ناسا : جهان در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان نمیرسد به روایت ویدیو

چندی پیش در مقاله ای با عنوان " شمارش معکوس برای پایان دنیا " به بررسی موضوع پایان دنیا در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ پرداختیم . دانشمندان ناسا که به پوچ و بی‌اساس بودن شایعه « پایان جهان در روز ۲۱ دسامبر بر پایه پیشگویی مایاها!» کاملا مطمئن هستند، ویدئوی خود با عنوان «چرا جهان دیروز تمام نشد؟» را زودتر از موعد مقرر منتشر کردند. در ادامه با توضیحات تکمیلی و ویدیوی ساخته شده توسط ناسا با گجت نیوز همراه باشید.

 کارشناسان نجومی و سیاره‌ای با ترسیم نکته به نکته افسانه‌های موجود در مورد پایان تقویم مایاها، هرگونه داستان درباره تحت تابش خورشید قرار گرفتن جو یا برخورد یک سیاره بیگانه با زمین را بی‌ارزش خوانده‌اند.مدعیان پایان جهان بر این باورند که در روز ۲۲ دسامبر، کسی وجود نخواهد داشت تا به ناسا در مورد اشتباه آنها بخندد! اما دانشمندان این سازمان که قطعا کمترین تردیدی در مورد بی‌اساس بودن این شایعات ندارند، این فیلم را بسیار زودتر از موعد منتشر کرده‌اند.

این ویدئو با این جمله آغاز می‌شود:

«اگر شما در حال تماشای این ویدئو هستید به معنی یک چیز است… جهان دیروز پایان نیافته است!»

پیشگویی پایان جهان بر اساس یک تعبیر غلط از تقویم باستانی مایاهاست که مدعی پایان جهان در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ (اول دی ماه ۹۱) است.با نزدیک شدن به ساعت صفر، نظریه‌های بی‌پایه مختلفی در مورد چگونگی پایان عمر زمین مطرح شده که البته همگی آنها در فیلم جدید ناسا رد شده‌اند.
یکی از ادعاها این است که سیاره نیبیرو که توسط تمدن سومری کشف شده، در این روز با زمین برخورد کرده و همه انسانها را از بین می‌برد!این در حالی است که دانشمندان تاکید دارند که اساسا چنین سیاره‌ای وجود ندارد.

در فیلم ناسا گفته شده که تمام نظریات خرافه بر اساس یک سوءتعبیر بزرگ ایجاد شده‌اند.دکتر جان کارلسون، رییس مرکز باستان- ستاره‌شناسی اظهار کرده که تقویم مایاها در ۲۱ دسامبر پایان نخواهد یافت.کارلسون که پدیده ۲۰۱۲ را ۳۵ سال پیش بررسی کرده است، گفت: هیچگونه پیشگویی مایا در مورد پایان جهان وجود ندارد. مفهوم زمانی مورد استفاده این قوم به مراتب بیشتر از ستاره‌شناسان مدرن بوده است.

وی افزود: بر اساس دانش ما، انفجار بزرگ حدود ۱۳.۷ میلیارد سال پیش رخ داده اما تاریخهای مایایی این زمان را میلیاردها میلیارد سال عقب‌تر می‌داند.

دکتر کارلسون اظهار کرد: تقویم شمارش طولانی مایاها برای پیگیری این فواصل زمانی طراحی شده و یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های تقویم ساخته شده تاکنون است.

قوم مایا بر این باور بودند که یک دوره ۲۱۵۲ ساله موسوم به شمارش بلند در روز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ به پایان می‌رسد.

کارشناسان تخمین زده‌اند که این سیستم که از دوره‌های ۳۹۴ ساله موسوم به «باکتون» ساخته شده، در ۳۱۱۴ قبل از میلاد آغاز شده و حدود ۲۱ دسامبر به باکتون ۱۳ یا ۵۱۲۵ سالگی وارد می‌شود.به گفته کارشناسان عدد ۱۳ بسیار برای مایاها مهم بوده و پایان این دوره یک مرحله برجسته به شمار می‌رود اما پایان جهان نیست.

دکتر کارلسون در توضیح اینکه تقویم مایاها مانند کیلومتر شمار خودرو بوده، در این ویدئو می‌گوید که تقویم در زمان رسیدن به یک نقطه معین دوباره برمی‌گردد و خود را تکرار می‌کند.

یک نظریه دیگر بر این اساس است که در ۲۱ دسامبر میدان مغناطیسی زمین برعکس شده و عواقب وخیمی را مانند گردابهای عظیم و از بین رفتن تمام سیستم‌های ارتباط الکترونیکی در پی دارد!

ساده لوحانی دیگر هم فریب این ادعا را خورده‌اند که زمین به طور ناخواسته به سوی یک سیاه‌چاله در مرکز راه شیری می‌افتد که بشریت را در خود فرو خواهد برد!

به گفته محققان، هیچ سیارک و دنباله‌دار شناخته‌شده‌ای در مسیر برخورد با زمین نیست.در حقیقت اگر هرگونه سیاره یا دنباله‌دار در مسیر برخورد با زمین باشد، باید اکنون در آسمان کاملا قابل مشاهده باشد.

لیکا گوهاتاکورتا، یک کارشناس دیگر ناسا و رئیس برنامه «زندگی با یک ستاره» این سازمان وجود هرگونه تهدید از سوی خورشید را رد کرده است.گوهاتاکورتا اظهار کرد: اگرچه اکنون خورشید در حال نزدیک شدن به بیشینه فعالیت خود در دوره ۱۱ ساله است اما این دوره در ۵۰ ساله گذشته یکی از ضعیفترین‌ها بوده است.


منبع : en.gadgetnews

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*