عبور سریع مدارگرد«ونوس اکسپرس»از جو ناهید + عکس

مدارگرد آژانس فضایی اروپا موسوم به «ونوس اکسپرس» با مانور جسورانه , عبور سریع از جو ناهید تا چند ماه بر عمر خود افزوده است که این فضاپیمای بدون‌سرنشین بنا بر دستورات زمینی، یک ماه را در تماس اندک با لبه بیرونی جو ناهید گذراند. این موضوع سرعت ونوس اکسپرس را تغییر داد و این سامانه را به درون مدار جدیدی فرستاد که آن را تا اواخر سال جاری میلادی عملیاتی می‌کند.

 Venus Express

Venus Express

ونوس اکسپرس که هدف اصلی‌ آن بررسی طولانی‌مدت جو ناهید بوده، پس از رسیدن به جو این سیاره در آوریل سال ۲۰۰۶ در حال تحقق هدف ماموریت خود بود. با این حال، موتور نیروی محرکه این کاوشگر از کار افتاد و مدار بیضوی ۲۴ ساعته‌اش که سامانه را از ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری قطب شمال به ارتفاع ۶۶ هزار کیلومتری قطب جنوب می‌برد، در خطر افتادن در باتلاق مرگی بود که در نتیجه آتش‌گرفتن سیستم در جو ناهید رخ می‌داد.

به منظور نجات‌ این فضاپیما از مرگ آتشین، آژانس فضایی اروپا نوعی روش آزمایشی موسوم به «ترمز هوایی» را اجرا کرد که طی آن ونوس اکسپرس در بازه زمانی یک ماهه برای معدود دقایقی و در ارتفاع ۱۳۱ تا ۱۳۵ کیلومتری با بخش‌های فوقانی‌تر جو ناهید تماس اندکی حاصل می‌کرد. با هر عبور فضاپیما از جو ناهید، از سرعت آن کاسته می‌شد و مدار آن نیز دورانی‌تر می‌شد.

در طول این عبور سریع، آژانس فضایی اروپا متوجه شد جو فوقانی‌تر ناهید از لحاظ شدت بیش از آنچه ابتدا تصور می‌شد، متغیر است و در نتیجه، فضاپیما در طول عبورهای ۱۰۰ ثانیه‌ای از میان این جو بیش از ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد گرم شده بود؛ با این حال آژانس فضایی اعلام کرده این مدارگرد در وضعیت بهتری نسبت به گذشته قرار دارد.

 Venus Express

Venus Express

در پایان مانور عبور سریع از جو ناهید، به ونوس اکسپرس دستور داده شد پرتابگرهای خود را ۱۵ بار شلیک کند و هر پرتابگر بیش از ۸۰۰۰ پالس شلیک می‌کرد تا پیشرانش ۵.۲ کیلوگرمی را بسوزاند. نتیجه، مدار جدیدی بین ۴۶۰ و ۶۳ هزار کیلومتری بود که عمر فضاپیما را به مدت چند ماه افزایش می‌دهد.

هم‌اکنون ونوس اکسپرس مانور خود را تکمیل کرده و با فعال شدن ابزارهای آن، مشاهدات خود را از سر گرفته است. با این حال نیروی محرکه فضاپیما تقریبا به طور کامل تمام شده و نمی‌توان آن را مجددا فعال کرد.

 Venus Express

Venus Express

آژانس فضایی اروپا انتظار دارد این سامانه ماه دسامبر در جو ناهید به طور کامل آتش بگیرد. این آژانس امیدوار است از اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط مانور ترمز هوایی در ماموریت‌های آینده به عنوان شیوه‌ای برای ارسال فضاپیماهای در حال ورود به درون جو سیاره‌ای و با مصرف سوخت کمتر استفاده کند.

منبع:esa

Venus Express is ESA's first spacecraft

Venus Express is ESA's first spacecraft

Venus Express is ESA’s first spacecraft to voyage to our nearest planet; it was built around the design of Mars Express, making it quicker and cheaper to develop. It is studying the planet’s complex dynamics and chemistry, and the interactions between the atmosphere and the surface, which will give clues about surface’s characteristics. It will also study the interactions between the atmosphere and the interplanetary environment (solar wind) to better understand the evolution of the planet. Venus Express is also observing the Venusian atmosphere and clouds in unprecedented detail and accuracy.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*