لغو تحریم ماهواره های «اینتل ست» و «یوتل ست»برای همکاری با ایران

تحریم های دو شرکت ماهواره ای فرانسوی – لوکزامبورکی ” اینتل ست ” و “یوتل ست” برای همکاری با ایران رفع شده است و مسئولان این دو شرکت می گویند بعید می دانند بتوانند همه قرار دادهای سابق خود با ایران را برای پخش کانال های ماهواره ای این کشور احیا کنند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام ارشد در وزارت خارجه آمریکا نوشت، تحریم های ایالات متحده آمریکا در ماه جاری میلادی لغو شد و وزیر خارجه آمریکا که می بایست برای اعتبار تحریم ها برای یک دوره شش ماهه دیگر قانون تحریم های ماهواره ای را برای یک دوره شش ماهه دیگر تمدید می کرد، در چارچوب توافقات با ایران در گفت و گوهای هسته ای از این کار صرف نظر کرد.

کری آخرین بار در فوریه سال جاری میلادی قانون تحریم های ماهواره ای ایرانرا امضا کرده بود که اعتبار آن در ماه آگوست به پایان رسید.

خانم “دیان وانببر” سخنگوی شرکت ماهواره ای ” اینتل ست ” اما گفت : بعید می دانیم سطح همکاری ها و قرادادهایمان با ایران پس از لغو تحریم ها به سطح گذشته برگردد. او افزود: ما قرارداد زیادی با ایران نداشتیم اما همین مقدار را هم با حریم ها از دست دادیم.”

ایران از سال 2012 و از زمان آغاز تحریم های برخی شرکت های ماهواره ای اروپایی کانال های ماهواره ای خود را از طریق پخش از طریق شرکت های روسی و دیگر شرکت های آسیایی عوض کرد. این اقدام در پی ادعای شبکه بی بی سی فارسی مبنی بر ارسال پارازیت از سوی ایران روی امواج این شبکه صورت گرفت.

طبق ادعای وال استریت ژورنال : در  گفت و گوهای بین ایران و آمریکا ایران متعهد شده است از ارسال پارازیت بر روی امواج شبکه  های ماهواره ای خودداری کند و کری نیز برای آخرین بار در فوریه سال جاری قانون تحریم ماهواره ای ایران را امضا کرد و اعتبار آن در ماه آکوست سال جاری پایان یافت.

وال استریت ژورنال می نویسد از این پس شرکت های ماهواره ای اروپایی می توانند کانال های تلویزیونی ایران را بار دیگر تحت پوشش بگیرند.

منبع:wsj     ترجمه:gadgetnews

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*