کشف باکتری فرازمینی زنده در سطح خارجی ایستگاه فضایی بین المللی

کشف باکتری فرازمینی زنده در سطح خارجی ایستگاه فضایی بین المللی

باکتری فرازمینی زنده‌ای که به تازگی توجه زیادی را به خود جلب کرده، توسط فضانوردان روسی، در سطح خارجی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) یافت شده است.

آنتون شکاپلروف (Anton Shkaplerov)، یکی از فضانوردان برجسته آژانس فضایی روسیه، در مصاحبه اخیر خود اظهار کرده است که نمونه‌های تهیه‌شده از سطح خارجی ماژول روسی ایستگاه فضایی بین المللی، خبر از وجود شکل ناشناخته‌ای از حیات فرازمینی می‌دهند که در حال حاضر برای بررسی‌های بیشتر به زمین ارسال شده‌ است.

شکاپلروف گفته است که ارگانیسم یافت‌شده، در زمان پرتاب این ماژول روسی به فضا بر روی تجهیزات حضور نداشته و این باکتری فرازمینی که به نظر می‌رسد از جایی غیر از کره خاکی ما آمده باشد، بر طبق آنالیزهای اولیه بی‌خطر است.

این فضانورد برجسته می‌گوید که باکتری فضایی موردبررسی در میان نمونه‌هایی که از قسمت‌های خارجی ISS، در محل تجمع پسمانده‌ احتراق موتورها تهیه شده بود، قرار داشت؛ از آنجایی هم که صحبت‌های شکاپلروف در این رابطه نسبتا نامعلوم بوده و اطلاعات دقیقی در مورد کشف جدید منتشر نشده، بسیاری از متخصصان معتقدند که این باکتری زنده ممکن است اولین نشانه حیات فرازمینی باشد.

کشف باکتری فرازمینی زنده در سطح خارجی ایستگاه فضایی بین المللی

با این وجود دلایل زیادی هم وجود دارند که بیگانه بودن ارگانیسم کشف‌شده را زیر سوال می‌برند؛ به عنوان مثال این اولین باری نیست که متخصصان سازمان فضایی فدرال روسیه یا همان «روسکاسموس» (Roscosmos) ادعا می‌کنند که نشانه‌هایی از باکتری فرازمینی و حیات میکروبی را در سطح خارجی ایستگاه فضایی بین المللی پیدا کرده‌اند و در تمامی موارد مشابه قبلی، بررسی‌ها از زمینی بودن ارگانیسم‌ها خبر دادند.

در اوایل سال جاری میلادی، کیهان‌نوردان روسیه نتایج تحقیقی پنج ساله‌ را که بر روی میکروارگانیسم‌های ناشناخته یافت‌شده بر روی سطح خارجی ISS متمرکز بود، به اشتراک گذاشتند. در این میان این نتایج اشاره شد که نمونه‌های بررسی‌شده، حاوی نوعی پلانکتون دریایی باکتریایی و میکروبی خاکی از جزایر ماداگاسکار بوده است.

دلیل احتمالی رسیدن چنین موجودات زنده‌ای به ارتفاعی که ایستگاه فضایی بین المللی در آن پرواز می‌کند هم جریان‌های هوای گوناگونی اعلام شد که مواد مختلف را به بخش‌های بالایی اتمسفر زمین منتقل می‌کنند. البته احتمال انتقال این آلودگی‌ها از طریق محموله‌های فضایی مختلفی که به خارج از جو سیاره پرتاب می‌شوند هم قابل‌انکار نیست؛ به خصوص که در طول سال‌ها فضانوردان زیادی در این آزمایشگاه فضایی اقامت کرده‌اند و انواع جرم‌ها و میکروب‌های مختلف هم به واسطه حضور این افراد، به فضا منتقل شده است.

بخش مهم دیگر ماجرای کشف باکتری فرازمینی توسط آژانس فضایی روسیه، اطلاعاتی است از بررسی وضعیت ارگانیسم‌های میکروسکوپی در شرایط جاذبه صفر در اختیار دانشمندان قرار می‌گیرد؛ چنین دانشی در برنامه‌ریزی‌های آینده برای ایجاد تمدن بر روی سیاره مریخ و گسترش قلمرو زندگی بشر در کیهان، نقشی حیاتی دارد.

همانطور که اشاره شد، جزئیات بیشتر در مورد نمونه‌های تهیه‌شده از ISS در دست نیست، اما از آنجایی که ارگانیسم ناشناخته یافت‌شده بر روی زمین قرار دارد، انتظار می‌رود که به زودی خبرهای جالب‌توجهی در این رابطه منتشر شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

14 دیدگاه

 1. اون موقع جنتی وجود داشته؟🤔

 2. بجثای سعید و بهنامو که زیر پست ها میخونم گاهی وقتا یادم میره که به یه سایت علمی سر زدم 😐

 3. معلوم نیست بعدا بگن این نمونه جهش یافته از باکتری زمینی تو فضا با‌شه

 4. روسن دیگه دروغ زیاد میبافن شما هم دنباله چیزی تو فضا نباشین ما تنهاییم

  • داداش یه سوال میدونی وسعت کیهان چقدره؟میدونی چند میلیارد کهکشان و خوشه کهکشانی وجود داره؟ این ته جاهلیت مغرور بودن که فکر کنیم تو این کیهان تنهاییم

  • خودت تنهایی به ای نتیجه رسیدی یا کسی کمکت کرد؟

   • پوزی کد چی میگویی

    • دوست عزیز با تمام احترامی که بهت قایلم اما میخام بگم دور و ما موجودات عجیب ارگانیکی زیادن که ما خبر نداریم حتی خیلیا اشون اطلاع دارن اما بصورت محرمانه هستش و من معتقدم که شما مادی گرایانه رفتار میکنید حتی اگه از نظر مذهب میخای ببینی در کتابای مقدس اسمان حالا قران باشه یا هر کتاب مقدسی که اعتقاد داری درش اشاره شده و میگه که ما هزاران جنبنده در این اسمان ها و زمین افریدیم ینی در این کیهان و ابعاد بالاتر وجود دارن و شایدم باخبر هستن در کل دوست عزیز بشتر کتاب مطالعه کنید و بعد قضاوت کنید بعضی چیز ها در هاله ی دروغ میماند درحالی که واقعیت دارند ولی کسی نمیخاد از آن باخبر شود یک نمونه مثل ثروژه ی سیاره ی سرپو در سیستم زتا رتیکولی 2 که منظومه ی دوستاره ای فرازمینیا هستن میتونین مطالعه کنین امیدوارم که درککرده باشین

  • تو چی حالیته که میای راجع به این چیزا نظر میدی اگه میدونستی کل هستی چه عظمتی داره اینارو نمیگفتی، البته دیگه عادت کردیم به چرتو پرت گفتنات؛ راستی داشت یادم میرفت بگم مشقاتو یادت نره بنویسی شبم زود بخواب فردا باید سر کلاس انرژی داشته باشی