بابت لوتز و ایلان ماسک

مفهوم اتومبیل شخصی تا ۲۰ سال دیگر از بین می‌رود؛ پیش به سوی عصر اتومبیل‌های خودران

باب لوتز (Bob Lutz) معتقد است عمر اتومبیل های شخصی در آینده نزدیک به پایان می‌رسد. ناوگان عظیم اتومبیل های خودران جای خودروهای شخصی را در جوامع مختلف خواهد گرفت.

باب لوتز چهره‌ای شناخته شده در صنعت خودرو است و پیشتر به عنوان مدیر اجرایی در شرکت‌های بزرگی همچون فورد، جنرال موتورز، کرایسلر و بی ام و فعالیت کرده است. وی با وجود بازنشستگی بعد از سال‌ها فعالیت، دست از کار نکشیده و در حال حاضر با طراح خودروی محبوب هنریک فیسکر (Henrik Fisker) در شرکت آمریکایی VLF Automotive همکاری می‌کند. این اتومبیل‌ساز محصولاتی خارق‌العاده و بسیار گران‌قیمت تولید می‌کند.

اتومبیل شخصی

دوج وایپر

باب لوتز کماکان سابق به ارائه نظریات و پیش‌بینی‌های خود پیرامون صنعت خودرو ادامه می‌دهد. پیشینه قوی او در این صنعت سبب می‌شود هیچ یک از گفته‌هایش را دست کم نگیریم. به عقیده وی صنعت خودرو رفته رفته به سمت تغییری بزرگ حرکت می‌کند، به طوری که مفهوم اتومبیل شخصی در چند دهه آینده دیگر معنی نخواهد داشت.

به عقیده این فرد، انسان‌ها حدود صدها سال برای جابه‌جایی از اسب استفاده می‌کردند. اتومبیل، وسیله نقلیه انسان‌ها طی ۱۲۰ سال اخیر بوده است. همانند زمان به پایان رسیدن دوره اسب‌ها به عنوان اصلی‌ترین وسیله برای حمل و نقل، عمر اتومبیل شخصی نیز طی چند دهه آینده به پایان خواهد رسید. البته همانطور که امروز نیز از اسب به ندرت برای جابه‌جایی استفاده می‌شود، اتومبیل های شخصی نیز در برخی جوامع وجود خواهد داشت، اما مسئولیت اصلی حمل و نقل بر روی دوش اتومبیل‌ های خودران قرار می‌گیرد.

اتومبیل خودران

فردی که دوج وایپر را به صنعت خودرو تقدیم کرد، اکنون کاملا تسلیم شده به نظر می‌رسد. به عقیده وی پایان عمر مفهوم اتومبیل شخصی سریع‌تر از آن که انسان‌ها تصور می‌کنند فرا خواهد رسید. دلیل سرعت بالای جایگزینی اتومبیل های خودران، تلاش زیاد برای از بین بردن رانندگی خطرناک و کاهش مرگ و میر است.

باب لوتز مدعی است طی بیست سال آینده، ما دیگر حق رانندگی نخواهیم داشت، چرا که حمل و نقل همه جا به ماشین های خودران سپرده می شود. به همین دلیل مرگ و میز ناشی از حوادث رانندگی تقریبا به صفر می‌رسد! تنها افراد بسیار ثروتمند که قادر هستند مسیرهایی اختصاصی برای خود طراحی کنند، می‌توانند از سوپر اتومبیل‌هایشان به عنوان اتومبیل شخصی استفاده کنند.

اگر جزو افرادی هستید که از رانندگی انرژی گرفته و نشستن پشت فرمان را بسیار دوست دارید، احتمالا ترجیح می‌دهید پیش‌بینی باب لوتز را تنها یک خیال‌بافی قلمداد کنید. با وجود تلخ بودن این موضوع، نباید فراموش کنیم بحث پایان عمر مفهوم اتومبیل شخصی توسط باب لوتز مطرح شده است، فردی که نمی‌توان از سخنان وی درباره صنعت خودرو چشم‌پوشی کرد.

اتومبیل شخصی

اتومبیل شخصی در سیستم حمل و نقل آینده جایی ندارد

باب عقیده دارد این تغییر بنیادی در سیستم حمل و نقل، سبب ورشکستگی تعدادی از اتومبیل‌سازان و همچنین کسب و کارهای فعال در این زمینه می‌شود. بیشترین سود از این تغییر را برترین ناوگان‌های فعال در زمینه اتومبیل های خودران همچون اوبر، فدکس و Lyft خواهند برد. آمازون که از مدت‌ها قبل در تلاش است سامانه‌هایی هوشمند و خودکار برای ارسال محموله ایجاد کند، سود زیادی از پایان عمر اتومبیل های شخصی می‌برد. اگر باب لوتز به از بین رفتن مفهوم اتومبیل شخصی اصرار دارد، پس حتما باید این موضوع را قبول کنیم. اما نکته اینجاست که بعید به نظر می‌رسد این اتفاق طی زمان مشخص شده توسط وی رخ بدهد. ۲۰ سال زمانی کافی برای چنین تحول بنیادی نیست، چرا که جایگزین کردن کامل اتومبیل های خودران هزینه سرسام‌آوری برای دولت‌ها دارد.

از طرفی دیگر، اگرچه برخی افراد اتومبیل های خودران را از رانندگی انسان‌ها مطمئن‌تر خطاب می‌کنند، اما به عقیده برخی دیگر، آن‌ها جنایتکاران بزرگ قرن هستند! هنوز میزان ایمنی این وسایل در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. همچنین وقتی تمامی اتومبیل‌ ها هوشمند و خودران شوند، خطر هک شدن بالاتر می‌رود. اگر یک فرد دیوانه از راه دور به این سامانه نفوذ پیدا کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. خودرانم باشه باز وسیله شخصیه