10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

۱۰ نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

در چند سال اخیر، زمستان‌ها چندان سرد و یخبندان نیستند اما این بدان معنا نیست که احتمال وقوع کولاک‌ها و طوفان برف وجود ندارد. زمانی که صحبت از رانندگی در برف می‌شود، می‌بایست احتیاط راننده دو چندان شود و علاوه بر حفظ تعادل خودرو بر روی برف، برخی موارد مهم‌تر را نیز در نظر بگیرد. اکنون در این مقاله ۱۰ نکته برای رانندگی در برف که باید به آن‌ها توجه داشت را بیان خواهیم کرد.

بدانید که در چه زمان هرگز نباید رانندگی کنید

10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

فرض کنیم که شما تجربه‌ی زیادی در رانندگی در برف دارید و ماشین شما نیز توانایی حرکت در چنین شرایطی را دارد. با این اوصاف آیا شما توانایی آن را دارید که در هر شرایط جوی رانندگی کنید؟ مسلما خیر.

هیچکس نباید در زمان کولاک رانندگی کند که ۲ دلیل اصلی دارد. اولا زمانی که ماشین شما در جاده باشد، مسئولان نمی‌توانند جاده را پاکسازی و برف‌روبی کنند و این کار باعث گیر افتادن سایرین می‌شود.

دوما، زمانی که شما در کولاک گیر می‌افتید، نیروهای اورژانسی می‌بایست به جای کمک به افرادی که نیازمند واقعی کمک هستند، به شما و افرادی که به دلیل سهل‌انگاری در کولاک گیر کرده‌اند امدادرسانی کنند و این کار باعث تلف شدن وقت آن‌ها می‌شود. در زمان وقوع کولاک‌های شدید، هرگز از خانه خارج نشوید و ماشین خود را رها کنید، مگر آنکه مورد کاملا اضطراری پیش بیاید.

از اتومبیل هایی استفاده کنید که توانایی حرکت در برف را داشته باشند

10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

بر خلاف تصور بسیاری از مردم، ماشین‌های دیفرانسیل عقب را می‌توان در برف کنترل کرد، فقط راننده باید بداند که چگونه رانندگی کند.

با وجود این، اگر تاکنون ماشین اسپرت خود را در برف بیرون نبرده‌اید، بهتر است که مهارت‌های نداشته‌ی خود را آزمایش نکنید. در اینجور شرایط بهتر است که از ماشین های دیفرانسیل جلو استفاده کنید که تمامی وزن موتور آن‌ها بر روی چرخ‌های محرک قرار دارد.

ماشین های AWD یا ۴WD بسیار بهتر هستند اما حتی با داشتن چنین ماشین هایی نیز تضمینی بر گیر نیافتادن شما نیست. داشتن تجربه‌ی رانندگی در چنین شرایطی از همه مهم‌تر است.

از لاستیک‌های مخصوص برف استفاده کنید

10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

فرقی نمی‌کند که ماشین شما دیفرانسیل عقب باشد یا جلو یا حتی AWD یا ۴WD؛ بهترین محافظ شما در برابر مشکلات در برف، لاستیک‌های مخصوص رانندگی در برف هستند.

البته شما می‌توانید از لاستیک‌های عادی که برای تمام فصول هستند استفاده کنید اما زمانی که برف سنگینی شروع به بارش می‌کند، هیچ لاستیکی به اندازه لاستیک‌های مخصوص برف موثر نخواهد بود. این لاستیک‌ها از مواد متفاوتی ساخته شده‌اند که باعث افزایش قدرت چسبندگی چرخ با برف می‌شود. همچنین عاج‌ها و طرح روی لاستیک به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از جمع شدن برف و یخ در میان آن‌ها جلوگیری می‌کنند و کنترل ماشین را آسان‌تر می‌کنند.

با تمامی این اوصاف، استفاده از لاستیک‌های مخصوص برف بدان معنا نیست که ماشین شما هرگز در برف لیز نخورده یا گیر نمی‌کند، اما این لاستیک‌ها به طور تخصصی برای شرایط برفی طراحی شده‌اند و به عقیده‌ی بسیاری از متخصصان، افرادی که در مناطقی با بارش برف فراوان زندگی می‌کنند، می‌بایست همواره از این لاستیک‌ها استفاده کنند.

آرام برانید

10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

اگر شما جزو آن دسته از رانندگانی هستید که عادت به فشردن ناگهانی پدال ترمز دارید یا آنکه گاز بیش از حد به ماشین می‌دهید، می‌بایست حتما در زمان رانندگی در برف عادت خود را تغییر دهید.

اصلی‌ترین مشکل رانندگی در برف آن است که چسبندگی چرخ‌ها با زمین کاهش می‌یابد و کنترل ماشین به راحتی از دست شما خارج خواهد شد. این مشکل در زمانی که یخ هم بر روی جاده وجود داشته باشد، دو چندان می‌شود. در حقیقت، برف در مقایسه با یخ چسبندگی بهتری دارد اما در اغلب اوقات، یخ در زیر لایه‌ای از برف پنهان می‌شود و به همین دلیل به آن “یخ سیاه” می‌گویند.

حتی ماشین های AWD یا ۴WD نیز می‌توانند در برف سنگین گیر بیافتند. سیستم‌های کشش پیشرفته یا ABS نیز همیشه به کمک شما نمی‌آیند؛ زمانی که یک ماشین چند هزار کیلوگرمی شروع به لغزیدن می‌کند، قوانین فیزیک کنترل فرمان شما را به دست می‌گیرند.

پس اگر ماشین در حال لغزیدن روی برف بود، بهتر است که سرعت کمتری داشته باشیم. رانندگی در برف یعنی رانندگی آهسته. نگران نباشید، تنها با چند دقیقه تأخیر به مقصد خود خواهید رسید اما اگر ماشینتان به درون یک چاله یا کناره‌ی جاده بیافتد، باید زمان بسیار طولانی‌تری را صرف رهایی از آن وضعیت کنید. پس آرام برانید.

در برف‌های سنگین، حتما کنار زده و توقف کنید

10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

اگر بارش برف عادی و نسبتا آرام باشد، رانندگی در برف خطر زیادی نخواهد داشت اما در زمانی که کولاک‌ها شکل می‌گیرند و مسیر جاده کاملا سفید و غیر قابل دیدن می‌شود، حتما در کنار جاده توقف کنید و منتظر بمانید تا کولاک سپری شود.

این قانون طلایی رانندگی در برف است: توقف کردن در کنار جاده همیشه بهتر از تصادف کردن با سایر ماشین ها یا حتی باعث تصادف دیگران شدن است.

هنگام رانندگی در برف آماده باشید

10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

ماشین شما باید برای مواجهه با برف آماده باشد – این بدان معناست که باید تجهیزات و وسایل موردنیاز را از قبل در ماشین جاسازی کرده باشید.

حداقل یک برس مخصوص برای پاک کردن برف و یخ از روی شیشه و بدنه به همراه داشته باشید. همچنین داشتن یک بیل کوچک برای خلوت کردن اطراف چرخ در زمان گیر افتادن، مقداری شن و نمک و زنجیر چرخ ایده‌های بسیار خوبی هستند.

علاوه بر این‌ها، در روزهای برفی، همواره با این فرض از خانه خارج شوید که قرار است از ماشین پیاده شوید. بدین ترتیب لباس مناسب شامل چکمه، دستکش، کلاه و کاپشن گرم به همراه داشته باشید.

مسیر خود را بررسی کنید

10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

اکثر ماشین های مدرن امروزی می‌توانند از طریق سیستم اطلاعاتی خود به پیش‌بینی‌های آب و هوا دسترسی داشته باشند. این کار به شما کمک می‌کند که طوفان‌های پیش رو را شناسایی کنید و از میزان بارش برف باخبر شوید.

به عنوان یک روش جایگزین، می‌توانید از رادیوهای هواشناسی و اخبار نیز برای اطلاع از وضعیت جاده‌ها استفاده کنید.

در زمان لیز خوردن ماشین هول نشوید

10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

یکی از اصول رانندگی در برف و به خصوص زمانی که ماشین شروع به لیز خوردن می‌کند آن است که به هر جهتی که عقب ماشین در حال لیز خوردن است، فرمان را به همان سمت بچرخانید. با این کار، شما کنترل ماشین را مجددا به دست می‌آورید و از بدتر شدن اوضاع جلوگیری می‌کنید. سعی نکنید که با لیز خوردن مبارزه کنید چراکه اینکار فقط باعث از دست رفتن کنترل و طولانی‌تر شدن مسیر لغزش می‌شود.

اما اگر دچار لغزش‌های کوچک در حین گذر از لبه های لیز یا در زمان ترمز شده‌اید، نیازی به واکنش نشان دادن زیاد نیست چراکه خود اتومبیل پس از چند ثانیه تعادل را برقرار می‌کند.

در جاده‌های برفی، چسبندگی ماشین با جاده خوب نخواهد بود، پس می‌بایست آماده باشید و در زمانی که ماشین شروع به لغزش کرد، با آرامش، کنترل ماشین را به دست بگیرید.

شیشه‌های خود را تمیز کنید

10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

مطمئنا نمی‌توان تمامی شیشه‌ها را به بهترین شکل تمیز کرد اما می‌بایست شیشه‌های جلو و پشت را تا حد امکان تمیز و واضح نگه دارید.

شیشه‌شورها و یخ‌باز‌کن‌ها همیشه نمی‌توانند موثر باشند و گاهی اوقات مایع شیشه‌شور یخ می‌زند. باید همواره پنجره‌های اطراف را تا جای ممکن تمیز نگاه داشت پس بهتر است که در رانندگی‌های طولانی مدت در برف، هر از چند گاهی توقف کرده و شیشه‌ها را پاک کنید.

حواستان به سایر راننده‌ها و ماشین ها باشد

10 نکته برای رانندگی در برف که هر راننده‌ای باید بداند

یک راننده‌ی خوب باید آگاهی محیطی بالایی داشته باشد. این مهارت باید در شرایط برفی دو برابر باشد.

شما باید بدانید که در اطراف و پشت سر ماشینتان چه ماشین هایی قرار دارند و آیا رانندگان آن‌ها به درستی و با احتیاط رانندگی می‌کنند یا خیر. با در نظر گرفتن این موارد، فاصله‌ی خود با دیگران را بسیار بیشتر کنید.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که در جاده‌های برفی و یخی، از قابلیت‌های کمکی مانند کروز کنترل استفاده نکنید. مطمئنا رانندگان در جاده‌های برفی از این قابلیت‌ها استفاده نمی‌کنند اما بهتر است در زمان بارش برف هم تا حد امکان آن‌ها را رها کنید چراکه برف و یخ می‌توانند در عملکرد سنسورها تداخل ایجاد کرده و آن‌ها را از کار بیاندازند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. فقط قصدش این بود ک بگه ماهم هستیم

  2. سلام، زحمت کشیدید تایپ کردید خسته نباشید
    ولی واقعا خودتون سر تیتر ها رو بخونید؟!؟! واقعا اینا ترفند هستن یا جک؟؟!!
    من گفتم آموزشهای رانندگی خاصی رو گذاشتید بزار یه چیزی یاد بگیریم، نه اینکه ( در برف آرام برانید یا شیشه ها رو پاک کنید یا ماشین مخصوص برف استفاده کنید) تو پرایدش موندیم