آیا سیگار های الکترونیکی (E-Cigarettes) راه حل مناسبی برای ترک دخانیات هستند؟

آیا سیگار های الکترونیکی (E-Cigarettes) راه حل مناسبی برای ترک دخانیات هستند؟

تحقیقات جدید اطلاعات جالبی را در مورد امکان جایگزینی دخانیات مرسوم با سیگار های الکترونیکی (E-Cigarettes) مطرح کرده‌اند؛ با ما همراه باشید.

استفاده از سیگار الکترونیکی به عنوان راه حلی صد درصدی برای ترک دخانیات محسوب نمی‌شود و از طرف دیگر، پژوهش‌هایی انجام شده‌اند که اعتیادآور بودن این محصول و نقش احتمالی آن در بیماری‌های قلبی را ثابت می‌کنند. با این حال، اخیرا مطالعات دیگری نشان می‌دهند که در مقایسه با شکل‌های مختلف مصرف تنباکو مانند کشیدن سیگار و قلیان که علاوه بر نیکوتین،‌ حاوی محصولات جانبی سمی و سرطان‌زایی هستند، استفاده از سیگار برقی سلامت افراد را کمتر به خطر می‌اندازد.

به طور دقیق‌تر، محققان با استفاده از مدل‌های ریاضی محاسبه کرده‌اند که چگونه در دو سناریو مختلفِ استفاده از سیگارهای معمولی و سیگارهای الکترونیکی که یکی خوش‌بینانه و دیگری بدبینانه بود، سلامت عمومی مصرف‌کنندگان دخانیات در آمریکا در ده سال آینده، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

آیا سیگار های الکترونیکی (E-Cigarettes) راه حل مناسبی برای ترک دخانیات هستند؟

البته دانشمندان اعتراف کردند که روش آن‌ها با محدودیت‌هایی همراه بوده است؛ به عنوان مثال مدل‌ها بر اساس آمارهای ترک اعتیاد به سیگار و شروع مصرف دخانیات در سال ۱۳۹۱ بوده و رشد مصرف استفاده از سیگار های الکترونیکی در سال‌های اخیر در آن‌ها لحاظ نشده است. به علاوه، دیگر روش‌های استعمال دخانیات هم مانند تنباکوی بدون دود و روش‌های دیگر موردبررسی قرار نگرفتند.

در سناریو خوش‌بینانه، فرض اولیه بر این بود که افراد بیشتری به صورت سالانه دست از مصرف دخانیات به روش‌های مرسوم برمی‌دارند و از سیگار های الکترونیکی استفاده می‌کنند و از طرف دیگر، این روش‌ نسبت به مصرف سیگارهای تنباکو دار، خطرات کمتری برای سلامتی فرد دارد؛ نتیجه مدل بررسی‌شده با سناریو خوش‌بینانه این بود که آمار مرگ و میر به دلیل استعمال دخانیات در آمریکا، به میزان ۶.۶ میلیون نفر کاهش می‌یابد.

در مدل بدبینانه آمار موجود در مورد ترک سیگار تا سال ۱۳۹۱ در نظر گرفته نشد و فرض بر این بود که افراد هرساله تمایل کمتری برای کنار گذاشتن دخانیات دارند. همچنین، تصورات بدبینانه‌ای در مورد خطرات سیگار های الکترونیکی مورد بررسی قرار گرفت و در نظر گرفته شد که این روش جایگزین، خطرات پیش‌بینی نشده‌ای به همراه دارد؛ نتایج بررسی این مدل هم نشان داد که با وجود بدبینانه بودن فرضیات، تقریبا ۱.۶ میلیون مرگ به دلیل مصرف دخانیات قابل‌اجتناب است.

آیا سیگار های الکترونیکی (E-Cigarettes) راه حل مناسبی برای ترک دخانیات هستند؟

دیوید لوی (David Levy)،‌متخصص تومور شناسی بخش پزشکی دانشگاه جورج‌تاون (Georgetown University) و نویسنده اصلی تحقیق انجام‌شده در این رابطه می‌گوید که نتایج این مطالعه انتخاب بین بد و بدتر را مطرح می‌کند و از فواید کلی استفاده از سیگار برقی به جای سیگار معمولی، با وجود اعتیادآور بودن و خطرات آن، خبر می‌دهد.

به علاوه، این جایگزینی فواید دیگری هم نسبت به استفاده از تنباکو دارد که پیش پا افتاده‌ترین مورد آن، کاهش احتمال به خطر افتادن سلامتی اطرافیان فرد سیگاری به دلیل کم‌خطر شدن دود حاصل از سیگار برقی است. لوی در ادامه مصاحبه‌اش می‌گوید که در بدترین حالت ممکن (سناریو بدبینانه)، طول عمر مصرف‌کننده با کنار گذاشتن سیگار معمولی به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

مقاله مربوط به این پژوهش در ژورنال “Tobacco Control” به چاپ رسیده است و با وجود اینکه یکی از نویسندگان مقاله در گذشته جزو کارمندان دو شرکت تولید کننده محصولات ترک اعتیاد به سیگار،‌ یعنی Pfizer و Johnson & Johnson بوده است، لوی و تیمش ادعا می‌کنند که تحقیق آن‌ها توسط بنیاد ملی سلامت (NIH)‌ موردحمایت مالی بوده و هیچ تولید کننده‌ و شرکتی یافته‌های تیم را تحت تاثیر قرار نداده است.

 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۶ دیدگاه

 1. سلام.دوستان لطفا ۱ مدل شناخته شده ک امتحانشو پس داده و قیمت مناسب داشته باشه معرفی میکنید؟خیلی سیگارمیکشم!۲۳سال و همراه بااااا مواد سنتی,البته ۲سالNA فقط پاک بودم.قشنگ میدونم ۲۳سال از عمرم رو زودتر قراره کله پا بشم!!!بازم این سیگارالکترونیکی شاید۱کم کمک کنه بهم!!!کاش جوون ها هیچوقت دود رو ک منشأ و باعثش قلیان و سیگار هست رو امتحان نکنن و نگن مااراده داریم!ماهم اراده داشتیم,گول نخوریدبااین طرزفکر

  • بهترین برند دنیا V2 هست برای مدل های سیگاری ( البته جز یه آگهی من ندیدم کسی توی ایران بفروشه ) من خودمم وی ۲ که تنها برند آمریکایی برای ویپ هست استفاده میکنم

 2. من ۵ سال پیش که توی خارج از ایران تحصیل میکردم و قبلش ۹ سال سیگاری بودم به دلیل مشکل شدید ریوی به دکتر مراجعه کردم و بهم گفت مشکل ریه من به قدری حاد هست که احتمال مرگ داره ( در صورت ادامه کشیدن سیگار ) و دیگه به حدی مشکل جدی شده بود که حتی یک پک ساده به سیگار به سرفه شدید میوفتادم تا اینکه با مراجعه به دکتر دیگه ای به من دستگاه های ویپورایزر ( یا همون سیگار های الکترونیکی که در ایران بهش میگن ) بهم پیشنهاد دادن و بعد از تغریبا ۲ ماه که از مصرف این دستگاه ها گذشت من کاملا ریه خودم رو به حالت اول برگردوندم و الان پنجمین سالی هست که ویپ مصرف میکنم و هیچ مشکلی نه داشتم و نه اطرافیانم بوی بد و دودی حس میکنن ( توی اروپا و آمریکا حتی مصرف ویپ استاندارد اتومایزر در هواپیما هم آزاد هست ) این تحقیقاتی هم که از ویپ ها بد میگن خیلی خنده دار هست اعتیاد به نیکوتین اگر در حد معقول باشه در حد اعتیاد به چای یا قهوه هست به شرطی که مثل دستگاه های ویپ بدون سموم سیگار و قلیان نیکوتین وارد بدن بشه همه این تبلیغات ضد ویپ ها هم با هزینه سنگین کمپانی های سیگار به بیرون داده میشه که شدیدا دارن احساس خطر میکنن و اون روز رو خواهید دید یکی از همین کمپانی های سیگار شروع به تولید این دستگاه ها میکنه و اون موقع دیگه میشه بی خطر کامل ( همونطوری که ۹۰ درصد تحقیقات نشون دادن ویپ ها مخصوصا اگر لیکویید های فاقد نعناع استفاده بشه به هیچ عنوان هیج ماده سمی ای وارد بدن نمیکنن و خطری ندارن )

  توصیه میکنم شما هم اگر از نهاد خاصی بهتون پیشنهاد میشه از این مقالات بذارید یه تجدید نظری بکنید

  • الان تحصیلت تو خارج چه ربطی به شغیغه داشت؟
   ینی فقط خواستی بگی چند سال پیش خارج بودی!!!

   • اصولا از جوابت معلومه سطح سواد و … اون تحصیلات خارح از کشور رو گفتم چون ۵ سال پیش ویپ رو نه تنها تو ایران کسی نمیشناخت تو دنیا هم چیز جدیدی محسوب میشد
    آره برای خود نمایی گفتم نیست که اینجا الان با عکس و آدرس و … همه منو میشناسن دیگه میفهمن خارج بودم
    واقعا کی میخواییم از آدمای بی مغزی مثل تو راحت بشیم که این همه من توضیح دادم اونو خوندی فقط ( سوادت در همون حد میکشیده احتمالا )