گزارش عملکرد مریخ نورد کنجکاوی از لحظه فرود تا کنون

همانطور که اطلاع دارید  ساعت ۱۰:۰۲ دقیقه روز ۱۶ مرداد ماه سال جاری  ربات کاوشگر Curiosity (کنجکاوی) ناسا پس طی مسافتی بالغ بر ۵۶۶ میلیون کیلومتر در مدت زمان ۱۶ هفته بالاخره با موفقیت بر روی سطح کره مریخ نشست و پس از آن کنجکاوی در حال انجام ماموریت های محوله خود می باشد.در این پست قصد داریم گزارشی از فعالیت انجام شده توسط این مریخ نورد را از لحظه فرود تا کنون را خدمت شما ارائه نماییم،با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم اگر ازاطلاعات کاملی در مورد کاوشگر کنجکاوی ندارید ابتدا این مقاله را مطالعه نمایید.

سلام بر مریخ : گزارش فرود موفقیت آمیز مریخ نورد کنجکاوی:

کاوشگر کنجکاوی  16 مرداد ماه سال جاری ساعت ۱۰:۰۲ دقیقه صبح به وقت تهران پس از طی کردن مراحل دشوار و دلهره آور فرود که به «۷ دقیقه وحشت» مشهور بود بر روی مریخ فرود آمد و سیگنال های تایید کننده ی فرود پس از ۱۴ دقیقه به زمین رسید. با اعلام جمله ی «فرود تایید شد، اکنون به سلامت بر روی مریخ هستیم!» از سوی اتاق کنترل، موجی از شور و هیجان وصف ناشدنی سالن کنترل ماموریت را در آزمایشگاه پیشرانش ناسا فرا گرفت که نشان از به ثمر رسیدن زحمات چندین ساله ی هزاران نفر داشت.

 

ویدیو لحظه فرود کاوشگر Curiosity به سطح مریخ

اولین تصاویر ارسال شده توسط کاوشگر کنجکاوی:

کنجکاوی دقایقی بعد، اولین تصویر را از محل فرود به زمین ارسال کرد. البته شاید آنطور که انتظار داشته باشید کیفیت این تصویر بالا نباشد، چرا که دوربین های اصلی و باکیفیت مریخ نورد از چند روز آینده و با برافراشته شدن دکل مریخ نورد شروع به کار خواهند کرد و اولین تصاویر با کیفیت و در ابعاد واقعی از سوی کنجکاوی در روزهای آتی منتشر خواهد شد. تصاویری که در زیر مشاهده می کنید تنها حکم تایید فرود سالم مریخ نورد را دارند که در واقع از قسمت های پایینی آن و چرخهایش تهیه شده است.

اولین تصاویر ارسال شده توسط کاوشگر کنجکاوی


ارائه پکیج نرم‌افزاری به روز رسانی کنجکاوی توسط ناسا :

هنوز یک هفته از فرود موفقیت‌آمیز مریخ‌نورد کنجکاوی نگذشته بود که ناسا اعلام کرد سیستم کنترلی نرم‌افزاری آن را به‌روزرسانی خواهد کرد تا مریخ‌نورد وارد مرحله‌ی بعدی شده و آماده‌ کاوش سطح مریخ شود.
پکیج نرم‌افزاری این به‌روزرسانی، در طول مدتی که سفینه‌ی حامل مریخ‌نورد در حال طی فاصله‌ی زمین تا مریخ بود، ارسال شده و در حافظه‌ آن جای گرفته است. سیستم نرم‌افزاری قبلی کنترل، برای فرود مریخ‌نورد و مراحل اولیه‌ قرارگیری آن روی مریخ طراحی شده بود که با گذشت این مراحل اولیه، نرم‌افزار جدیدی جایگزین می‌گردد که برای ورود به مرحله‌ی اکتشافی کاوشگر بهینه‌سازی شده است.
ناسا که از این به‌روزرسانی با عنوان پیوند مغز ۴ روزه یاد کرده است، نرم‌افزار جدید را برای ادامه‌ فعالیت کاوشگر حیاتی می‌داند. این نرم‌افزار کمک خواهد کرد تا مریخ‌نورد بتواند هرچه بهتر در سطح مریخ حرکت کرده و برخورد مناسب و هوشمندانه‌تری با موانع موجود در مسیر داشته باشد. همچنین قابلیت کنترل کامل بازوی کاوشی مریخ‌نورد نیز به واسطه‌ این نرم‌افزار فراهم خواهد شد.

انتشار اولین تصویر پانوراما ۳۶۰ درجه تهیه شده از تصاویر ارسالی کاوشگر کنجکاوی :

یک عکاس خوش ذوق با نام اندریو بودرو با ترکیب تصاویر ارسال شده از کاوشگر کنجکاوی یک تصویر پانوراما ۳۶۰ درجه ساخت که برای مشاهده آن می توانید به این صفحه مراجعه نمایید.

آزمایش سلامت مریخ نورد «کنجکاوی» برای حرکت در سطح مریخ:

مریخ نورد «کنجکاوی» در دور نهایی آزمایش‌های خود برای آغاز سفر بر روی سطح سیاره مریخ، چرخ‌های خود را به جلو و عقب حرکت داد.مهندسان مرکز ماموریت ناسا تاکنون چندین دور از آزمایش‌ها را بر روی این کاوشگر یک تنی پیش از آغاز اولین سفر آن بر روی مریخ در روزهای آینده انجام داده‌اند.این در حالی است که اخیرا اخباری از بروز یک مشکل در یکی از حسگرهای باد کنجکاوی بر روی دکل آن منتشر شده است.این ابزار اساسا یک تخته مدار در معرض متصل به گردن کنجکاوی بوده که بخشی از ایستگاه نظارت محیطی کاوشگر را تشکیل می‌دهد. این ایستگاه هواشناسی شامل مجموعه‌ای از حسگرها بوده که سرعت و جهت باد، دما، فشار هوا، رطوبت و تابشهاب فرابنفش را در تمام روزهای ماموریت اندازه گیری می‌کنند.یکی از دو حسگر باد روی این سیستم تاکنون اطلاعات بی‌معنی ارسال کرده است و بررسی‌های انجام شده توسط دوربینهای کنجکاوی نشان داده که برخی از سیم‌های آن از بین رفته و بازیابی آن با امید کمی همراه است.این مهندسان بر این تصورند که این دستگاه احتمالا توسط خرده سنگها در جریان فرود کاوشگر کنجکاوی آسیب دیده است. این حسگر آسیب دیده در حقیقت یک پشتیبان بوده که برای سجشهای اضافی در زمان وزش مستقیم باد از پشت مریخ‌نورد طراحی شده بود. البته خوشبختانه به گفته مهندسان، حسگر دیگر رو به باد از عملکرد خوبی برخوردار است.سیستم هواشناسی روی کنجکاوی برای اولین بار پس از توقف ارسال خبر فرودگر وایکینگ یک در سال ۱۹۸۲ قرار است سنجشهای هوایی یک سال و یک روز کامل مریخی را ارائه کند.

نخستین گردش «کنجکاوی» در مریخ :

بر اساس اعلام ناسا، «کنجکاوی» با باز کردن شش چرخ خود حدود ۴.۵ متر به سمت جلو حرکت کرده و سپس با چرخش ۱۲۰ درجه‌یی در جهت عقربه های ساعت ۲.۵ متر در جهت معکوس حرکت کرد.این مانور حدود پنج دقیقه به طول انجامید و در ۱۰ دقیقه بعد «کنجکاوی» با عکسبرداری از رد چرخ های خود به ثبت نخستین تصاویر حرکت بر خاک سیاره مریخ پرداخت.
«پیت تایزینگر» مدیر پروژه کنجکاوی ناسا، نخستین مانور مریخ نورد را موفقیت آمیز و بدون مشکل عنوان کرد.مریخ نورد رباتیک ناسا قادر است با سرعت ۲۰ کیلومتر در سطح سیاره سرخ حرکت کرده و نشانه های احتمالی وجود حیات در این سیاره را مورد بررسی قرار دهد.

اولین سنگ مریخی توسط لیزر مریخ نورد کنجکاوی شکافته شد :

کاوشگر کنجکاوی با استفاده از لیزر مخصوص برش سنگ خود یک سنگ سطح مریخ را شکافت و شروع به انجام انواع آزمایش های برنامه ریزی شده و ارسال اطلاعات به زمین شد.ChemCam نام ابزار بررسی شیمیایی دوربین دار کاوشگر کنجکاوی است که با تاباندن ۳۰ پالس اشعه لیزر در مدت ۱۰ ثانیه یک سنگ به اندازه یک مشت دست را جهت بررسی و آزمایش بر روی آن در هم شکست.جالب است بدانید هر پالس از این لیزر بیش از یک میلیون وات قدرت را برای حدود پنج یک میلیاردم از یک ثانیه تولید می کند!این پرتوهای قدرتمند اتم های سنگ را یونیزه کرده و آنها را به پلاسمای گداخته تبدیل می کنند، این کار به ناسا امکان تجزیه و تحلیل دقیقتر عناصر موجود در سنگ را می دهد.(مشاهده متن کامل خبر)

 

انتشار دومین تصویر پانوراما ۳۶۰ درجه تهیه شده از تصاویر ارسالی کاوشگر کنجکاوی :

اندریو بودرو با ترکیب تصاویر جدید ارسال شده از کاوشگر کنجکاوی  تصویر پانوراما ۳۶۰ درجه دوم مریخ را ساخت که برای مشاهده آن می توانید به این صفحه مراجعه نمایید.نکته بسیار جذاب در این تصویر ۳۶۰ درجه جدید امکان سفر در تصاویر با استفاده از تصویر پانورامیک قبلی است که وسعت بسیار بیشتری را برای سیاحت در مریخ نسبت به تصویر پانورامیک قبلی در اختیار شما قرار می دهد.


در روز های آینده با اخبار ادامه فعالیت های کاوشگر کنجکاوی با ما همراه باشید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*