اینتل و عرضه پردازنده های قدرتمند سری هسول E : هشت هسته ای با 20 مگابایت کش

اینتل دیروز به شکل رسمی از خط جدیدی از پردازنده‌های خود رونمایی کرد که مدت زیادی است با وعده‌های بلندپروازنه طرفداران بسیاری را در انتظار نگه داشته است.

خانواده جدید اینتل، هسول E نام‌گذاری شده و دارای سه عضو می‌باشد: مدل شش هسته ای Core i7-5820K و 5930K با 12 و 15 مگابایت کش L3، به اضافه یک مدل هشت هسته ای اکستریم ادیشن 5960X با 20 مگابایت کش که همگی از DDR4 پشتیبانی می‌کنند.

 intel-Haswell-E-processor-1

اگرچه این چیپ ها همگی بر پایه طراحی 22 نانومتری هسول می‌باشند، اما شماره مدل و دارا بودن قابلیت‌های ویژه، آن‌ها را کم و بیش در کنار نسل پنجم 14 نانومتری برادول قرار می‌دهد. به مانند دیگر چیپ های کلاس E این پردازنده‌ها نیز دارای قابلیت Hyper-Threading هستند که به هر هسته از پردازنده اجازه انجام دو عمل را در آن واحد می‌دهد.

intel-Haswell-E-processor-2

آخرین محصول معرفی شده قبل از پردازنده‌های هسول E به چهار گیگاهرتزی Core i7-4790K بازمی‌گردد که در حال حاضر پرچم‌دار خط هسول در اینتل است. این مدل دارای چهار هسته، هشت مگابایت کش و پشتیبانی از DDR3 است.

بر روی کاغذ، مدل 5960X در حالت معمولی 3 گیگاهرتزی است و در حالت توربو به 3.5 گیگاهرتز می‌رسد. همچنین مدل‌های 5930K و 5820K نیز به ترتیب فرکانس‌های 3.5 گیگاهرتز و توربوی 4 گیگاهرتز و 3.3 گیگاهرتز و توربوی 3.8 گیگاهرتز را به نام خود ثبت کرده‌اند. با این حال چون این پردازنده‌ها به تازگی در دسترس قرار گرفته‌اند، باید منتظر تست‌های واقعی آن‌ها باشیم.

intel-Haswell-E-processor-3

قیمت رسمی این محصولات در بازار مشخص نیست، اما قیمت‌هایی از سوی اینتل برای این چیپ ها پیشنهاد شده است. بر این اساس، قیمت مدل 5960X حدود 999 دلار خواهد بود و مدل‌های 5930K و 5820K نیز به ترتیب 583 و 389 دلار قیمت‌گذاری شده‌اند.

منبع : pcworld

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. به نظر من پردازندهای اینتل پیشرفت به نسبت بیشتری درمقابل گرافیکهای انویدیا داشتن. هنوزم قویترین گارت انویدیا که فکر میکنم GTX 780 باشه تو بعضی از بازیا فریمش به 20 FPS کاهش پیدا میکنه.که با توجه به قیمتش راضی کننده نیست.گرچه بازدهش بی نظیره ولی پردازندههای نه چندان سطح بالای اینتل با محاسبات بسیار سنگین هم کم نمیارن.البته درسته که محاسبات گرافیکی خیلی سنگین تر از دیگر محاسبات هستن ولی اینتل در حوشه خودش بی نظیره

  2. عجب قدرتی دارن اینها