تمام ویژگی‌های ویندوز ۹ لو رفت : کاشی‌های زنده، نسخه ویژه ARM، استارت منوی جدید و بیشتر

به نظر می‌رسد مایکرسافت برای هر چه گسترده تر شدن نسل بعدی ویندوزهای خود برنامه‌های بزرگی را تدارک دیده است. در جدیدترین خبری که از سوی یکی از نویسندگان ZDNet منتشر شده، مایکروسافت علاوه بر انتشار نسخه پیش نمایش از Threshold برای پلتفرم‌های دسکتاپ یا کامپیوتر، نسخه ای را برای دستگاه‌های مبتنی بر پردازنده‌های ARM چون تبلت ها و اسمارت فون ها نیز در دسترس عموم قرار خواهد داد.

منابع ZDNet زمانی در ماه ژانویه و یا فوریه ۲۰۱۵ را برای انتشار این نسخه اعلام کرده‌اند که در واقع چندین ماه پس از زمانی خواهد بود که پیش‌تر برای معرفی نسخه پیش نمایش دسکتاپ (ماه سپتامبر) شایعه شده بود.

در ضمن گفته شده نسخه ARM اینترفیس متفاوتی نسبت به اینترفیس نسخه دسکتاپی خواهد داشت که با توجه به کوچک‌تر شدن صفحه نمایش در دستگاه‌های ARM چندان نیز عجیب به نظر نمی‌رسد.

 microsoft-windows-9-1

اما این تنها گزارشی نبود که در روزهای اخیر در مورد ویندوز آینده مایکروسافت شنیده شده است. وبسایت Winbeta نیز به نقل از منابع خود اخباری دست اول را در مورد ویندوز Threshold آورده است. طبق گفته‌های این وبسایت، ظاهرا در این ویندوز کاشی‌های زنده تعاملی حضوری بسیار فعال خواهند داشت.

البته این نخستین باری نیست که چنین خبری در مورد حضور این کاشی‌ها در ویندوز آینده شنیده می‌شود و تاکنون بارها از تلاش‌های مایکروسافت برای حضور این کاشی‌ها در ویندوز شنیده بودیم. حالا خبر رسیده که این ویژگی نه در ویندوز ۸ که سر از ویندوز ۹ در خواهد آورد.

این گزارش همچنین ادعا دارد که یک نوتیفیکیشن سنتر نیز در ویندوز ۹ حضور خواهد داشت و هر چند از ارائه آن در نسخه پیش نمایش نمی‌توان مطمئن بود، اما ویژگی‌های گفته شده در نسخه نهایی ویندوز ۹ که در ماه مارس سال آینده رونمایی می‌شود وجود خواهند داشت.

گزارش Winbeta همچنین جنبه‌های بسیار بیشتری از نسخه‌های ویندوز ۹ را نیز مشخص کرده که می‌توان به شکل خلاصه این‌گونه آن‌ها را لیست کرد:

به طور کلی دو نسخه از Threshold تولید خواهد شد:

  • ۱) نسخه Desktop برای کامپیوترهای شخصی، لپ‌تاپ‌ها، تبدیل شونده‌ها و بعضی از تبلت های خاص

  • ۲) نسخه اینترفیس Modern برای بعضی از تبلت های خاص و اسمارت فون ها (ویندوزفون و RT به یکدیگر می‌پیوندند)

برای تبلت ها:

  • ۱) نسخه x64 یا قدرتمندتر که از ورژن دسکتاپ بهره خواهد برد مانند آنچه در سرفیس پرو دیده می‌شود.

  • ۲) نسخه مبتنی بر ARM یا ضعیف تر که از ورژن اینترفیس Modern بهره می‌برد مانند آنچه در سرفیس RT دیده می‌شود.

ورژن Modern UI دارای دسکتاپ نخواهد بود (بدین معنی که فایل اکسپلورر، تسک منیجر، ویندوز دفندر، CMD در این نسخه غیرفعال هستند) و به جای آن نسخه‌های با اینترفیس Modern از چنین اپلیکیشن هایی را در این ورژن خواهید یافت (البته همگی آن‌ها خیر و تنها ضروری‌ترین آن‌ها؛ به عنوان مثال مایکروسافت آفیس در نسخه ای جدید و Modern دیده خواهد شد.)

از طرفی ورژن دسکتاپ همه چیز را به همراه خود خواهد داشت. در این نسخه چارم بار حذف خواهد شد، استارت اسکرین با کاشی‌های زنده آن‌ها جلوه دیگری به استارت اسکرین خواهند بخشید (استارت اسکرین حذف نمی‌شود!)، استارت منو بازخواهد گشت، نوتیفیکیشن سنتری برای آن طراحی شده است، کرتانا دارای یک کاشی زنده اختصاصی خواهد بود، عملکرد لمسی پابرجا باقی می‌ماند و وجود ویژگی دسکتاپ های مجازی نیز برای آن شایعه شده است.

اما شاید یکی از بهترین قابلیت‌های این ویندوز را بتوان در سیستم آپدیت آن جستجو کرد. شایعه شده که در ویندوز ۹ دریافت شماره جدیدی از Build ویندوز با تنها یک کلیک امکان پذیر خواهد بود.

در ویندوز ۸ به قبل، برای آپدیت بیلد ویندوز باید در بیشتر مواقع ویندوز نصب دوباره شود، اما گفته شده که حداقل در شرکت مایکروسافت هم اکنون کارمندان این شرکت با تنها یک کلیک در Control Panel می‌توانند بیلد ویندوز خود را آپگرید کنند. حال اینکه این ویژگی در نسخه پایانی نیز حضور خواهد داشت یا خیر، مشخص نیست.

منابع : Winbeta & Neowin & ZDNet

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*