10 ناوشکن برتر دنیا؛ کدام کشورها قدرتمندترین ناوشکن‌ها را در اختیار دارند؟ | گجت نیوز
آخرین مطالب
0
امروز
ناوشکن

10 ناوشکن برتر دنیا؛ کدام کشورها قدرتمندترین ناوشکن‌ها را در اختیار دارند؟

ناوشکن ها پس از رزمناوها که تنها کشورهای آمریکا و روسیه آن­ها را در خدمت دارند،­‌ سنگین­‌ترین شناور رزمی هستند که نیروی دریایی برخی کشورها در اختیار دارند.قدرت آتش این شناورها از رزمناوها هم بیشتر است و معمولا وظیفه محافظت از ناوهای دیگر را بر عهده دارند. در این­جا قصد معرفی 10 ناوشکن برتر دنیا را داریم.

ناوشکن کلاس زاموالت (آمریکا)

ناوشکن

 

زاموالت (Zumwalt) جدیدترین ناوشکن نیروی دریایی آمریکا است. این ناوشکن جزو بزرگ­ترین و البته گران­ترین ناوشکن­‌ها است و قیمت هر فروند از این ناو 3.96 میلیارد دلار است. به دلیل همین قیمت زیاد تنها 3 فروند از 27 فروندی که قرار بود به خدمت گرفته شوند ساخته شد.

زاموالت به معنای واقعی کلمه یک ناوشکن رادارگریز است و سطح مقطع راداری آن به اندازه یک قایق ماهی گیری است، در حالی که اندازه آن حتی از رزمناوهای تایکاندروگا هم بیشتر است. همچنین تلاش شده تا اثرات حرارتی و صوتی این ناوشکن تا حد امکان کاهش یابد.

زاموالت دارای 80 پرتابگر عمودی موشک است که بر خلاف ناوهای دیگر در دو طرف بدنه آن قرار دارند تا در صورت انفجار مهمات، موج آن به سمت خارج از بدنه هدایت شود و امکان غرق شدن ناو به حداقل برسد. در این سلول‌­ها ترکیبی از موشک­‌های کروز تاماهاک، موشک پدافندی RIM-162 ESSM و موشک ضد زیردریایی ASROC قرار دارند. این ناو همچنین دارای 2 توپ 155 میلی متری با 920 گلوله است.

این ناوشکن دارای سیستم تامین قدرت یکپارچه است که امکان نصب تسلیحات لیزری و توپ‌­های مغناطیسی را در آینده بر روی این ناو میسر می‌­کند. زاموالت دارای سطح بالایی از اتوماسیون است که همین مسئله باعث کاهش تعداد خدمه مورد نیاز آن شده که نصف خدمه ناوشکنی مانند آرلی برک است.

ناوشکن کلاس آرلی برک (آمریکا)

ناوشکن

آرلی برک (Arleigh Burke) پرتعدادترین ناوشکن در خدمت است و نیروی دریایی آمریکا 64 فروند از این ناوشکن­‌ها را در خدمت دارد. آرلی برک در سال 1991 وارد خدمت نیروی دریایی آمریکا شد و امروزه در نقش­های دفاع هوایی و موشکی، ضد سطح، ضد زیردریایی و حمله زمینی به کار گرفته می‌­شود.

این ناوشکن به سیستم رزمی معروف ایجس مجهز است که تسلیحات و سنسورهای این ناو را یکپارچه می­‌کند. قلب این سیستم رادار آرایه فازی AN/SPY-1D است که وظیفه کشف، ردگیری و هدایت تسلیحات به سمت هدف را بر عهده دارد. هر ناوشکن آرلی برک دارای 96 پرتابگر عمودی است که موشک­ کروز تاماهاک، موشک­‌های پدافندی SM-2، SM-6 و RIM-162 ESSM، موشک ضد بالستیک SM-3 و موشک ضد زیردریای ASROC درون آن­‌ها قرار می­‌گیرند. این ناو همچنین به موشک­ ضد کشتی هارپون، اژدر Mark 46 یا 50 و توپ سینه  MK 45مجهز است. این تسلیحات آرلی برک را به یک دژ دفاعی مستحکم تبدیل می­‌کند که توانایی محافظت از ناوگروه­‌ها را در مقابل سنگین­‌ترین حملات دارد.

ناوشکن

تا کنون سه نسل از این کلاس با شناسه‌­های Flight I، Flight II و Flight IIA  تولید شده‌اند و به زودی پروسه ساخت نسل بعدی این ناو با شناسه Flight III نیز آغاز خواهد شد که دارای رادار و تسلیحات قدرتمندتری خواهند بود.

در نهایت اگر به سریال­‌های خارجی علاقه داشته باشید، ناو جنگی معروف سریال The Last Ship از همین کلاس است.

ناوشکن کلاس آتاگو (ژاپن)

ناوشکن

این ناوشکن نمونه ارتقاء یافته ناوشکن­‌های کلاس کنگو نیروی دریایی ژاپن است که خود بر اساس ناوشکن­‌های کلاس آرلی برک ساخته شده‌­اند.

ناوشکن­‌های آگاتو (Agato) جزو معدود شناورهای خارج از نیروی دریایی آمریکا هستند که به سامانه رزمی ایجس مجهز شده‌­اند و دارای تجهیزات الکترونیکی، رادار و تسلیحات تقریبا مشابه ناوشکن­‌های آرلی برک هستند. همانند نمونه آمریکایی، آگاتو نیز به 96 پرتابگر عمودی مجهز است که توانایی پرتاب موشک­ پدافندی SM-2، موشک SM-3 و موشک ضد زیردریایی ASROC را دارند. اژدر Mark 46 و موشک ضد کشتی Type 90 ساخت خود ژاپن نیز جزو تسلیحاتی هستند که این ناوشکن به آن مجهز است.

این ناوشکن­‌ها در تئوری توانایی پرتاب موشک کروز تاماهاک را هم دارند، اما به دلیل محدودیت قانون اساسی این کشور ناوهای ژاپنی به موشک تهاجم زمینی مجهز نمی­‌شوند.

ناوشکن کلاس سجونگ کبیر (کره جنوبی)

ناوشکن

این ناوشکن تا حد زیادی به آرلی برک آمریکا شباهت دارد و این دو تجهیزات مشابه زیادی نیز دارند. با این حال بخش­‌های زیادی از آن هم ساخت صنایع داخلی کره­ جنوبی است.

سجونگ کبیر (Sejong the Great) نیز دارای سیستم رزمی ایجس و رادار SPY-1D است ولی نسبت به ناوشکن آرلی برک پرتابگرهای عمودی بیشتری دارد. این ناو دارای 80 پرتابگر عمودی Mk 41 (مشابه آرلی برک) است که همگی با موشک­‌های پدافندی SM-2 مجهز می­شوند. 48 پرتابگر عمودی دیگر این ناو ساخت خود کره است و موشک­‌های ضد کشتی هیونمو 3 و ضد زیردریایی K-ASROC که هر دو این‌­ها نیز ساخت کره هستند را در خود جای می‌­دهند.

کره جنوبی 3 فروند از این ناو را در خدمت دارد و 3 فروند دیگر را نیز در دست ساخت دارد.

ناوشکن تایپ 055 (چین)

ناوشکن

تایپ 055 (Type 055) جدیدترین ناوشکن نیروی دریایی چین است و هنوز وارد خدمت نشده، اما به تازگی به آب انداخته شده است. پیش­بینی می‌­شود که این ناو نقش مهمی در آینده نیروی دریایی چین ایفا کند.

تایپ 055 دارای طراحی پنهان­کار است و تلاش شده که سطح مقطع راداری، اثرات حرارتی و صوتی و تشعشعات الکترومغناطیس آن تا حد ممکن پایین باشد.

این ناو دارای رادار آرایه فازی فعال و تجهیزات الکترونیکی بسیار پیشرفته است. تایپ 055 دارای 112 پرتابگر عمودی است که موشک­‌های پدافندی، ضد بالستیک، ضد زیردریایی، کروز ضد کشتی و کروز تهاجم زمینی را در خود جای می­‌دهند.

تایپ 055 جزو بزرگترین ناوهای جنگی است که پس از جنگ جهانی دوم در شرق آسیا ساخته شده و آمریکا آن را در دسته رزمناوها طبقه بندی کرده است.

ناوشکن تایپ 052D (چین)

ناوشکن

این ناوشکن نیز جزو پرقدرت­ترین ناوشکن­های نیروی دریایی چین است و در حال حاضر 6 فروند از آن در این نیرو فعال هستند. چین در نظر دارد 26 فروند از این کلاس را به خدمت بگیرد.

تایپ 052D دارای رادار و سنسورهای پیشرفته و 64 پرتابگر عمودی است که موشک­‌های پدافندی، ضد کشتی، ضد زیردریایی و تهاجم زمینی را در خود جای داده‌­اند.

این مجموعه از تسلیحات و سنسورها باعث شده که این ناو را ایجس چینی بنامند و گفته می­‌شود توانایی آن با ناوشکن­‌های آمریکایی آرلی برک قابل مقایسه است.

ناوشکن کلاس کولکاتا (هند)

ناوشکن

شاید این ناو به پیشرفتگی نمونه­‌های غربی نباشد، اما از قدرت آتش قابل توجهی برخوردار است.

کولکاتا (Kolkata) جدیدترین ناوشکن نیروی دریایی هند است و بدنه آن به شکل پنهانکار طراحی شده است. این ناو دارای رادار و سنسورهایی در حد و اندازه برخی شناورهای غربی است و مجموعا 48 پرتابگر عمودی دارد که از این تعداد 32 پرتابگر مختص موشک‌­های پدافندی است و 16 پرتابگر نیز موشک‌­های کروز ضد کشتی و تهاجم زمینی فراصوت براهموس را در خود جای داده‌­اند.

نیروی دریایی هند 3 فروند از این ناو را در خدمت دارد.

ناوشکن کلاس دیرینگ (بریتانیا)

ناوشکن

این کلاس بیشتر با نام تایپ 45 (Type 45) شناخته می­‌شود و از ابتدا برای ایفای نقش دفاع هوایی ساخته شده است.

این کلاس دارای یک سامانه دفاع هوایی با نام PAAMS است. اجزاء اصلی این سامانه دو رادار قدرتمند SAMPSON و S-1850M و همچنین موشک­‌های پدافندی آستر 15 و 30 هستند. این موشک­‌ها در 48 پرتابگر عمودی این ناو قرار می­‌گیرند.

ناوشکن­‌های کلاس دیرینگ (Daring) در حال حاضر به موشک‌­های ضد کشتی هارپون مجهز هستند اما نیروی دریایی بریتانیا قصد دارد که این موشک را از خدمت خارج کند که در این صورت این ناوشکن­ غیر از توپ سینه خود، سلاح دیگری برای درگیری با اهداف سطحی نخواهد داشت.

ناوچه کلاس هرایزن (فرانسه و ایتالیا)

ناوشکن

این کلاس رسما به عنوان ناوچه شناخته می‌­شود، اما با توجه به اندازه و میزان تسلیحاتی که حمل می‌­کند، بدون شک در دسته ناوشکن­‌ها قرار می‌گیرد. استفاده از واژه ناوچه برای این کلاس بیشتر دلایل سیاسی دارد.

هرایزن (Horizon، در ایتالیایی: Orizzonte) محصول همکاری مشترک فرانسه و ایتالیا است. در ابتدای پروژه، بریتانیا هم در این طرح سهیم بود اما به دلیل نیازهای متفاوت از پروژه خارج شد و خود به تنهایی ناوشکن­ تایپ 45 را تولید کرد.

هرایزن مانند تایپ 45 از سامانه PAAMS استفاده می­‌کند. تفاوت آن با ناوشکن بریتانیایی در سنسورها و رادار چند منظوره‌­اش است. این ناوشکن به جای استفاده از رادار SAMPSON از رادار EMPAR استفاده می­‌کند. مانند تایپ 45، هرایزن نیز دارای 48 پرتابگر عمودی است  که موشک­های آستر 15 و 30 را در خود جای می­‌دهند. برای درگیری با اهداف سطحی، هرایزن­‌های فرانسه و ایتالیا به ترتیب به موشک­‌های اگزوست و اتومات مجهز شده­‌اند. سامانه­‌های دفاع نزدیک ناوشکن­‌های دو کشور نیز متفاوت و محصول بومی خودشان است.

ناوشکن

ناوشکن‌های فرانسوی و ایتالیایی در کنار هم

فرانسه و ایتالیا هر کدام دو فروند از این ناوشکن را در خدمت دارند.

ناوشکن کلاس سوورمنی (روسیه)

ناوشکن

سوورمنی (Sovremenny) ناوشکنی نسبتا قدیمی است و اولین فروند از آن در سال 1980 وارد خدمت نیروی دریایی شوروی شد. 21 فروند از این ناو ساخته شد، اما امروزه تنها 3 فروند از آن در نیروی دریایی روسیه فعال هستند.

از لحاظ رادار، سنسورها و تسلیحات، این ناوشکن با ناوشکن­‌های دیگر لیست فاصله قابل توجهی دارد. این ناوشکن بر خلاف ناوشکن­‌های غربی در درجه اول برای درگیری با اهداف سطحی ساخته شده و به این منظور به 4 موشک ضد کشتی فراصوت P-270 (شناسه ناتو: SS-N-22 Sunburn) مجهز شده است. از لحاظ پدافندی نیز این ناو تنها به 48 موشک Shtil (شناسه ناتو: SA-N-12 Grizzly) مسلح شده که نسبت به پدافند سایر ناوشکن­‌ها برد کم­تری دارد. توپ سینه 130 میلی متری، سامانه­‌های دفاع نزدیک AK-630، پرتابگرهای اژدر و راکت‌­های ضد زیردریایی RBU-1000 از دیگر تسلیحات این ناوشکن است.

هر چند سوورمنی از سایر ناوشکن‌­های این لیست فاصله زیادی دارد، اما نیروی دریایی روسیه ناوشکن مدرنی را در دست ساخت دارد که جایگزین این کلاس و دیگر ناوشکن‌­های قدیمی روسیه خواهد شد.

۱۱ دیدگاه

 1. جالب بود برام که نیرو دریایی هند اینقدر پیشرفته س

  (12)
  • هندبه چنددلیل داره پیشرفت می کنه۱-کشوری بسیارآزاد۲-
   دارای مدریت دراقتصادتازه شکوفاشدش۳-رابطه خوبی باتمام
   دنیاداره۴-هرچیزی میخره یابایددرهندتولیدبشه ویاتولیداش
   به صورت مشترک انجام بشه،مثل سوخو30mkl،سوخو50
   جگوارو….۵-تنهادشمنانش پاکستان وچین هستنداونم بخاطرمرزهاشون وبه همین خاطرهم سعی می کنن که با بهتر
   شدن اقتصادکشورومدریت کردن اقتصادکشورواختصاص دادن بودجه ای مثلا40تا50میلیارددلاریک قدرت بزرگ بشن
   (هند۴قدرت بزرگ نظامی دنیاهستش).
   امادرایران باوجودپول فروش نفت،نیروی انسانی،منابع طبیعی و…و…بانداشتن مدریت ودزدی وداشتن دشمنی های
   زیادعملا یک قدرت باتجهییزات قدیمی هستیم ولی میشه
   بدون دوستی بادشمنانی چون آمریکاواسرائیل هم به قدرت
   اقتصادی دست یافت که لازمه قدرت نظامی،باایجادقوانین
   جدیدوایجادتجارت آزادوایجادشرکت های جدیدوکنترل وار
   دات به کشور،مثلا بادادن آزادی اقتصادی هرکس بتونه در
   ایجادشغل یاری دولت روداشته باشه وخوددولت دردرجه
   اول،باخریدشرکت های ازچین وروسیه وحتی اروپامواد
   اولیه تولیدکنه،بعدباایجادکارخانجاتی بدون نیازبه خارج
   تمام قطعات موردنیازروتولید کنه،چطوری؟بایدچندکارخانه
   بزرگ ایجادکنیم برای ساخت قطعات بزرگ،بعدازلحاظ ساخت مواداولیه خودکفابشیم وبعدهم درضمینه ریخته گری،تراش کاری،ساخت قطعات الکترونیک وبه ترتیب دیگر
   تجهییزات خودکفابشیم ،مثلا اگرمواداولیه تامین بشه یک
   کارخونه بزرگ داشته باشیم برای تولیدانواع میلنگ ماشین،
   یکی برای سرسیلند،یکی برای پستون وبوش،یکی لاستیک،یکی بدنه،و…..و….که باهم جمع بشن میشن یک ماشین وچون انواع قطعات رومیسازیم پس ازلحاظ تولید
   انواع ماشین هم دستمون آزاده ودرموردبقیه هم همین طور
   که باصرف مقداری ازپول نفت به یک غول اقتصادی تبدیل
   میشیم،دومین کاربایدتمام پرونده هایآدم های دم کلفت رو
   بگیریم وبخاطردزدی ازمردم هم تمام اموالشونومصادره کنیم
   وهم اعدام شون کنیم،
   اما ازلحاظ نظامی ایران میتونه باخرید۳فروندناوشکن تایپ055وتولیددوفروندش درکشورباچین مذاکره کنه ودرکنارش10فروندناوشکن تایپ052هم تولیدمشترک کنه
   و20فروندناوچه سبک روهم تولیدمشترک کنیم،که باپایان
   پروژه صاحب هم دانش کافی میشیم وهم زیرساخت برای
   تولیدکه میتونیم باکمک دانش داخل حتی بهترهم بسازیم
   ایران نیازمندیک ناوهواپیمابربزرگ باموتورهسته ای میباشد
   که بتونه45فروندجنگنده رودرخودش جای بده به همراه8فروندبالگردکه دارای سه طبقه باشه که یکی محل
   استراحت نیروها،یکی برای جنگنده های ذخیره ومهمادشون
   ویکی برای حمل وجابه جای30تا40دستگاه تانک ونفربر،
   ناومیتونه به وسیله30فروندسوخو33و15فروندسوخو32و
   3بالگردکاموف۳۲و۵فروندکاموف۵۰یا۵۲تجهیزبشه وبرای
   پدافندش هم دولانچر۴تایی که قدرت کشف انواع جنگنده موشک و…تابرد100kmوارتفاع18kmداشته باشه،
   ویک ناوهلیکوبتربرباتوان حمل40فروندبالگردوباداشتن دوطبقه دیگه تعدادبالای نیرووتجهیزات وخرید6فروندتایپ055برای اسکورتشون به همراه6فروند
   تایپ052،اما تتعدادتایپ052هاباید20فروندباشه به همراه
   15زیردریایی دیزلی بزرگ باتوان شلیک موشک کروزو30ناوچه سبک و4کشتی لجستیک و80فروندقایق موشک اندازبرای ارتش وبرای سپاه20ناوچه و10فروندزیردریایی و300فروندانواع قایق سنگین وسبک

   (-2)
 2. فقط مال کشور خودمون از همه بهتره

  (-2)
 3. فقط مال آمریکا و روسیه?

  (6)
 4. امریکا تو همه عرصه ها قویه ??

  (10)
 5. مال روسیه خیییلی تجهیزاتش زیاده

  (-19)
 6. اییی خدا هندم ناوشکن خرکی داره و ما هرجا میریم میگیم بدبختن?

  (11)
 7. همه قوی‌ن و همه خوب…. نیروی دریایی اکثر کشورها هیچ حرفی در مقابل اینا ندارن

  و قیافه ناوشکن کلاس سوورمنی خطری تر از همه س!

  (-5)
 8. فقط القدیر ۳

  (-6)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*