آزمایش امنیتی F-Secure بر روی یکی از اسمارت فون های شیائومی : اطلاعات کاربران به سرقت می رود !

مدتی است که برخی شرکت های امنیتی شیائومی را به استفاده غیر مجاز از اطلاعات کاربران اسمارت فون های خود محکوم میکنند.این در حالی است که این کمپانی چینی تا امروز تمامی این اتهامات را رد کرده و آنها را بی اساس شمرده است.

در آخرین بررسی های امنیتی که توسط کمپانی فلاندی F-Secure ( که بیشتر با آنتی ویروس های این شرکت آن را می شناسیم ) انجام شده است مشخص شده که یک اسمارت فون ساخت شیائومی به طور مخفیانه و بدون اجازه کاربر، اطلاعات را به سرقت می برد.

در آزمایش جدید F-Secure، گوشی RedMi 1S مورد آزمایش قرار گرفت و مشخص شد این گوشی خیلی آرام و بی‌سروصدا شماره تماس کاربر، شبکه مخابراتی مورد استفاده، شماره IMEI و حتی مخاطبین و افرادی که به آن‌ها پیامک ارسال شده را نیز به سرورها می‌فرستد.

این شرکت اعلام کرده در آزمایش‌های آنها از یک گوشی جدید که تازه از جعبه بیرون آورده شده و هیچ‌گونه تنظیماتی بر روی آن صورت نگرفته و اجازه دسترسی به سرویس ابری نیز نداشته بهره برده‌اند.

xiaomi-1

طی مراحلی ابتدا سیم‌کارت در درون گوشی قرار گرفت. سپس گوشی به وای‌فای متصل شد و امکان مکان‌یابی از طریق جی‌پی‌اس برای آن فراهم شد. یک شماره تماس به لیست مخاطبین افزوده شد و نهایتا یک تماس ورودی و خروجی انجام شد. بنابراعلام این شرکت، در این مرحله نام اپراتور و IMEI به سرورها ارسال شده است.

پس از اتصال به سرویس ابری، اطلاعات IMSI ( که برای شناسایی کاربر یک شبکه مخابراتی مورد استفاده قرار می‌گیرد) نیز به سرورها ارسال شد. در این مرحله نیز IMEI و شماره تماس به api.account.xiaomi.com فرستاده شد. البته متخصصان F-Secure متذکر شده‌اند که این روند ممکن است در گوشی‌های تولیدی برندهای دیگر نیز به وقوع بپیوندد و هدف آن‌ها از این آزمایش، تست شرایط امنیتی بوده است. شیائومی هنوز اظهارنظری در این زمینه منتشر نکرده است اما Barra، مدیر جهانی این شرکت و مدیر اجرایی پیشین گوگل، پیش از این اعلام کرده بود رابط کاربری MIUI این گوشی‌های هوشمند، تنها از طریق سرویس ابری Mi و آن‌هم با اجازه کاربر اطلاعات را آپلود می‌کند.

شما چه فکر می کنید ؟ آیا ارزان بودن گوشی های شیائومی به این موضوع ارتباط دارد ؟ شیاد قدرت گرفتن شیائومی در بازار اسمارت فون ها باعث ترس رقبا و انتشار چنین شایعاتی باشد ؟ نظر شما چیست ؟

منبع : ibtimes

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. امنیت فقط بلکبری نه فقط شیائومی بلکه شکی نیست که شرکت های دیگر نیز به همین روش اطلاعات کاربران خود را سرقت میکنند حتماً باید تلفن های شرکت های دیگر نیز چک شوند حتی اپل ,سامسونگ و…