فیلترینگ اینترنت

فیلترینگ اینترنت بر اساس موقعیت و سن کاربران؛ با رفع فیلتر تماس صوتی تلگرام موافقت نشد

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران از اجرای مدل جدید فیلترینگ اینترنت موسوم به فیلترینگ غیر همسان برای اعمال دسترسی به اینترنت بر اساس موقعیت و سن کاربران خبر داد.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در نشست خبری روز گذشته در حضور اصحاب رسانه اعلام کرد که دستورالعملی را برای غیر همسان‌سازی نظام فیلترینگ اینترنت آماده کرده‌ایم و چارچوب فنی آن را به دادستانی کل کشور ارائه می‌کنیم.

فیلترینگ اینترنت غیرهمسان می‌شود

وی در ادامه افزود پیرو مذاکرات مکتوبی که با دادستانی انجام شد، فیلترینگ غیرهمسان مورد موافقت قرار گرفت و شروطی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. وزیر ارتباطات همچنین ادامه داد:

ما پیشنهادات دادستانی را در مورد فیلترینگ اینترنت بررسی کرده و پاسخ فنی لازم را برای اجرای فیلترینگ غیرهمسان آماده کرده‌ایم. امیدواریم این موضوع مورد تایید قرار بگیرد تا بتوانیم مدل دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را بر اساس موقعیت، سن و سایر شرایط کاربر تعریف کرده و فیلترینگ را بر اساس این تعاریف بر روی سایت‌های اینترنتی اعمال کنیم.

تماس صوتی تلگرام رفع فیلتر نمی‌شود

آذری جهرمی در خصوص فیلتر تماس صوتی تلگرام اظهار کرد که هیچ وعده‌ای برای رفع فیلتر این سرویس نداده بلکه برای پیگیری این موضوع وعده داده که آن را نیز به دلیل مطالبه کاربران و مردم پیگیری کرد. وی در این مورد گفت رفع فیلتر تماس صوتی تلگرام و باز گذاشتن آن در اختیار وزارت ارتباطات نیست و مرجع قضایی به عنوان صادرکننده این حکم بر روی اجرای آن پافشاری دارد. ما در دو مرحله، این موضوع را پیگیری کردیم اما دستگاه قضا اعتقادی به باز کردن این سرویس ندارد.

وزیر ارتباطات

به گفته وزیر ارتباطات دولت دوازدهم، نکاتی که در خصوص شرایط اقتصادی و کاهش درآمد اپراتورها مطرح می‌شود درست نیست و نگاه دستگاه قضایی به فیلتر تماس صوتی تلگرام در چارچوب مسائل امنیتی است. جهرمی همچنین تاکید کرد:

ما همچنان در حال بررسی هستیم که این موضوع را پیگیری کنیم اما از سوی دیگر، مصرف‌کنندگان می‌توانند از سرویس‌های دیگری که این امکان را در اختیارشان قرار می‌دهد استفاده کنند. کاهش حجم میزان دقیق مکالمات تلفنی نشان می‌دهد که بخش زیادی از مکالمات به سمت استفاده از اپلیکیشن های موبایلی رفته است.

وی در پایان از پیگیری موضوع حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه‌های اپلیکیشن خارجی مانند اپل و گوگل در جریان سفر رئیس جمهور به نیویورک خبر داد و بیان کرد پیگیری‌های اولیه برای شفاف‌سازی دلایل این تحریم انجام شد و هم‌اکنون مساله شفاف است. بررسی‌ها نشان می‌دهند که قوانین و مقررات ویژه‌ای برای حذف و تحریم اپلیکیشن های ایرانی وجود ندارد و شرکت‌های آمریکایی تنها به دلیل تهدیدهای دولت جدید آمریکا ریسک نکرده و به خاطر آن که تحت بازرسی دولت آمریکا قرار نگیرند، اپلیکیشن های ایرانی را تحریم کرده‌اند. جهرمی در ادامه خبر داد که پیگیری‌ها برای رفع این مشکل زمان‌بر است اما هم‌اکنون مذاکرات با شرکت‌های خارجی شروع شده و این کار به لحاظ حقوقی در جریان قرار دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه