آخرین اخبار و اطلاعات منتشر شده پیرامون آیفون ۶ اپل

با نزدیک شدن به زمان رونمایی آی‌فون ۶، جزئیات بیشتری در مورد این گوشی در سایت‌های مختلف درز پیدا می‌کنند.حضور نسخه ای ۱۲۸ گیگابایتی، رد خبر وجود یک گیگابایت رم، اضافه شدن سامسونگ به لیست تولیدکنندگان رم ، امکان محدودیت در فروش نخستین آیفون ۶ و تصاویر شماتیک نسخه‌های ابتدایی آی‌فون ۶ از اخبار مهمی است که در این ایام پیرامون پرچمدار آینده اپل در اینترنت منتشر شده است.

از زمانی که عدم حضور اسلات میکرو اس‌دی در آیفون برای دوستداران این برند مسجل شد، یکی از خواسته‌های همیشگی آن‌ها از اپل ارائه مدل‌هایی با حافظه بیشتر بوده است. این درخواست در سال ۲۰۱۱ مورد اجابت قرار گرفت و اپل نسخه ۶۴ گیگابایتی آیفون ۴s را عرضه کرد. حالا خبر رسیده که احتمالا در آیفون ۶ مدلی با نهایت حافظه ارائه خواهد شد.

iphone-6-1

در دیاگرام جدیدی که از سوی GeekBar لو رفته، وجود یک مدل آیفون ۶ با حافظه ای ۱۲۸ گیگابایتی خودنمایی می‌کند. جالب اینجاست که در این شکل نسخه ۳۲ گیگابایتی حضوری ندارد!
بر اساس اطلاعات موجود در شکل، آیفون ۶ دارای مدل‌های ۱۶، ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی خواهد بود. حافظه‌های ۱۶ گیگابایتی را توشیبا یا هاینیکس تأمین می‌کند، مدل ۶۴ گیگابایتی را هاینیکس، توشیبا و سان‌دیسک و تأمین حافظه ۱۲۸ گیگابایتی را تنها توشیبا بر عهده خواهد داشت. مدل ۳۲ گیگابایتی همانطور که گفته شد در این لیست قرار ندارد، اما بدین معنی نخواهد بود که اپل چنین مدلی به بازار عرضه نخواهد کرد.

از این خبر نخستین برداشتی که می‌شود عدم حضور اسلات میکرو اس‌دی در نسل آینده آیفون چون نسل‌های پیشین است. علاوه بر این با توجه به وجود تنها یک تأمین‌کننده برای آیفون ۱۲۸ گیگابایتی احتمالا با حجم تولید کمتر و البته با قیمت بیشتر از حد معمول روبرو خواهیم شد.

حال سؤال اساسی اینجاست که چنین حافظه ای برای آیفون ۶ بزرگ‌تر خواهد بود یا برای ورژن کوچک‌تر؟

خبر دوم به میزان حافظه رمی بازمی‌گردد که دو روز پیش اخباری از یک گیگابایتی بودن آن در رسانه‌ها منتشر شد. حالا مشخص شده که این حافظه در واقع حافظه اصلی رم آیفون نبوده و یک NAND Flash بوده که قرار است اطلاعات حیاتی و مهم را در خود ذخیره کند؛ پس کسانی که نگران حافظه رم آیفون ۶ بودند باید قاعدتا با چنین خبری نفس راحتی بکشند!

اما اگر میزان حافظه آیفون ۶ همچنان مبهم باشد، تأمین‌کننده جدید آن نامشخص نیست. این تأمین‌کننده جدید کسی نیست جز رقیب و تا حدی دشمن قدیمی اپل یعنی سامسونگ! چند صباحی است که اپل تمام تلاش خود را برای جدا شدن و عدم وابستگی نسبت به سامسونگ به کار می‌گیرد، ولی چنین تلاش‌هایی نتیجه‌بخش نبوده و برعکس این وابستگی در حال افزایش است.

iphone6-2
اپل پس از اینکه نتوانست شرکت‌های هاینیکس و الپیدا مموری را که بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان حافظه رم اپل هستند به افزایش تولید راضی کند، دست به دامان سامسونگ شده تا قسمتی از تولید رم آیفون ۶ را بر عهده بگیرد.

به نظر قیمت پیشنهادی اپل برای همکاری بیشتر با این شرکت‌ها به جایی نرسیده و اپل از سامسونگ در تولید رم‌ها کمک خواهد گرفت.

خبر سوم به مشکلاتی بازمی‌گردد که در تولید صفحه‌نمایش آیفون ۶ ایجاد شده است. طبق گفته منبع نزدیک به تولیدکنندگان صفحه‌نمایش‌ها، اپل قصد تولید نازک‌ترین آیفون ممکن را دارد و به همین دلیل خواستار حذف یکی از دو لایه معمول فیلم‌های نور پس‌زمینه بوده است.

The leaf on the Apple symbol is tinted green at the Apple flagship store on 5th Ave in New York
ظاهرا پنل های اولیه بر مبنای چنین سیاستی نتوانسته‌اند نور پس‌زمینه رضایت‌بخشی را برای صفحه‌نمایش آیفون ۶ تأمین کنند و به همین دلیل باید در ساخت این صفحه‌نمایش‌ها تغییراتی ایجاد شود. این تغییرات سبب شده که فرآیند تولید صفحه‌نمایش‌ها با تأخیر مواجه شود و در نتیجه ممکن است در مرحله نخست فروش آیفون ۶ محدودیت‌هایی در میزان عرضه به وجود بیاید.

خبر آخر و در واقع جدیدترین آن‌ها مربوط به تصاویر شماتیک نسخه ابتدایی آیفون ۶ است.به تازگی سایت فرانسوی iGen عکس‌هایی از طرح های شماتیک نسخه‌های ابتدایی آی‌فون ۶ را از کارخانه فاکسکان منتشر کرده که حاوی اطلاعات دقیقی در مورد شکل کلی و ابعاد دو مدل آی‌فون ۶ است.البته ما هنوز نمی‌دانیم که این پروتوتایپ‌ها چه زمانی ساخته شده‌اند و احتمالا چقدر تغییر کرده‌اند.اما در هر صورت در این تصاویر مدل ۴٫۷ آی‌فون ۶ را با نام رمز N61 می‌بینیم که ۱۳۸٫۱ در ۹۷ در ۶٫۹ میلیمتر اندازه دارد.

مدل ۵٫۵ اینچی آی‌فون هم دو مدل اولیه دارد، در عکس‌ها وزن این دو مدل ۵٫۵ اینچی ۱۶۸ گرم و ۱۸۴ ذکر شده است که نشان می‌دهد اپل در زمان کار روی این مدل‌های ابتدایی هنوز مشغول سبک سنگین کردن شیوه ساخت و استفاده از قطعات بوده است.در این تصاویر منظور از N51 همان آی‌فون ۵s موجود است.

اما در همین جا باید دو چیز بحث‌برانگیز در مورد آی‌فون ۶ را ذکر کنیم که احتمالا در زمان رونمایی آی‌فون ۶ باعث بحث و جدل‌های زیاد و نگرانی دوست‌داران اپل خواهد شد.

۱- لنز دوربین آی‌فون کمی از روی بدنه بیرون زده است، این میزان برآمدگی گرچه زیاد نیست و در جد ۰٫۷۷ میلیمتر است، اما به گمانم اصلا خواستنی نباشد.

۲- چیز نگران‌کننده بعدی که از نظر زیبایی‌شناسی اصلا دوست ندارم، دو درز افقی روی قسمت پشتی آی‌فون است.

علاوه بر اینها دکمه صدا هم طراحی مجدد شده است.

شنیده‌ها حاکی از این هستند که روز ۹ سپتامبر برابر با ۱۸ شهریور از آی‌فون ۶ رونمایی خواهد شد.

از حیث قطعات درونی، باز هم شایعات به ما می‌گویند که آی‌فون ۶ از پروتکل LTE-Advanced پشتیبانی خواهد کرد و به این ترتیب می‌تواند دریافت اطلاعات تا سقف ۱۵۰ مگابیت را پاسخگو باشد. مسلما این ویژگی برای ما که فعلا همان ۳g وعده داده شده با سرعت اسمی حداکثر ۲ تا ۳ مگابیت هم غنیمتی است، چندان به کار نخواهد آمد. ویژگی NFC هم احتمالا در آی‌فون ۶ گنجانده خواهد شد که البته با توجه به شایعات مشابه در زمان رونمایی از آی‌فون ۵ و ۵s به گمانم زیاد نمی‌شود روی آن حساب کرد.

iphone6-7

اما جالب است بدانید که در شرایطی که زمان زیاد به رونمایی از آی‌فون ۶ نمانده است، اپل متوجه شده است که یک قطعه کلیدی در این گوشی مشکل دارد. اپل متوجه شده است میزان نور زمینه یا backlight آی‌فون ۶ مشکل دارد.

اپل برای اینکه گوشی جدیدش را تا حد ممکن نازک کند، تصمیم گرفته است که به جای دو لایه نور زمینه و حسگر از یک تک‌لایه در صفحه نمایش استفاده کند. اما همین کار باعث شده است که میزان روشنایی صفحه نمایش افت کند و اپل در نهایت مجبور شده که در تصمیم خود تجدید نظر کند.

خوشبختانه این امر باعث تأخیر در زمان رونمایی آی‌فون نخواهد شد، اما شاید روی تعداد دستگاه‌های آی‌فونی که اپل در موج اول، وارد بازار خواهد کرد، تأثیر منفی بگذارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

  1. در کل با این همه حرف و حدیث و شایعه بی صبرانه منتظر یک محصول فوق العاده از اپل هستیم.

  2. Gereftan komak hata vase pardazande az Samsung adi shode yeki az dustam az ghatar bargashte bood migoft iPhone 6 oonja mifrookhtan ba bash ham kharide ghar shode ye ax befreste

  3. اپل از سامسونگ کمک بخواد برای تولید رم ممکن نیست :{}

  4. آقا بس کنین دیگه به قران همینه دیگه از چنتا زاویه