کشف چهار ویروس غول آسای تکامل یافته در تصفیه‌خانه فاضلاب

کشف چهار ویروس غول آسای تکامل یافته در تصفیه‌خانه فاضلاب

به تازگی، چهار ویروس غول آسای تکامل یافته در تصفیه‌خانه فاضلابی در اتریش کشف شده‌اند که به اعتقاد محققان، حاصل رشد ویروسی کوچک‌تر و اتصال ژنوم میزبان‌های گذشته آن هستند. به نظر می‌آید که دنیای ویروس‌های هم هیولای فرانکشتاین دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

ویروس‌های کلونا (Klosneuviruses) نامی‌ست که برای این چهار ویروس غول آسای تکامل یافته کشف شده، انتخاب شده است. ویروس‌های کلونا جزو دسته ویروس‌های غول ‌آسا Mimivirus که اولین بار در سال ۲۰۰۳ کشف شدند، هستند. همانطور که از نامشان پیداست، یک ویروس غول آسا می‌تواند تا قطر ۵۰۰ نانومتر بزرگ شده و در مقایسه با ویروس‌های معمولی دیگر که کمتر از یک دهم این مقدار بزرگ می‌شوند، اندازه‌ای باورنکردنی داشته باشد.

ویروس‌های غول آسا علاوه بر اندازه غیر معمول خود، سیستم ژنتیکی پیچیده‌تری نیز دارند. به عنوان مثال یکی از این ویروس‌های کلونا آنقدر بزرگ است که توانایی حمل tRNA، برای ترجمه کد ژنتیکی ۱۹ مورد از ۲۰ پروتئین آمینواسید ساز یافته شده در طبیعت را دارد؛ ترجمه کد ژنتیکی بخشی از فرآیند رمزگشایی و اجرای دستورالعمل ژن است. اکثر ویروس‌ها، tRNA موردنیاز خود را که در فرآیند تکثیر به آن‌ها کمک می‌کند، از میزبانشان می‌ربایند، اما در بعضی موارد، خود ویروس دارای tRNA است. طبق گزارش کشف این چهار ویروس که توسط تیم تحقیقاتی موسسه ژنوم مشترک (Joint Genome Institute) وزارت انرژی آمریکا به سرپرستی تانیا ووایک (Tanja Woyke) انجام شده و در ژورنال ساینس به چاپ رسیده، داشتن چنین قابلیتی حتی برای یک ویروس غول آسا هم به هیچ وجه معمول نیست.

یوجین کونن (Eugene Koonin)، زیست‌شناس محاسباتی موسسه ملی بهداشت (National Institutes of Health) آمریکا و از نویسندگان مقاله کشف این چهار ویروس غول آسا تکامل یافته می‌گوید:

از آنجا که سنتز پروتئین یکی از نشانه‌های برجسته زندگی سلولی است، این ویروس‌های جدید به صورت بی‌سابقه‌ای خصوصیات سلولی دارند.

کشف چهار ویروس غول آسای تکامل یافته در تصفیه‌خانه فاضلاب

کشف ویروس‌های کلونا، کشفی تصادفی اما بزرگ است؛ تیم تحقیقاتی این کشف در حین تحقیق بر روی پروسه تبدیل آمونیاک به نیترات در فرایند تصفیه پسماندهای شهر کلاستنیبرگ (Klosterneuburg)، هنگام جستجو در توالی‌های ژنتیکی متوجه این ویروس‌ها شدند. ووایک در همین رابطه می‌گوید:

یافتن یک ژنوم ویروس غول آسا، مسیر پروژه را در جهتی غیر قابل پیش‌بینی و در عین حال هیجان‌انگیز، تغییر داد است.

این چهار ویروس غول آسای تکامل یافته ، فرضیات قبلی دانشمندان را به چالش می‌کشند

ژنوم های بزرگ این ویروس‌ها، امکان مقایسه آن‌ها با ویروس‌های غول آسا مشابه و ویروس‌های گروه Mimivirus را فراهم می‌کند. آنالیزهای انجام شده نشان داده‌اند که ویروس‌های کلونا، با اتصال اطلاعات ژنتیکی سلول‌های میزبان مختلف در مدت زمانی طولانی به وجود آمده‌اند؛ این یافته‌ها برخلاف تئوری‌های پیشین دانشمندان در مورد نحوه به وجود آمدن ویروس‌های غول آسا در اثر جفت شدن سلول‌های باستانی است. کونن در همین رابطه می‌گوید:

این کشف جنبه‌های متفاوتی از تکامل ویروسی را آشکار می‌کند و دانش ما در مورد تعداد ژن‌های میزبان لازم در طول فرآیند تکامل ویروس را به مقدار زیادی گسترش می‌دهد.

بر اساس یافته‌های محققان، این ویروس‌ها احتمالا میکرو ارگانیسم‌های تک سلولی (آغازین‌ها) را آلوده می‌کنند. به گفته‌ی کونن، برخی از انواع ویروس‌های غول آسا در محیط‌های دریایی، حوضچه‌های گل و لای و خاک‌های منجمد (Permafrost) یافت می‌شوند، اما گونه‌های زیادی از این ویروس‌ها هنوز کشف نشده‌اند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*