سرویس های گوگل

44 درصد سرویس های گوگل برای کاربران ایرانی مسدود شده است

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد که 44 درصد سرویس های گوگل برای کاربران ایرانی مسدود شده و این شرکت بسیاری از خدمات خود را بر روی ایرانی‌ها بسته است.

پس از ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر محدودیت دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت از سوی دولت ایران، مرکز ملی فضای مجازی گزارشی در مورد وضعیت خدمات و محصولات دیجیتالی کمپانی آمریکایی گوگل منتشر کرد. طبق این گزارش، این غول دنیای فناوری بسیاری از خدمات خود را به کاربران ایرانی ارائه نمی‌کند و از میان مجموع 227 خدمتی که گوگل ارائه می‌کند، تنها 54 درصد آن‌ها برای کاربران ایرانی فعال است و 44 درصد سرویس های گوگل در اختیار ایرانی‌ها قرار نمی‌گیرد. همچنین وضعیت دو درصد سرویس‌ها نیز نامشخص اعلام شده است.

سرویس های گوگل

جزئیات سرویس های گوگل در بخش‌های مختلف

در همین حال، گوگل تاکنون 51 سرویس API مورد استفاده برنامه نویسان ارائه کرده اما صد در صد خدمات برنامه نویسی مورد نیاز توسعه دهندگان، کسب و کارها و برنامه نویسان در دسترس کاربران ایرانی قرار ندارد. از طرف دیگر با وجود 39 سرویس شخصی و بهینه‌سازی گوگل، 85 درصد این خدمات برای کاربران ایرانی غیرفعال شده و از میان 16 سرویس سیستم عامل و شبکه، تنها دسترسی به 37 درصد از این سرویس های گوگل برای ایرانی‌ها ممکن شده است.

بررسی‌های مرکز ملی فضای مجازی نشان می‌دهد که از بین 27 سرویس کسب و کار و تبلیغات، 44 درصد سرویس‌ها و از میان 39 سرویس تعاملی و انتشار محتوا، 77 درصد این خدمات برای کاربران ایرانی ارائه شده و از 13 سرویس آماری و رصد گوگل نیز تنها 62 درصد آن‌ها برای کاربران کشورمان فعال است.

در بخش خدمات و جستجو نیز 21 سرویس از سوی گوگل ارائه شده که 95 درصد آن در اختیار ایرانی‌ها قرار گرفته است. دسترسی به سرویس‌های مرتبط با مرورگرها نیز به صورت صد در صدی نیست و 82 درصد از 11 سرویس گوگل در این بخش برای کاربران ایرانی قابل دسترسی است. در نهایت در زمینه سرویس‌های مبتنی بر نقشه نیز از میان 10 سرویس ارائه شده، کاربران به 80 درصد خدمات دسترسی دارند.

سرویس های گوگل

دولت آمریکا و شرکت‌های آمریکایی اخیرا مدعی شده‌اند که دولت جمهوری اسلامی ایران، کاربران را در استفاده از اینترنت محدود کرده است. این ادعاها در حالی مطرح شده‌اند که شرکت‌های آمریکایی اپل و گوگل در یک ماه اخیر به بهانه تحریم علیه ایران، اپلیکیشن های ایرانی را از بازارهای اپ استور و گوگل پلی استور حذف کرده‌اند. همچنین مرکز ملی فضای مجازی در گزارش خود به این موضوع اشاره کرد که 90 درصد سرویس‌های کاربردی و کسب و کاری شرکت آمریکایی آمازون نیز در دسترس کاربران ایرانی قرار ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

4 دیدگاه

  1. این وسط مردم دارن ضربه می خورن از دو طرف

  2. این چه مقایسه ایه دیگه شما کردین…..شرکت خودشونه دولتشون گفته بهشون سرویس نده…همین ….اصن از محدود کردن اینترنت تو ایران بگذریم میخواس مام زرنگ باشیم یه شرکت یزرگ عین اینا میداشتیم که مردممون راحت میبودن…..هنوز که هنوزه توی همون شبکه ملی موندیمو به اجراش نرسیدیم….توقع بیجائیه که از آمریکا که مدام باهامون سَرِ جنگ داره ارائه خدمات بخواییم.

  3. وقتشه که در مورد مهاجرت به سیستمهای [واقعاً بین المللی] متن باز و رایگان، تصمیم اساسی گرفت!