جرایم رانندگی

درآمد ۳ هزار میلیارد تومانی پلیس و دولت از جرایم رانندگی ؛ جرایم جدید از راه می‌رسند

بررسی کلیات بودجه سال ۱۳۹۷ دولت نشان می‌دهد که خزانه دولت و پلیس نیروی انتظامی ایران از محل جرایم رانندگی ، ۳ هزار میلیارد تومان درآمد خواهند داشت.

بودجه سال ۱۳۹۷ منتشر شد و بررسی کلیات آن نشان می‌دهد که درآمد خزانه دولت و نیروی انتظامی از محل جرایم رانندگی در سال جدید به ۳ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. این رقم بیان‌گر رشد قابل توجه جرایم رانندگی است و به نظر می‌رسد این رشد به دلیل جرایمی است که به زودی به مجموعه جریمه های رانندگی اضافه خواهد شد.

درآمد پلیس و دولت ایران از محل جرایم رانندگی در سال ۱۳۹۶ معادل ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود و حالا با توجه به بودجه سال ۹۷، قرار است این رقم در سال آینده به ۳ هزار میلیارد تومان برسد. این افزایش ۲۰۰ میلیارد تومانی در حالی اتفاق افتاده که به گفته مسئولان نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی، قرار نیست نرخ جریمه های رانندگی افزایش پیدا کند.

جرایم رانندگی

روز گذشته نیز سرهنگ عین الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ اعلام کرد که شایعات منتشر شده در مورد افزایش نرخ جرایم رانندگی صحت ندارد و هیچ‌گونه تغییری در این باره نخواهیم داشت و هر آن چه توسط برخی از رسانه‌ها تحت این عنوان منتشر شده جعلی و کذب است.

با این حساب، رشد درآمدهای حاصل از جرایم رانندگی به خاطر موارد جدیدی است که به تازگی به لیست جرایم اضافه خواهند شد و در مجموع، ۳ هزار میلیارد تومان در سال آینده به خزانه دولت اضافه می‌کنند.

درآمد حاصل از جرایم رانندگی در سال‌های اخیر

با بررسی متن کامل بودجه دولت در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ متوجه می‌شویم که دولت در سال ۱۳۸۹ از محل جرایم رانندگی تنها ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته است. این میزان درآمد تا سال ۱۳۹۱ ادامه داشت و در سال ۱۳۹۲ میزان درآمدهای حاصل از این موضوع به ۹۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. در سال ۱۳۹۳ نیز دولت در بودجه خود درآمد هزار و ۶۵۰ میلیارد تومانی را پیش‌بینی کرد و در سال ۱۳۹۴ هجری شمسی، این درآمد به ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید. در نهایت، درآمد دولت و پلیس از جرایم رانندگی در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسید که نشان‌دهنده رشد ۷ برابری جریمه‌ها در ۸ سال اخیر بوده است. حالا نیز طبق پیش‌بینی دولت و به دلیل جرایم جدیدی که قرار است اضافه شوند، ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر به این رقم اضافه می‌شود و ۳ هزار میلیارد تومان از این محل به خزانه دولت واریز خواهد شد.