آیا برخورد دهنده‌ هادرونی بزرگ وجود روح را نقض می‌کند؟

آیا برخورد دهنده‌ هادرونی بزرگ وجود روح را نقض می کند؟

در یک نظرسنجی مشخص شد که از هر ده آمریکایی، چهار نفر به وجود یک بخش غیر مادی در هر موجودی که به آن روح هم گفته می‌شود، اعتقاد دارند. در همین رابطه فیزیکدانی با نام برایان کاکس (Brian Cox) با استفاده از فیزیک ذرات بنیادی و کشفیات برخورد دهنده‌ هادرونی بزرگ ادعای عجیبی را در مورد وجود روح مطرح کرده است.

برخورد دهنده هادرونی بزرگ (Large Hadron Collider)، بزرگ‌ترین و قدرتمندترین برخورد دهنده‌ی جهان، تونلی عظیم با طول تقریبی ۲۷ کیلومتر است که در آن ذرات پروتون با سرعتی نزدیک به سرعت نور به هم برخورد داده می‌شوند. این برخورد دهنده‌ در سرن، مرکز تحقیقات فیزیک هسته‌ای در سویس قرار دارد. به اعتقاد برخی آن شگفت‌انگیزترین سیستم آزمایش ساخته‌شده به دست بشر است که شیفتگان اکتشافات فیزیک ذرات بنیادی را از سراسر دنیا را به سویس می‌کشاند تا با مشاهده انهدام ذرات زیر اتمی در آن، دانش ما را از جهان هستی بیشتر کنند. دانشمندان تاکنون شاهد به وجود آمدن پلاسمای کوارک گلوئون (چگال­ترین ماده خارج از سیاه‌چاله‌ها) در LHC بوده‌اند، نظریه ابرتقارن را به کمک این دستگاه رد کردند و مهم‌تر از همه ذره بوزون هیگز را از طریق آن کشف کردند.

آیا علم توانایی اثابت یا رد کردن وجود روح را دارد ؟

برایان کاکس از محققان برجسته فیزیک ذرات بنیادی در دانشگاه منچستر بریتانیا، وجود روح را زیر سوال برده است. او در برنامه علمی اینفینیت مانکی کیج (The Infinite Monkey Cage) ، وجود روح را مغایر با فیزیک ذرات بنیادی اعلام کرد و گفت:

اگر الگویی تغییرناپذیر که حامل اطلاعات سلول‌های زنده ما باشد را در نظر بگیریم، برای برقراری شرط تغییرناپذیری آن باید دقیقاً مشخص کنیم که این الگو به چه واسطه‌ای وجود دارد و چگونه با ذرات تشکیل‌دهنده بدن ما در تعامل است. به‌ بیان‌ دیگر باید بخش جدیدی را به مدل استاندارد فیزیک بنیادی اضافه کنیم که توسط برخورد دهنده‌ هادرونی بزرگ کشف نشده است. این کار، در مقیاس انرژی تقابل ذرات بدن ما غیرممکن است.

نیل دیگراس تایسون (Neil deGrasse Tyson)، اخترفیزیکدانی که از دیگر میهمانان این برنامه بود در تلاش برای روشن کردن این ادعا خطاب به کاکس گفت:

اگر درست متوجه منظورتان شده باشم، شما ادعا می‌کنید که سرن ادعای وجود روح را نقض کرده است.

کاکس با تائید این موضوع گفت:

اگر قرار است که ماده‌ای وجود داشته باشد که باعث حرکت دست‌ها، پاها و بدن‌های ما بشود، باید با ذرات تشکیل‌دهنده بدن ما به‌گونه‌ای در تعامل باشد. با توجه به اندازه‌گیری‌های دقیق انجام‌شده در مبحث تعامل ذرات، ادعای من این است که منبع انرژی مسئول به حرکت درآوردن بدن‌های ما، یا همان روح، وجود ندارد.

باوجود اینکه توجیهات علمی فراوانی برای رد مباحث ماوراء الطبیعه وجود دارد، توجیه ارائه‌شده توسط کاکس در نوع خود منحصر به‌ فرد است. این توجیه به توانایی اثبات وجود روح توسط فیزیک‌دانان اشاره دارد که تاکنون بی‌نتیجه بوده است. اما نکته ای در این میان قابل تامل است، ماهیت غیر مادی روح بوده که در تمام ادیان از آن به عنوان موجودیتی روحانی و خارج از بعد ماده اشاره شده؛ با این حساب طبیعی است که در عالم ماده اثابت وجود روح امری غیر ممکن به نظر برسد.

نظر شما در این مورد چیست؟ از طریق بخش نظرات همین پست، دیدگاهتام را با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۶ دیدگاه

 1. من متوجه نشدم چرا آقای کاکس یا آقای تایسون چنین استنباطی از روح داشته اند در کجای قرآن یا انجیل و یا تورات گفته شده که روح منبع تامین انرژی برای تکان دادن دست ها میباشد و از کدام نوشته میتوان نتیجه گرفت که روح شخص به لخاظ جغرافیایی یا بعد فضا – مکان الزاما همراه شخص است ( الته انسانها غیر از روح کالبد های دیگری هم دارند که در این رابطه میتوان به اشخاصی که قدرتهای ماورایی دارند مثل طی الارض یا دیدن از راه دور و … اشاره کرد )

 2. با علم تجربی چیزی غیر تجربی آزمایش می کنن از عجایب احمقانه بودن علم امروز همینه
  مثل اینکه بخوایم با مو یه چیزیو اندازه بگیریم یا وزن کنیم
  اول این به اصطلاح دانشمند فکر کنه ببینه از چه روشی رفته بعد رد کنه
  وگرنه از علم تجربی به جز مادیات چیزی بیرون نمیاد

 3. این دانشمند دیدگاهشو گفته و مهمتر از همه اینکه نظریه همه واسش داره.
  هرچی بیشتر راجب این مقاله فکر میکنم بیشتر قبولش میکنم.

 4. این آقای کاکس چطوری دانشمند شده که اصلا مبنای اثبات خودش رو بر یک فرض غلط گذاشته یعنی مادی بودن روح در حالی که وجود روح که به ادیان نسبت داده میشه گفته شده یک وجود غیر مادیه که با علم ناقص و ناکافی انسان ما هیچ بینشی نسبت به امور غیر مادی نداریم.بعضی از این دانشمندها به خاطر اینکه فکر میکنن خیلی باسوادن مغرور میشن و مد هم هست که به وجود خدا و روح و معنویات گیر میدن وهمه چیز رو مثلا علمی زیر سوال میبرن

 5. اگه ماها یه نگاهی از دیدگاه دین ببینیم متوجه میشمیم که خداوند بارها وبارها راجب ای مسئله تو قرآن گفته و همونطوری که ۱۴۰۰ سال پیش راجب وجود جنس نر و ماده بین گیاهان،وجود اثر انگشت و… گفته شده بود.
  دانشمندان به تازگی اینارو فهمیدن وجود روح رو هم شاید سالها بعد بهش برسن درحالی که هم اکنون تو قرآن ما راجبش هست [و بحقه]گرچه که بعضیا این دیدگاه رو عقب ماندگی و رجوع به گذشته میدونن

 6. دانشمندان هنوز نتونستن وجود جن که همه میدونیم وجود دارن رو تایید کنند انوقت چجوری میتونن وجود روح رو نقض کنن. روح انسان در بعدی دیگر هست که با وسایل اندازه گیری ماده قابل اندازه گیری و ردیابی نیست. علم بشر هنوز نوپاست تا بخواد از تمام قواعد دنیا و طبیعت سردربیاره شاید صدها سال طول بکشه

 7. سلام
  نیاز به اثبات دیگه نیس
  میتوانید مستند اثبات مرگ ببینید
  کسایی که واقعا از نظر علمی مردن و بعد از گزشت یک زمانی دوباره زنده شدن
  و تمام اتفاق هایی که براشون اتفاق افتاد رو تعریف میکنن
  (از لحاظ علمی مغز مرده بوده یعنی هیچ فعالیتی نداشته صفر)مرگ کامل
  یاد یک فیلمی افتادم که توش از فضا اطلاعاتی درباره دستگاه انتقال دهنده برای انسان ها فرستاده میشد
  بعد که دستگاه درست کردن ازمایش کردن هیچ اتفاقی از چشم بینندها نیفتاد
  ولی کسی که تو ازمایش بود خاطرات زیادی داشت و تعریف میکرد و میگفتن ساخت زهنش و دروغ میگه
  دوربین هم که همراه داشت هیچ نشون نمیداد
  میگفتن توهم زد
  بعد یکی گفت درست دوربین هیچ نگرفته ولی این چند ساعت برفک چجوری تو ۱۰ ثانیه ازمایش ذخیره کرده…
  حالا این یارو هم علمش نداره خیال میکنه انیشتن
  هنوز تو علم به هیجا نرسیدیم درباره خودمان هم درست اطلاعات نداریم خیال میکنیم ………………..

 8. روح ماهیتش از یک بعد دیگست…ابعاد در تعامل باهم و خارج از تقابل قرار دارن…مکان که همون بعد ماده است و به وجود آورنده بعد زمان هست فقط دیوارها محدود کنند ای هستن برای حقیقت درون…این ضعف علوم نوین میرسونه که باطن و به ظاهر میبازند …دقیقا شبیه انسانها در کودکی که فکر میکنن فقط همینی که هستن و تو آینه میبینن و به دستگاهای داخلی بدن اعتقادی ندارن چون اطلاعی ندارن …ضعف اطلاعاتی این کودک نمیتونه دلیل بر عدم وجود اعضا داخلی بدن باشه…دانشمندان دو دستن یکی بد و یکی خوب…خوب واقعا دنبال حقیقتا و اینان که جاودانه میمونن و دانشمندان بد اوناین که عین بچهای لجباز دنبال اثبات اعتقادات درست یا غلطشونن …این لج بازیه که فقط براشون پول میسازه و بعد مرگشون اسمشان مثل جسمشان دفن میشه …

 9. متاسفانه علم ما نسبت به این عالم بسیار بسیار ناچیز هستش و این رو من فقط یک نظریه تلقی میکنم همین

 10. ای بابا علم بشر نسبیه همین به اصطلاح دانشمندان در سال ۱۹۴۰ میلادی تو روزنامه های اون روزا میگفتن سیگار برا اعصاب مفیده

 11. سلام
  به نظر من روح وجود نداره و فقط واسه جا انداختن ادیان توسط خود بشر ساخته شده. اون جریان ۲۱ گرم که دوستمون اشاره کردن بهش هم مربوط میشه به هوایی که داخل ریه های انسان قبل از مرگ ذخیره شده و پس از مرگ خارج میشه ۲۱ گرم از وزنش کم شده؛ اینو دانشمندا اثبات کردن. دیگه اینکه اگرم روح وجود داشته باشه چیزی نیست که وزن داشته باشه!

  به هر حال من مرگ را پایان همه چیز میدونم و روحی در کار نیست.

  • أَیَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَلَّن نَّجْمَعَ عِظَامَهُ [٧۵:٣]
   آیا انسان می‌پندارد که هرگز استخوانهای او را جمع نخواهیم کرد؟!
   ﴿٣﴾

   بَلَىٰ قَادِرِینَ عَلَىٰ أَن نُّسَوِّیَ بَنَانَهُ [٧۵:۴]
   آری قادریم که (حتّی خطوط سر) انگشتان او را موزون و مرتّب کنیم!
   ﴿۴﴾

   بَلْ یُرِیدُ الْإِنسَانُ لِیَفْجُرَ أَمَامَهُ [٧۵:۵]
   (انسان شک در معاد ندارد) بلکه او می‌خواهد (آزاد باشد و بدون ترس از دادگاه قیامت) در تمام عمر گناه کند!
   ﴿۵﴾
   `

  • سطح درک افراد متفاوت است اعتقاد به وجود روح نیاز به درک بالایی از حقیقت هستی دارد

 12. یه دانشمندی چن سال پیش رو چن نفر یع ازمایشی انجام داد ک نشون میداد بعد از مرگ‌۲۱گرم از وزنشون کم میشه و ثابت کرد ک ادما روح دارن.
  اتفاقا فیلمش رو هم تلویزیون داد.اسم فیلمه ۲۱ گرم بود ..میتونید برید ببینید.

 13. مطمئنا علم،یا به قولی همین مقدار علمی که به مردم عرضه کردند،نمیتونه وجود چیزی رو اثبات یا روشن بکنه که در یک بعد نیست و به نوعی در تمام ابعاد عالم میتونه حضور داشته باشه.چیزی که مثل ما در یک بعد زمان و مکان محصور نیست،طبیعتا قابل درک برای ما نخواهد بود.

 14. سلام و خسته نباشید
  علم نمیتونه جواب قاطع برای وجود یا عدم وجود روح داشته باشه ، بسیار دیدیم که علم در اثبات ساده ترین مسایل قابل لمس و دید ، عاجز مونده چه برسه مسایل ماورالطبیعه.