کشف فسیلی که تصور ما نسب به دایناسور ها را تغییر می دهد : اکثر دایناسور ها پر داشته اند !

نتایج یک پژوهش نشان داده است که سطح پوست تمام دایناسورها با پر پوشیده شده بود یا این ظرفیت را داشت که پر داشته باشد.در پی کشف یک فسیل ۱۵۰ میلیون ساله در سیبری مشخص شد که داشتن پر بین دایناسورها بسیار گسترده‌تر از چیزی بود که قبلا تصور می‌شد.

دایناسوری که فسیلش کشف شده است، کولیندادروموس زابایکالیکوس نامیده می‌شود. این دایناسور حدود یک متر طول ، با یک پوزه کوتاه، پاهای بلند در عقب، بازوهایی کوتاه و پنج انگشت قوی داشته است. بررسی فسیل دندان‌هایش هم نشان داده که برای جوییدن گیاهان سازگار بوده‌اند.
دکتر پاسکال گادفرویت از موسسه سلطنتی علوم طبیعی بلژیک گفت که این یافته دیدگاه پژوهشگران را نسبت به دایناسورها کاملا تغییر داده است.

mgh_fluffy_dinosaur-1

تاکنون فسیل‌های مربوط به دایناسورهای پردار در چین یافت شده بود و مربوط به گونه‌ای دایناسور گوشتخوار بود. اما تازه‌ترین اکتشاف در سیبری به گروه کاملا متفاوتی از دایناسورها مربوط است که گیاهخوار هستند.

دکتر پاسکال گادفرویت گفت: با این یافته جدید، منشاء دایناسورهای پردار به میلیون‌ها سال قبل‌تر از زمانی برمی‌گردد که تصور می‌شد.

وی افزود: این واقعیت که الان مشخص شده است در دو منطقه مجزا (چین و روسیه) دایناسورهای پردار زندگی می‌کردند، به این معناست که نیاکان مشترک این دو گونه که احتمالا ۲۲۰ میلیون سال پیش زندگی می‌کرد هم پر داشته است.

کارشناسان گفتند: پژوهش ما به این معنا نیست که تمام دایناسورها پر داشته‌اند، مخصوصا دایناسورهای بالغ یعنی در واقع بعضی از دایناسورها در سن کم پر داشته‌اند و در طول زندگی هم این پرها را حفظ کرده‌اند. بعضی دیگر ممکن است با رشد و افزایش سن و سال، پرهایشان را از دست داده یا فلس‌دار شده باشند.
پروفسور بنتون گفت: مساله اصلی این است که در ابتدا تمام دایناسورها پردار و خونگرم بودند، او اضافه کرد: پرها ابتدا برای محافظت از بدن دایناسورها در برابر تغییر دما و نیز ارتباط آنها با یکدیگر به کار می‌رفتند و بعدها برای پرواز سازگاری پیدا کردند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*