شهر جنگلی چین

شهر جنگلی چین ؛ راه‌کار چشم بادامی‌ها برای حل بحران آلودگی هوا

شهر جنگلی چین ، اولین اقدام نوآورانه جهت مبارزه با آلودگی شهرها توسط بازسازی هدفمند خود شهر‌ها است. طرحی که توسط طراحی ایتالیایی مطرح شد و در چین اجرا می‌شود.

درصد آلودگی شهر لایوژو در جنوب چین هنوز به مرحله بحرانی نرسیده است اما با گذشت زمان اوضاع آلودگی هوا در شهرهای بزرگی مانند لایوژو همیشه روندی رو به افزایش دارد و به نقطه بحرانی خود خواهد رسید. یکی از جدیدترین پیشنهادها برای مقابله با آلودگی که در حال حاضر در این شهر مطرح شده است تبدیل آن به یک شهر جنگلی است. شاید این شهر جنگلی چین شروع جریان جدیدی برای مقابله با آلودگی شهرها باشد.

طراح ایتالیایی، آقای استفانو بویری بر این باور است که ساخت آسمان خراش‌های پوشیده از گیاهان و قرار دادن آن‌ها در کنار ساختمان‌های دیگر می تواند به کاهش آلودگی شهرها کمک کند. خبر طراحی و ساخت یک شهر جنگلی در لایوژو توسط استفانو بویری در ۲۶ ژوئن یکی از خبرهای داغ شد.

در ماه آپریل، شرکت اعلام کرد که قصد ساخت دو آسمان خراش سبز به نام Nanjing Green Towers را در سر دارد؛ آسمان خراش‌هایی که در برگیرنده حدودا ۱۱۰۰ درخت و ۲۵۰۰ بوته سرسبز از گونه‌های مختلف بر پشت‌بام‌ها و بالکون‌های خود هستند. طراحی این دو آسمان‌خراش شبیه به برج‌های دوگانه‌ای است که بویری پیش‌تر در شهر میلان طراحی کرد. برج دیگری در شهر لاسون کشور سوئیس نیز بر اساس همین طرح در اوایل ۲۰۱۸ رونمایی خواهد شد.

هدف نهایی بویری ساخت یک شهر جنگلی در لایوژو و رونمایی از آن تا سال ۲۰۲۰ است که تبدیل به یکی از مدرن‌ترین راه‌کارهای مبارزه با آلودگی هوا در شهرهای بزرگ خواهد شد. در ادامه تصاویر طرح‌های بویری به همراه توضیحات مربوط به هر کدام آورده شده که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

طرح شهر جنگلی بویری در منطقه کوهستانی شهر لایژو پیاده سازی خواهد شد و تا ۲۰۲۰ آماده است.

شهر جنگلی چین

به تایید شهردار لایوژو این پروژه در نهایت به شهری با آسمان خراش‌هایی در بر گیرنده ۴۰۰۰۰ درخت و بیش از یک میلیون بوته گیاهان دیگر از ۱۰۰ گونه مختلف پوشیده خواهد شد.

شهر جنگلی چین

گیاهان این طرح بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته سالانه ۱۰۰۰۰ تن دی‌اکسید‌کربن و ۵۷ تن آلودگی‌های دیگر را جذب خواهند کرد؛ آماری برابر با تفریق ۲۱۰۰ ماشین از ترافیک موجود شهری.

شهر جنگلی چین

بخش کوچکی از شهر که جمعیتی ۱.۵ میلیون نفری دارد از نو با بیمارستان‌ها، هتل‌ها، شرکت‌ها، مدارس و خانه‌های جدید بازسازی خواهد شد.

شهر جنگلی چین

بر اساس طراحی صورت گرفته اکثریت شهر انرژی خود را از منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی فراهم خواهند کرد.

شهر جنگلی چین

در اوایل ۲۰۱۷ پروژه ساخت یکی دیگر از طرح های بویری در شهر نانجینگ چین شروع شد. آسمان‌خراش‌های سبز طراحی شده توسط بویری در این شهر تا اواخر ۲۰۱۸ به پایان خواهند رسید و دربرگیرنده چندین شرکت، یک هتل لاکچری ۲۴۷ اتاقی، یک موزه و یک مدرسه معماری خواهند بود.

شهر جنگلی چین

آسمان‌خراش‌های سبز نانجینگ در نهایت شبیه به طرحی پیاده شده در میلان توسط همین طراح خواهند شد. آسمان خراشی با ابعاد ۳۶۰ در ۲۵۰ فوت مربع که هم‌اکنون در میلان موجود است.

شهر جنگلی چین

پروژه خاطرنشان شده که Bosco Verticale نامیده شده است در سال ۲۰۱۴ به اتمام رسید.

بالکن و پشت‌بام این آسمان‌خراش‌ها پوشیده شده از ۹۰۰ درخت و بیش از ۲۰۰۰۰ گیاه و بوته دیگر است. بوته‌هایی گوناگون از درختچه تا گل و گیاهان زینتی جزو این ۲۰۰۰۰ گیاه هستند.

شهر جنگلی چین

طراح شهر جنگلی چین می گوید که اگر تمامی این گیاهان سبز آسمان خراش را بر روی زمین صاف در نظر گیریم مساحتی به اندازه ۷۵۰۰۰ فوت مربع را بر روی زمین سرسبز خواهند کرد. لازم به ذکر است که آسمان خراش‌های نانجینگ سالانه ۲۵ تن کربن‌دی‌اکسید را از بین برده و روزانه ۶۰ کیلوگرم اکسیژن تولید می کنند.

با اینکه برج‌های نانجینگ بر روی آلودگی این شهر تاثیر چشم‌گیری ندارند اما به عنوان الگو و تجربه‌ای کاربردی در ساخت شهر جنگلی چین استفاده خواهند شد.

شهر جنگلی چین

با وجود اینکه آسمان‌خراش‌های سبز منفرد در یک شهر، زیاد بر کاهش آلودگی تاثیر ندارند اما پروژه‌هایی چون شهر جنگلی چین می توانند بر کاهش آلودگی محیط زیست تاثیرات چشم‌گیری بگذارند.

شهر جنگلی چین

طراح این پروژه آقای استفانو بویری در مصاحبه‌ای با گاردین گفته که شهرهای جنگلی مانند همین طرح می توانند در محیط زیست چین تغییرات بزرگی را به وجود آورند. در جای دیگر مقامات چینی در این رابطه گفته‌اند:

سیستم نوین شهری حال حاضر مانند یک کابوس است. زمان آن رسیده که با طرح برنامه‌ای جدید، مدل‌های بهتری از یک شهر بزرگ را پیشنهاد دهیم که حرف تنها از بزرگ‌تر شدن و پیش‌رفته‌تر شدن آن‌ها نباشد بلکه سیستمی ساده، کوچک و سبز بر آن‌ها حاکم باشد.

شهر جنگلی چین

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. باید دید برای مزاحت احتمالی پرندگان و حیوانات به دلیل وجود درختان که باعث جذب موجودات خواهد شد چه راهکاری دارن

    • کسی که این طرح به این عظمت رو ریخته قطعا به نکاتی که شما گفتین هم توجه می‌کنه. البته جالب بود من که کنجکاور شدم خودم، اگر خبری در این زمینه بود حتما پوشش می‌دیم.