پروژه نئوم

پروژه نئوم (NEOM)؛ مگاشهر جدید و 500 میلیارد دلاری عربستان سعودی!

پروژه نئوم (NEOM)، مگاشهر جدید و 500 میلیارد دلاری عربستان سعودی است که به گفته سازندگان، با اندازه‌ای 33 بار بیشتر از نیویوک توسعه پیدا خواهد کرد.

عربستان به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان شناخته می‌شود، اما کاهش قیمت آن سبب ایجاد مشکلاتی در پرداخت دستمزد کارگران شده است. حال دولت تصمیم گرفته تا با آغاز پروژه‌ای جدید، اقتصاد خود را تقویت کند. این شهر 500 میلیارد دلاری، به اردن و مصر متصل شده و نیروی مورد نیاز خود را به صورت کامل از انرژی تجدیدپذیر تامین می‌کند.

پروژه نئوم ، روز گذشته توسط محمد بن سلمان طی همایش آینده سرمایه‌گذاری در ریاض معرفی شد و قرار است سرمایه مورد نیاز آن توسط دولت و برخی سرمایه‌گذاران دیگر تامین شود. این شهر صنعتی و تجاری در زمینی با مساحت 10 هزار و 230 مایل مربع (26 هزار و 495 کیلومتر مربع) توسعه داده خواهد شد که در مقایسه، 33 بار بزرگ‌تر از نیویورک است.

پروژه نئوم

هدف اصلی از توسعه پروژه نئوم ، کاهش وابستگی دولت به صادرات نفت عنوان شده است که در نتیجه آن، اقتصاد دولت به ماورای نفت گسترش پیدا خواهد کرد. این شهر روی صنایع گوناگونی از جمله انرژی، آب، غذا، بیوتکنولوژی، فناوری های ساخت پیشرفته و سرگرمی متمرکز است. هرچند، هنوز دولت طرح کلی مربوط به آن را منتشر تکرده است.

مقامات دولتی، کلاوس کلینفیلد (Klaus Kleinfeld)، مدیر اجرایی سابق شرکت‌های زیمنس و آلکوا را برای اجرای پروژه نئوم منصوب کرده و امیدوارند یک برنامه بودجه که شامل 5 درصد فروش شرکت ملی نفت سعودی آرامکو می‌شود، 300 میلیارد دلار را برای ساخت آن به همراه داشته باشد.

پروژه نئوم

این پروژه می‌تواند نئوم را به یکی از بزرگ‌ترین شهرهایی تبدیل کند که از سوخت فسیلی استفاده نمی‌کنند. در حال حاضر، شهرهایی در نروژ و ایسلند که ادعا می‌شود به صورت 100 درصدی توسط شبکه‌های الکتریکی تجدیدپذیر تامین می‌شوند، از منابع طبیعی همچون نیروگاه‌های آبی و انرژی زمین گرمایی بهره می‌برند.

انتظار می‌رود دولت عربستان، توسعه بخش اول از پروژه نئوم را تا سال 2025 تمام کند.

محمد بن سلمان طی همایش آینده سرمایه‌گذاری این‌چنین اعلام کرد:

این مکان برای مردم عادی یا شرکت‌های عادی نیست. اینجا جایی برای رویاپردازان جهان خواهد بود. تمام فاکتورهای موفقیت برای ایجاد چیزی عظیم در عربستان سعودی وجود دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

6 دیدگاه

 1. 1- قتل عام یه مشت بیچاره یمنی با بمباران ائتلاف بین المللی خرج دارد!
  – سکوت مرگبار نهادهای مدّعی حقوق بشر، رایگان نیست!
  – کفگیر [آل یهود] سعودی به ته دیگ خورده برای یافتن منابع مالی جدید دست و پا میزنند.
  2- پیشرفت به داشتن پلاژ ساحلی نیس؛ اگر هم باشد این بیابون کجا و نیس و ونیس!
  3- اگر گویی: طرح مذکور فراتر از عیاشخانه بوده، پارک علمی و … خواهد داشت.
  گویم: شهر “المصدر” امارات، جلوتر از این پروژه است که از پی تا کلیدش وابسته به مهندسین خارجی است [بورسیه تحصیلات تکمیلی هم میده که برا تقویت بنیه مالی و کسب سابقه خوبه]
  4- ابن خلدون در “مقدمه” اش إذعان داشته: “من الغریب أن حمله العلم فی المله الإسلامیه أکثرهم العجم. و لیس فی العرب حمله علم” شگفتا که حاملان علم عجمها هستند نه عربها!
  5- پیشرفت پیشکش، چرا روز بروز در اخلاق و انسانیت پسرفت میکنند؟

 2. نفت میسوزونن تا شهر برقی بسازن

 3. مرگ بر خاندانا سعود

 4. باشین و فقط بگین خلیج فارس … بابا یه حرکتی کنین … با چاپیدن که کشور به جایی نمیرسه .!!!

 5. بابا اینا دیگه کی هستن!!!!؟؟؟تا یک ماه پیش اینطور کارا از عربستان بعید بود…..اگه اجرایی بشه دست مریزاد داره….عالیه علی الخصوص محرک خوبی برای صنعت تکنولوژی های نو هستش

 6. عربستان هم پیشرفت 1400 سالشو تو یه ماه کرد
  حالا موندیم ما…