خودکشی فضایی کاوشگر های فضایی ناسا در هفته آینده!

 کاوشگرهای دو قلوی Ebb و Flow ناسا، هفته آینده با اصابت عمدی به سطح ماه به مأموریت خود پایان می‌دهند.ناسا با صرف بودجه ۴۹۶ میلیون دلاری و با هدف تهیه نقشه میدان گرانشی ماه با جزئیات بی‌سابقه، در سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی کاوشگرهای دو قلویی در ابعاد یک ماشین لباسشویی را به فضا پرتاب کرد.

 مأموریت کاوشگرهای دو قلوی Ebb‌ و Flow‌ از ماه مارس تا می ۲۰۱۲ برنامه‌ریزی شده بودند، اما ناسا با تمدید این مأموریت موفق به جمع‌آوری داده‌های بیشتری در خصوص میدان گرانشی و آثار برخورد سیارک‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار با سطح ماه شد.

مدارگردهای دوقلو که تنها کاوشگرهای اختصاصی برای اندازه‌گیری جاذبه ماه محسوب می‌شوند، با چرخش همزمان در ارتفاع ۵۶ کیلومتری، امکان نفوذ به عمق پوسته ماه را فراهم کرده‌اند.دانشمندان از این ابزار برای تهیه دقیق‌ترین نقشه ماه استفاده کردند که جزئیات آن هفته گذشته در نشست سالانه انجمن ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو ارائه شد.

بر اساس اعلام ناسا، سوخت این کاوشگرها رو به پایان است و طبق برنامه ریزی صورت گرفته Ebb‌ و Flow در تاریخ ۱۷ دسامبر (۲۷ آذر) با برخورد عمدی با سطح ماه به مأموریت خود پایان خواهند داد.


منبع : en.gadgetnews

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*