گزارش مالی سونی در سال 2016 منتشر شد؛ دورخیزی برای خروج از بحران

گزارش مالی سونی در سال ۲۰۱۶ ؛ دورخیزی برای خروج از بحران

به تازگی گزارش مالی سونی منتهی به سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۷ (سال مالی ۲۰۱۶) منتشر شده که نشان می‌دهد بخش‌هایی از این کمپانی ژاپنی هنوز در بحران‌های به ارث برده از سال قبل از آن به سر می‌برند.

گزارش مالی سونی خبر از کاهش ۵۰ درصدی درآمد خالص در سال مالی ۲۰۱۶ می‌دهد

بر اساس گزارش مالی سونی که به صورت رسمی منتشر شده، درآمد خالص این شرکت در سال مالی ۲۰۱۶ حدود ۷۳.۳ میلیارد ین ژاپن (معادل ۶۷۶ میلیون دلار) ذکر شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل از آن، به نصف رسیده است. اگرچه سونی در سه‌ماهه چهارم سال مالی ۲۰۱۶ با درآمد ۲۷.۷ میلیارد ین (۲۴۴ میلیون دلار) وضعیت بهتری در مقایسه با همین بازه در سال گذشته دارد، اما ضرر و زیان ۸۸.۳ میلیارد ینی (۷۶۵ میلیون دلاری) در سال مالی ۲۰۱۵، نشان می‌دهد این کمانی هنوز از بحران خارج نشده است.

گزارش مالی سونی در سال 2016 منتشر شد؛ دورخیزی برای خروج از بحران

البته بخش موبایل سونی علی‌رغم کاهش شدید فروش نسبت به سال قبل، با سود قابل توجهی همراه بوده است؛ گزارش مالی سونی در سال مالی ۲۰۱۶ مشخص می‌کند که سود ناشی از فروش گوشی های هوشمند این شرکت ۱۰.۲ میلیارد ین (۹۴ میلیون دلار) بوده که کاملا با ضرر و زیان ۶۱.۴ میلیارد ینی در سال مالی ۲۰۱۵ متفاوت است. با این حال، به نظر نمی‌رسد در سال ۲۰۱۷ سود این بخش از ۵ میلیارد ین تجاوز کند.

گزارش مالی سونی در سال 2016 منتشر شد؛ دورخیزی برای خروج از بحران

اما بخش بازی و خدمات شبکه سونی با درآمد ۱۳۵.۶ میلیارد ین، رشدی ۴۷ درصدی داشته و سود قابل توجهی را به سوی این کمپانی سرازیر کرده است. البته فروش بالای کنسول پلی استیشن (۲۰ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۶) در این سود بی‌تاثیر نبوده به طوری که سود ناشی از فروش این کنسول در سه‌ماهه پایانی سال مالی ۲۰۱۶ به تنهایی بیشتر از ۴ برابر مدت مشابه سال قبل از آن گزارش شده است.

از سوی دیگر، اگرچه بخش تکنولوژی‌های نیمه‌هادی کمپانی سونی علی‌رغم افزایش فروش نسبت به سال مالی گذشته، با کاهش سود عملیاتی مواجه شده اما قطعا بهتر از ضرر و زیان هنگفتی‌ست که در سال قبل از آن داشت؛ این بخش تنها در سه‌ماهه پایانی سال ۲۰۱۵، حدود ۷۳.۶ میلیارد ین به سونی ضرر مالی رسانده است.

البته تاثیر مالی زمین‌لرزه کوماموتو (Kumamoto) که باعث تخریب و تعطیلی کارخانجات سونی و تحمیل خسارت ۵۲.۸ میلیارد ینی (۴۸۷ میلیون دلاری) به این کمپانی شد را نیز نمی‌توان در ایجاد این بحران نادیده گرفت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. به امید روزی که سونی دوباره به روز های اوجش برگرده واقعا حیفه