌اند. این ۱۷ شرکت از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز گرفتند و پس از آن نیز حدود ۲۰۰ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه آیفون به صورت رسمی و قانونی وارد کشور شد. قاسم خورشیدی در ادامه عنوان کرد که تمام گوشی های آیفون وارد شده، قاچاق نیستند. وی همچنین از برخورد جدی با فروشندگان گوشی های آیفون قاچاق در بازار کشور خبر داد.

در همین راستا نیز گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش گمرکی گوشی های آیفون ۷ را تحت ردیف تعرفه‌ای ۸۵۱۷۱۲۱۰ اعلام کرد. به گفته‌ی مسئولان گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا، در حال حاضر واردات بیشتر برندهای معروف گوشی های موبایل به صورت رسمی و قانونی آزاد است و اجازه‌ی ثبت سفارش برای انواع گوشی ها داده خواهد شد.

ارزش گمرکی گوشی های آیفون 7

گفتنیست که گوشی های تلفن همراه در زمان ورود به گمرک، از لحاظ فنی توسط کارشناسان شرکت ارتباطات زیرساخت مورد تست فنی قرار می‌گیرد تا مجوز تاییدیه‌ی این شرکت را از نظر طول موج دریافت کنند. سپس در صورت واردات قانونی و رسمی گوشی های موبایل، شماره‌ی شناسه‌ی بین‌المللی آن‌ها در بانک اطلاعات گمرک، ثبت خواهد شد.

برای دریافت حقوق و عوارض گمرکی از گوشی های وارداتی، ارزش پایه‌ای که توسط گمرک تعیین می‌شود به عنوان ملاک در نظر گرفته خواهد شد و بر پایه‌ی آن، ۵ درصد حقوق ورودی دریافت می‌شود. مبنای محاسبه‌ی نرخ ارز نیز برای دریافت حقوق و عوارض گمرکی، نرخی است که بانک مرکزی کشور آن را اعلام می‌کند.

بیشترین ارزش گمرکی مربوط به گوشی آیفون ۷ پلاس ۲۵۶ گیگابایتی است

به این ترتیب بیشترین ارزش گمرکی گوشی های آیفون ۷ مربوط به مدل ۷ پلاس ۲۵۶ گیگابایتی است که ارزش آن ۸۱۵ یورو اعلام شد. کمترین ارزش گمرکی نیز به گوشی آیفون ۷ با حافظه‌ی ۳۲ گیگابایت تعلق دارد که برابر ۵۴۰ یورو عنوان شده است.

به این شکل می‌توان با توجه به نرخ ارز آزادی که برای خرید گوشی پرداخت می‌شود و همچنین عوارض و حقوق ورودی بر اساس دلار دولتی، هزینه‌ای که توسط واردکننده برای خرید یک گوشی صرف می‌شود را محاسبه کرد. لازم به ذکر است که قیمت محاسبه شده در این گزارش بر اساس قیمت آیفون در اروپاست؛ در حالی که گمرک ایران، ارزش‌ها را بر اساس واردات از کشورهای آسیایی اعلام کرده است. قیمت این گوشی‌ها در کشورهای آسیایی مانند امارات، گران‌تر از اروپاست.

علاوه بر آن، باید هزینه‌ی حمل و توزیع گوشی در کشور و سود فروشنده و واردکننده را نیز محاسبه کرد. با احتساب تمام این موارد، به نظر می‌رسد که واردات رسمی گوشی های آیفون به این صورت و فروش آن‌ها با قیمت معمول بازار، امر دور از منطقی است. از سوی دیگر، اگر قیمت آن‌ها بالاتر باشد، آنگاه توان رقابت با گوشی های قاچاق را نخواهند داشت. در ادامه جدولی را مشاهده می‌کنید که در آن، ارزش گمرکی گوشی های آیفون ۷ ، قیمت جهانی گوشی، میزان عوارض و در نهایت قیمت عرضه در بازار ایران آمده است.

ارزش گمرکی گوشی های آیفون ۷ و قیمت فروش آن در بازار ایران

مدل گوشی ارزش گمرک (یورو) قیمت جهانی در اروپا (یورو) میزان عوارض بر اساس ارز دولتی قیمت حدودی (تومان) حدود قیمت بازار (تومان)
آیفون ۷ پلاس (۱۲۸ گیگابایت) ۷۳۰ ۸۱۹ ۴۴۶ هزار و ۷۶۰ ۳ میلیون و ۸۸۶ هزار و ۵۶۰ ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار
آیفون ۷ پلاس (۲۵۶ گیگابایت) ۸۱۵ ۹۱۹ ۴۹۸ هزار و ۷۸۰ ۴ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۵۸۰ ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار
آیفون ۷ (۳۲ گیگابایت) ۵۴۰ ۵۹۹ ۳۳۰ هزار و ۴۸۰ ۲ میلیون و ۸۴۶ هزار و ۲۸۰ ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار
آیفون ۷ (۱۲۸ گیگابایت) ۶۳۰ ۶۹۹ ۳۸۵ هزار و ۵۶۰ ۳ میلیون و ۳۲۱ هزار و ۳۶۰ ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار
آیفون ۷ (۲۵۶ گیگابایت) ۷۱۵ ۷۹۹ ۴۳۷ هزار و ۵۸۰ ۳ میلیون و ۷۹۳ هزار و ۳۸۰ ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار
آیفون ۷ پلاس (۳۲ گیگابایت) ۶۴۰ ۷۱۹ ۳۹۱ هزار و ۶۸۰ ۳ میلیون و ۴۱۱ هزار و ۴۸۰ ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. سلام دوستان..
    میخوام گوشیiphone6 از دبی وارد ایران کنم..میخواستم بدونم عوارض گمرکیش چقدر میشه؟؟
    ممنونم.

  2. سلام.ببخشیداین رنگ آیفون که گذاشتید توبازار موجودهست؟..چون من هرجا رفتم فقط چهار رنگ…مشکی.مشکی جت بلاک..رزگلد(صورتی)وطلایش رودیدم..ولی این رنگ سرمه ایی رو ندیدم