فرار مالیاتی اپل

فرار مالیاتی اپل پس از انتشار اسناد پارادیس لو رفت؛ انتقال میلیاردها دلار پول نقد به جزیره جرسی

فرار مالیاتی اپل با انتشار اسناد پاردایس (Paradise Papers) لو رفت. این اسناد بیانگر آن است که اپل میلیاردها دلار سرمایه خود را در بیرون از آمریکا نگه داشته است.

با انتشار اسناد پارادایس مشخص شد که کمپانی اپل به عنوان سودآورترین شرکت دنیا برای پرهیز از پرداخت مالیات، ساختار محرمانه‌ای را تشکیل داده و بخش بزرگی از سرمایه خود را در بیرون از آمریکا نگهداری می‌کند. اپل در سال ۲۰۱۳ میلادی با فشارهای زیادی در مورد فعالیت‌های مالیاتی‌اش در مقر اروپایی خود یعنی ایرلند مواجه شده بود و به همین دلیل به دنبال مخفی‌گاه‌های مالیاتی و پرهیز از پرداخت میلیاردها دلار مالیات رفت. اکنون اسناد فاش شده بیانگر فرار مالیاتی اپل بوده و این غول دنیای فناوری، بخش بزرگی از پول نقد خود را به جزیره جرسی در دریای مانش منتقل کرده است.

جزیره جرسی: بهشت فراریان مالیاتی

جزیره جرسی (Jersey) در نزدیکی ساحل نورماندی فرانسه قرار دارد و به بهشت فراریان مالیاتی مشهور شده و حالا اپل نیز حدود ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه خود را در این مکان پنهان کرده است. این جزیره که به سلطنت بریتانیا وابسته است در می ۱۹۴۵ میلادی از اشغال آلمانی‌ها آزاد شد و حالا حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

فرار مالیاتی اپل

کمپانی اپل ادعا می‌کند که بزرگترین مالیات دهنده دنیاست و در سه سال اخیر بیش از ۳۵ میلیارد دلار مالیات داده است. آن‌ها معتقدند ساختار جدید مالیاتیشان را در هیچ جای دنیا کاهش نداده‌اند و هیچ یک از فعالیت‌ها یا سرمایه‌گذاری‌های خود را از ایرلند به مکان دیگری منتقل نکرده‌اند. این شرکت بزرگ تا سال ۲۰۱۴ سعی می‌کرد قوانین مالیاتی آمریکا و جمهوری ایرلند را دور بزند. این به اپل امکان می‌داد تا از طریق شرکت‌های زیرمجموعه خود در ایرلند، تمام فروش خود را به بیرون از ایالات متحده آمریکا، که ۵۵ درصد گردش مالی این شرکت را تشکیل می‌دهد، منتقل کند. در واقع شرکت‌های زیر مجموعه اپل در ایرلند در حوزه هیچ دولتی قرار نمی‌گرفتند و به همین دلیل مالیات چندانی پرداخت نمی‌کردند.

این ساختار پرهیز از مالیات اپل باعث شد تا کوپرتینویی‌ها به جای ۳۵ درصد مالیات در آمریکا یا ۱۲.۵ درصد مالیات در ایرلند، مالیات بر سود حاصل شده در خارج از آمریکا را تا حد زیادی کاهش دهند و مالیات خارجی این شرکت از ۵ درصد سود خارجی‌اش بیشتر نباشد و حتی در برخی سال‌ها به زیر ۲ درصد برسد. کمیسیون اروپا اعلام کرده بود که مالیات شرکت های زیرمجموعه اپل در ایرلند در طول یک سال، تنها ۵ هزارم درصد بوده است.

فرار مالیاتی اپل

عصبانیت آمریکایی‌ها از فرار مالیاتی اپل

مجلس سنای آمریکا نیز در سال ۲۰۱۳ به موضوع فرار مالیاتی اپل پرداخت اما تیم کوک، مدیرعامل اپل زیر بار نرفت و از شرکت خود دفاع کرد. کارل لوین، سناتور آمریکایی به شدت از کمپانی اپل عصبانی بود و خطاب به تیم کوک گفت:

شما این مرغ تخم طلا را به ایرلند و به سه شرکت منتقل کرده‌اید که در این کشور مالیات نمی‌دهند. این‌ها گل سرسبد شرکت اپل هستند.

با این حال مدیرعامل اپل این ادعا را تکذیب کرد و گفت ما هر مالیاتی که بر عهده‌مان است را تا دلار آخر پرداخت می‌کنیم و به ترفند‌های مالیاتی متکی نیستیم.

فرار مالیاتی اپل در ایرلند باعث تحت فشار قرار گرفتن مدیران این کمپانی شده بود تا این که سرانجام اپل مجبور شد برای فرار از قوانین اتحادیه اروپا با این کشور خداحافظی کند و تحت قوانین جدید به نقل و انتقال مالی تن بدهد. حالا اسناد مالی افشا شده در نیویورک تایمز و بی بی سی تحت عنوان Paradise به ایمیل‌های شرکت حقوقی Appleby اشاره می‌کنند که میلیاردها دلار پول نقد را به جزیره جرسی منتقل کرده است.

فرار مالیاتی اپل

طبق این اسناد منتشر شده، تیم کوک از وکلای خود خواسته بود تا به آپشن‌هایی چون جزیره انگلیسی ویرجین، برمودا، کایمن، مائوریتی، گوئرنسی و جرسی فکر کنند و سرانجام جزیره جرسی به دلیل نرخ مالیاتی صفر درصد به مقری برای فرار مالیاتی اپل تبدیل شد. دو شرکت زیرمجموعه اپل در ایرلند که در جرسی شعبه دارند، بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ کار انتقال پول‌ها را انجام دادند و در مجموع، ۲۵۲ میلیارد دلار پول نقد این شرکت که معادل ۹۴ درصد کل پول نقدش بوده به خارج از آمریکا منتقل شده است.

قابل ذکر است که اپل در سال ۲۰۱۷ بیش از ۴۴.۷ میلیارد دلار درآمد در خارج از ایالات متحده آمریکا کسب کرده و تنها ۱.۶۵ میلیارد دلار مالیات داده است؛ یعنی کمتر از ۴ درصد درآمد! اتحادیه اروپا نیز در تلاش بود تا ۱۵ میلیارد دلار مالیات از اپل اخذ کند اما تاکنون موفق به این کار نشده است. البته اسناد پارادایس تنها مختص به فرار مالیاتی اپل نبوده و باشگاه فوتبال اورتون انگلیس و شرکت نایک نیز در معرض اتهام قرار گرفته‌اند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

 1. چرا کامنت پاک میکنین چرا عکسه جزیره خالی از سکنه هستش؟تهمت تا کی

 2. اپل دزد و حمال

 3. آ- اگر مالیات تکلیف است، انجام وظیفه منّت ندارد؛ زیرا از اموالش نبخشیده بلکه دَینش را ادا کرده یعنی مال دیگران را به آنان برگردانده.
  ب- اگر بنا بر منّت‌گذاری باشد، طبقۀ کارگر/کارمند سزاوارترند؛ چون:
  % بیشتری از مجموع اموالشان را میپردازند.
  امکان فرارشان ۰ است.
  ولی ثروتمندان [با نسبتِ هرچه بیشتر بدتر]:
  % کمتری از مجموع اموالشان را می‌پردازند.
  امکان فرارشان [قانونی/اجرائی] فراهم است.
  ج- در بعضی نظامهای جامعه‌گرا (کانادا) برای طبقۀ متوسط به پایین، تخفیف‌ جزیی إعمال میشود، که نسبت به نظامهای سرمایه‌گرا (امریکا) اندکی به عدالت نزدیکتر است.
  د- در مدینۀ فاضله [که جز به امر الاهی و مأموریّت صاحب الأمر(عج) امکان تحققش نیست] جای مالیات، خمس و زکات هست.
  ۱- خمس زیاده بر خرج سال:
  هرکس با گذشت سال هجری ۲۰% درآمدِ زاید بر خرجش‌ را پرداخته؛
  اموال مُخمّس (خمس‌داده‌) مادام‌العمر + برای ورثه هم، معاف از خمس‌اند؛
  مهریّه هم خمس ندارد.
  ۲- زکات فطریّه: دادن ≈ ۳ کیلو خشکه/۴ پُرس غذا/معادلش به فقیر [سالی ۱ بار]
  ۳- زکات اموال ۹ گانه:
  گندم، جو، خرما و کشمش: زیاده بر حدّنصاب [در هر برداشت] (دیم نصف پاریاب)
  زر، نقره: زیاده بر حدّنصاب [سالی ۱ بار] (مسکوک)
  گاو، گوسفند و شتر: زیاده بر حدّنصاب [سالی ۱ بار] (بشرط ‌چراگردی)
  * هم‌اکنون عمل به این تکلیف واجب است که اگر أخذ/ادا شود، گام بزرگی است در راه عدالت!

 4. در انبوه ثروت اندوه ستم نهفته است