بیت کوین

سرمایه گذاری در بیت کوین ؛ آیا انجام این کار توجیه‌پذیر است؟

آیا سرمایه گذاری در بیت کوین (Bitcoin) ارزش دارد؟ این سوالی‌ست که افزایش سرسام‌آور قیمت بیت کوین، بسیاری از افراد را برای خرید این ارز دیجیتال وسوسه می‌کند.

اگر اخبار مربوط به بیت کوین را دنبال کرده باشید، احتمالا می‌دانید اوایل دسامبر، قیمت این رمزپایه از مرز ۱۹ هزار دلار عبور کرد. در واقع، سرمایه‌گذاران اولیه با اعصابی پولادی حالا سرمایه‌ای به ارزش چندصد هزار دلار یا بیشتر دارند.

ولی این روزها، اغلب مردم یک سوال مشترک دارند: آیا برای سرمایه گذاری در بیت کوین خیلی دیر شده است؟

قیمت هر بیت کوین با شکستن رکوردهای قبلی، حتی به مرز ۲۰ هزار دلار هم نزدیک شد. در این مرحله، احتمالا مردم به دنبال خرید یک بیت کوین کامل نخواهند بود. اما این موضوع به معنای عدم سرمایه‌گذاری نیست.

عرضه محدود

در حال حاضر محدودیت کلی عرضه، ۲۱ میلیون است که حدود ۴ میلیون از آن به دلایل مختلفی از جمله سرقت، تخریب، نگهداری در درایوهایی که رمز عبور آنها فراموش شده و موارد دیگر، غیر قابل بازگشت یا از دست رفته در نظر گرفته می‌شود.

بیت کوین

گفته می‌شود ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، سازنده بیت کوین، بیش از یک میلیون کوین را قبل از اعلام عمومی بلاک چین، از طریق ماینینگ به دست آورده است. به علاوه، چندین نفر دیگر و احتمالا برخی دولت‌ها نیز صاحب تعدادی زیادی بیت کوین هستند.

به عقیده یکی از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای با نام Ronnie Moas، احتمالا بین ۳ تا ۵ میلیون بیت کوین در گردش واقعی وجود دارد. این عدد همراه با “آژاد شدن” بیت کوین های بیشتر توسط ماینرها، به تدریج افزایش پیدا می‌کند، ولی هنوز ۱۲.۵ بیت کوین به ازای هر بلاک است و اغلب افراد هم به ماینینگ پول ها می‌روند.

همچنین، بیت کوین یک منبع کمیاب است. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت، تعداد خالص کاربران است. بین سه ماهه سوم ۲۰۱۴ تا همین زمان در سال ۲۰۱۷، تعداد کاربران کیف Blockchain از ۱.۹ میلیون به ۱۴.۷ میلیون نفر رسید. با توجه به جهش قیمت این ارز طی ماه دسامبر نیز می‌توان گفت مجموع تعداد کاربران بیت کوین افزایش پیدا کرده است.

این بدان معنی‌ست که کاربران بیشتری در حال رقابت برای بیت کوین کمتر هستند و همه ما می‌دانیم این موضوع چه تاثیری بر قیمت آن می‌گذارد.

سرمایه‌گذاران بیشتری در راهند

تعداد افرادی که در حال سرمایه گذاری در بیت کوین هستند نیز در حال افزایش است.

هرچند، مشخص کردن تعداد دقیق آنها کار آسانی نیست. برخی افراد این میزان را با استفاده از تعداد کیف های پول تخمین می‌زنند. در این صورت با تکیه بر وب‌سایت “bitinfocharts”، می‌توان توزیع بیت کوین را بر اساس آدرس های کیف پول مشخص کرد.

با توجه به جدول زیر، در مجموع ۱۳.۷ میلیون کیف پول با کمتر از ۰.۰۰۱ بیت کوین و دو کیف پول با موجودی ۱۰۰ هزار تا یک میلیون (که در واقع ۱۱۹ هزار و ۱۲۷ هزار هستند) وجود دارد. علاوه بر آن، جدول پیش رو نشان می‌دهد نزدیک ۲۵ میلیون کیف پول فعال وجود دارد.

بیت کوین

یکی از مطالعات اخیر دانشگاه کمبریج، تعداد کاربران فعال ارزهای رمزپایه را بین ۲.۹ تا ۵.۸ میلیون نفر تخمین می‌زند که عمده آنها از بیت کوین استفاده می‌کنند. به علاوه، تعداد کیف پول های “فعال” نیز بین ۵.۸ تا ۱۱.۵ میلیون تخمین زده می‌شود.

اضافه شدن امکان سرمایه‌گذاری روی تغییرات قیمت بیت کوین به بورس اختیار معامله‌ شیکاگو (CBOE) از تاریخ ۱۰ دسامبر، موضوع مهم دیگری‌ست که باعث شد قیمت این ارز دیجیتال بیشتر از ۲۵ درصد افزایش پیدا کند. به دنبال تقاضای زیاد کاربران نیز وب‌سایت CBOE با مشکلات مختلفی رو به رو شد. ترکیب معاملات وال استریت و بیت کوین، تعداد قابل توجهی از اشخاص حقیقی فعال در این حوزه را نشان می‌دهد.

سرویس SMS Bitcoin

علاوه بر وال استریت، استارتاپ های متعددی مشغول فعالیت در این حوزه بوده و قصد دارند امکانات بانکی را در اختیار افرادی قرار دهند که پیش از این فاقد حساب شخصی بوده‌ و توانایی استفاده از سرویس‌های مالی مختلف را نداشته‌اند. از این گذشته، چندین استارتاپ به دنبال تجارت و فروش بیت کوین از طریق SMS هستند. در شرایطی که تنها ۳۰ درصد از مردم دنیا دسترسی پایدار به اینترنت دارند، پیام کوتاه در تقریبا همه کشورها استفاده می‌شود.

سرویس‌های SMS Bitcoin، قاره آفریقا که مردم آن پیش از این از بیتکوین استفاده نکرده‌اند را هدف قرار می‌دهند. کشورهای سرکوب‌گر و ناآرامی‌های اجتماعی در این مناطق نیز از جمله فرصت‌های موجود برای سرمایه گذاری در بیت کوین هستند.

پایداری

نوسان قیمت بسیار زیاد بیت کوین نیز اهمیت زیادی دارد؛ موضوعی که سبب شده تا به آن نتوان به عنوان یک سرمایه‌گذاری جدی نگاه کرد. اگرچه اضافه شدن امکان سرمایه‌گذاری روی تغییرات قیمت این ارز دیجیتال در CBOE سبب افزایش ۲۵ درصدی قیمت آن شده است، ولی انتظار می‌رود معاملات وال استریت، اثری آرام‌کننده روی نوسانات کلی قیمت داشته باشد.

در عوض، این موضوع کشش دیگر ارزهای رمزپایه را افزایش داده و به آنها اجازه می‌دهد جایگزین بیت کوین شوند.

بیت کوین

پیش‌بینی‌های مالی

قیمت بیت کوین تا سال آینده چقدر خواهد بود؟ ۲۰ هزار دلار؟ ۵۰ هزار دلار یا حتی بیشتر از آن؟ این موضوع به چیزی که می‌خوانید بستگی دارد. این‌ها پنج دیدگاه متفاوت در رابطه با پیش‌بینی قیمت بیت کوین هستند:

  • ساکسو بانک: ۶۰ هزار دلار در سال ۲۰۱۸، پیش از پایین آمدن آن تا قیمت هزار دلار در سال ۲۰۱۹
  • جان مک آفی: یک میلیون دلار تا سال ۲۰۲۰
  • جیمز آلتوچریک میلیون دلار تا سال ۲۰۲۰
  • دوقلوهای وینکلوس: ۱۵۲ هزار دلار، تاریخ نامشخص
  • Masterluc (تاجر افسانه‌ای ارزهای رمزپایه): ۴۰ تا ۱۱۹ هزار دلار تا سال ۲۰۱۹

پیش‌بینی‌ها در رابطه با ارزش بیت کوین کاملا متفاوت است. اما یک موضوع را به یقین می‌توان گفت: قیمت این ارز تا حداقل یک یا دو سال دیگر افزایش پیدا می‌کند. در رابطه با سرمایه‌گذاری نیز آگاهی از زمان به موقع کنار کشیدن، یک مشکل دیگر است که در این رابطه، تاثیر وال‌ها (افرادی که حجم قابل توجهی از بیت کوین را دارند) همواره بر مردم عادی است.

این‌طور که به نظر می‌رسد، هم‌اکنون بیت کوین با بازار سرمایه‌‌ای بیشتر از ۲۵۰ میلیارد دلار، جزو ۳۰ ارز اول جهان است که انتظار می‌رود این میزان تا پیش از سال ۲۰۲۰، از مرز یک تریلیون دلار عبور کند.

سرمایه گذاری در بیت کوین

آگاهی کلی

آگاهی کلی با بخش “سرمایه‌گذاران بیشتری در راهند” در ارتباط است؛ اما نیاز به توضیحات اختصاصی خود را دارد.

هایپ و سر و صدای کاذب پیرامون بیت کوین، به گونه‌ای است که احساس می‌شود “همه” با آن درگیر هستند. مادربزرگ شما، پستچی و دندانپزشک؛ همه مردم. در حقیقت، چیزی نمی‌تواند فرارتر از حقیقت رود. بهتر است ابتدا نگاهی به چارت کاملا غیر علمی زیر از وب‌سایت Quora داشته باشیم:

سرمایه گذاری در بیت کوین

بیت کوین، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده و بازار سرمایه‌ بزرگی دارد، اما نرخ پذیرش جهانی آن هنوز کمتر از یک درصد جمعیت است. حتی خود یک درصد هم بسیار پایین است. مطالعات دانشگاه کمبریج که پیش‌تر در رابطه با آن صحبت کردیم را در نظر بگیرید. حتی در صورت تخمین وجود حداکثر ۱۱ میلیون کیف پول فعال، این میزان تقریبا ۰.۱۴ درصد جمعیت جهان است.

حتی با در نظر گرفتن این حالت، ما در حال ورود به فاز “آگاهی عمومی” هستیم. آگاهی عمومی، شیدایی، FUD (مخفف سه کلمه ترس، عدم قطعیت و تردید)، توهم و طمع را افزایش می‌دهد. قیمت بیت کوین در این زمان به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا خواهد کرد تا اصطلاحا چیزی بازار را بترساند.

سرمایه گذاری در بیت کوین ؛ درست یا غلط؟

هدف ما پاسخ دادن به این سوال و مشخص کردن درستی یا نادرستی سرمایه گذاری در بیت کوین نیست. ولی ما چند توصیه برای شما داریم: تحقیق کنید، هر چیزی که می‌خوانید را باور نکنید و پول خود را به‌اندازه سرمایه‌گذاری کنید تا در صورت از دست رفتن آن، توانایی حل مشکلات را داشته باشید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. چه پوله مسخره ای فکر کن ۱۰ میلیون دلارت تو یه درایو خراب گیر کنه