قیمت بالای آیفون ایکس

مورگان استنلی: قیمت بالای آیفون ایکس به معنی فروش بیشتر آن است

شاید تصور کنید قیمت بالای آیفون ایکس (Apple iPhone X) بر میزان تقاضای آن تاثیر منفی خواهد گذاشت. اما موسسه مورگان استنلی نظر دیگری داشته و معتقد است این قیمت‌گذاری قوانین اقتصاد را در هم می‌شکند.

در حال حاضر نسخه پایه آیفون 10 با 64 گیگابایت حافظه داخلی، 999 دلار و نسخه 256 گیگابایتی آن نیز 1149 دلار قیمت‌گذاری شده است. حال در شرایطی که برخی افراد فروش کمتر آیفون جدید را پیش‌بینی می‌کنند، کیتی هوبرتی (Katy Huberty)، یکی از تحلیل‌گران مورگان استنلی، می‌گوید قیمت بالاتر در حقیقت باعث افزایش تقاضا برای خرید آن می‌شود. وی معتقد است با توجه به سابقه اپل، افزایش قیمت در نتیجه نوآوری با افزایش تقاضا همراه خواهد بود.

به گفته این تحلیل‌گر، رویکرد اپل بر پایه فروش محصولات نوآورانه و باکیفیت با قیمت‌ها بالای بنا شده و تقاضا برای گوشی های آیفون، به میانگین قیمت فروش دستگاه بستگی دارد؛ هر چه قیمت بالاتر باشد، تقاضا نیز بیشتر خواهد بود و برعکس. ظاهرا اپل نیز به خوبی از این موضوع آگاهی داشته و قیمت بالای آیفون ایکس ، مدیران را نگران نمی‌کند.

اپل برندی امیدوارکننده است که محصولات باکیفیت و نوآورانه خود را با قیمتی بالا عرضه می‌کند. در نتیجه، این شرکت تحت تاثیر کاهش قیمت و افزایش تقاضا برای دستگاه‌های دیگر قرار نمی‌گیرد. در حقیقت، تقاضا برای آیفون با میانگین قیمت فروش همبستگی کامل دارد؛ قیمت‌های بالاتر، تقاضای بالاتر و برعکس.

در این میان، تحلیل‌گر مورگان استنلی به وفاداری بسیار زیاد طرفداران اپل به این برند نیز اشاره داشته است. بنا بر نظرسنجی “AlphaWise US Smartphone” این موسسه که ماه آوریل انجام شد، 92 درصد از کاربران آیفون که قصد ارتقای گوشی خود برای سال آینده را داشتند، اعلام کردند که باز هم یک آیفون جدید خریداری خواهند کرد. در نهایت، این موسسه پیش‌بینی خود از ارزش سهام اپل برای 12 تا 18 ماه آینده را از 182 دلار به 194 دلار افزایش داده است. در حال حاضر هر سهم اپل با قیمت 153.39 دلار خرید و فروش می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

 1. چرا سفسطه میکنی؟
  بحث بر سر گرانی بیش از حدّ است که شورش درآمده؛ شما از پاسخ به این سؤال طفره رفته، بحثِ کیفیت و … را پیش میکشی!
  مثل اینکه بگویی این نانِ سنگک چون چنین و چنان است، مردم بایستی هزینه کیفیت را پرداخته، دونه ای 10000تومن بخرندش!
  ما میگوییم نان خوب و با کیفیت برای همه لازمست ولی نه به هر قیمتی!
  خود آمریکاییها که دخلشان به دلاره و خرجشان به ریال، گلایه از گرانفروشیِ اپل را با نخریدنش، نشان داده اند؛ آنوقت توقع داری ایرانیانِ محروم که دخلشان به ریال و خرجشان به دلاره گوشی را چندبرابر قیمتِ بسیارگران اولیّه اش بخرند؟

 2. قانون ذهنی بازار یابی همینه ! همه دنبال دیده شدنیم ، میخواهیم به بهترین شکل دیده بشیم ، حالا یکی با آیفون ۱۰ ، یکی با سامسونگ اس۸ .. همه میخوایم به بهترین شکل دیده بشیم …

  تا شاهدی که میخوایم تو زندگیمون باشه بینیم ، مربوط به ذهنیت هاست .. موفقیت هاست ، نمیشه از این ایرادی گرفت ، چرا که واقعیت ما همینه ! این فقط مختص به تلفن همراه نیست ! برند های لباس ، کفش ، زیور آلات ، خودرو ، و لوازم خانگی .. همه و همه برای شاهد بودن ما از لذت است ، و برای دیدن یا دیده شدن ، تلاش میکنیم ..

  نمیشه گفت چشم تو هم چشمی !! در حقیقت ، همه میخوایم دیده شیم یا شاهد بهترین ها برای خودمون باشیم .. میخوام روزی بشه ، همه گرونترین چیزها را داشته باشیم ..

  مهم نیست آیفون ۱۰ رو ۷ میلیارد جهان داشته باشن ! چون یه کالای لوکس و گران و حرفه ایه ! حتی اگه کل دنیا هم داشته باشن ، برای هر شخص ، یه چیز منحصر به فرده ! و ذهنیت کمال گراییش را ارضا میکنه ! و با عث شادیش میشه ..

  با بالا قیمت بودت مشکلی ندارم … میخوام موقعیت خمه طوری باشه ، همه بتونن گران خرید کنن

 3. “هر چه قیمت بالاتر باشد، تقاضا نیز بیشتر خواهد بود و برعکس”!
  یعنی: اگر بفرضِ محال اپل بخواهد همین تحفه-اش (آیفنx) را به قیمتی نازل بفروشد، توو ذوقِ مشتریهاش میخورد؛ و ممکنست سراغ برندِ گرانتر دیگری (سامسنگ) بروند.
  پس معلوم میشود، بحثِ این قیمت‌گذاریها؟ قوانین اقتصاد را در هم نمی‌شکند؛ بلکه از اتمسفر علم و تکنولوژی، خارج گشته، در فضای متافیزیکیِ چشم-و-هم-چشمی، جریان می-یابد.