سریع‌ترین اتومبیل‌های تاریخ

سریع‌ترین اتومبیل‌های تاریخ از سال ۱۹۴۶ تاکنون (قسمت پنجم)

صفحه بعد ——–هفتم——– صفحه قبل

۱۹۹۲ | Jaguar XJ220 | 349.4 km/h

سریع‌ترین اتومبیل‌های تاریخدر سال ۱۹۸۸، طرح مفهومی جگوار ایکس جی ۲۲۰ (Jaguar XJ220) در نمایشگاه بین‌المللی انگلستان، به همراه یک موتور توانمند دوازده سیلندر رونمایی شد که از این نظر (توان موتور) شباهت زیادی با پورشه ۹۵۹ داشت. به خاطر استقبال خیره‌کننده از این طرح و جلب توجه فوق‌العاده اذعان عمومی، جگوار پیش سفارش ایکس جی ۲۲۰ را با ۹۶ هزار دلار ودیعه‌گذاری آغاز کرد. در نهایت هزار و پانصد نفر در این طرح سرمایه‌گذاری کرده و در ادامه زمان تحویل محصولات به سال ۱۹۹۲ (چهار سال بعد) موکول شد.

محصول تجاری ایکس جی ۲۲۰ به یک موتور دوقولو توربوشارژ شش سیلندر، در عوض دوازده سیلندر وعده داده شده، مجهز شد که توانی بالغ بر ۵۴۲ اسب بخار را تولید می‌کرد. سیستم و دیگر قسمت‌های ایکس جی ۲۲۰، تفاوت دیگری به خود ندیده و همانند مدل وعده داده شده در زمان رونمایی اولیه باقی ماندند. ایکس جی ۲۲۰، همانطور که از نام آن مشخص است، هدف داشت تا به بیشینه سرعت ۲۲۰ مایل بر ساعت (۳۵۴ کیلومتر بر ساعت) دست پیدا کند. گفتنی تحت بهترین شرایط ممکن و در پیست دوار ناردو (Nardo) در ایتالیا، بیشینه سرعتی بالغ بر ۲۱۷ مایل بر ساعت (۳۴۹ کیلومتر بر ساعت) توسط جگوار ایکس جی ۲۲۰ به دست آمد.

زمانی که مک‌ لارن اف ۱، به بیشینه سرعتی بالغ بر ۲۳۱ کیلومتر بر ساعت (۳۷۲ کیلومتر بر ساعت) در سال ۱۹۹۳ دست یافت و از آن سال به بعد نیز همواره در هر برهه زمانی به عنوان یکی از سریع‌ترین اتومبیل‌های تاریخ در کانون توجه قرار داشت، جگوار ایکس جی ۲۲۰ خیلی سریع به خبری کهنه تبدیل و به حاشیه رانده شد. با این وجود، هواداران و سرمایه‌گذاران دست از آن برنداشته و به دلیل همین استقبال، تولید آن تا سال ۲۰۰۰ میلادی ادامه پیدا کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*