شرکت ال جی

تجدید حیات شرکت ال جی در سال ۲۰۱۷ با استفاده درست از فرصت‌ها

شرکت ال جی در سال ۲۰۱۷ موفق شد تا با عرضه محصولاتی ارزشمند، جایگاه خود را تثبیت کند. اما در کنار این گوشی ها، نباید شکست سامسونگ در عرضه گلکسی نوت ۷ را نادیده گرفت.

هیچ کسی دوست ندارد که در یک رقابت، در جایگاه دوم قرار گیرد. ولی با وجود تلاش‌های فراوان، همواره کسی هست که کاری را بهتر از شما انجام دهد. این دقیقا همان مشکلی‌ست که طی سال‌های اخیر، شرکت ال جی در بازار گوشی های اندرویدی با آن دست و پنجه نرم کرده است. با نگاه به یک دهه اخیر می‌توان گفت ال جی بارها به رقبای دیرینه خود همچون سامسونگ بسیار نزدیک شد، اما هیچ‌گاه نتوانست آن را مغلوب کند.

ولی به نظر می‌رسد امسال برای ال جی، قرارگیری در جایگاه دوم سرانجام به پایان رسیده است! زمان‌بندی برای معرفی محصولات نمی‌توانست برای شرکت ال جی بهتر از این باشد چرا که کره‌ای‌ها با استفاده از موقعیت‌های مختلف، حضوری پرقدرت در عرصه تلفن های همراه برای شکست رقبا و ظاهر شدن در سطح جهانی داشتند.

با اینکه سال ۲۰۱۷ با نشان ال جی در حوزه موبایل به تاریخ می‌پیوندد، اما این شرکت علاوه بر عملکرد مالی مناسب، اعتماد و اطمینان مصرف‌کنندگان را هم به دست آورد. این در حالی‌ست که گزارش مالی ال جی برای سه ماهه سوم سال جاری میلادی، از وضعیت نامطلوب بخش موبایل خبر داشت.

سه ماهه پایانی سال به نوعی تعیین‌کننده سرنوشت این کمپانی محبوب است. با این وجود، بد نیست نگاهی به عملکرد این تولیدکننده محبوب داشته باشیم.

عملکردی ناامیدکننده در سال ۲۰۱۶

پیش از سال ۲۰۱۶ و معرفی G5 به عنوان پرچمدار، شرکت ال جی عملکرد خوبی در حوزه تلفن های هوشمند داشت. در آن زمان، ما لزوما با محصولاتی انقلابی یا منحصر به فرد رو به رو نبودیم، ولی هم‌چنان بسیاری از افراد، از ال جی به عنوان یکی از سازندگان توانمند یاد می‌کردند. هر دو گوشی G3 و G4 با فروش مناسب، اطمینان خریداران را به دست آورده و طرفداران را در انتظار محصولی جاه‌طلبانه قرار داده بودند. اما همه‌چیز با معرفی جی ۵ به عنوان یک موبایل ماژولار تغییر کرد و انتقادهای شدید آن تاثیری مستقیم و البته منفی روی نسل بعدی این گوشی داشت.

شرکت ال جی

شعار جدید ال جی با تمرکز روی طراحی ماژولار گوشی نشان می‌داد کاربران با وسایل جانبی مخصوص جی ۵ که با نام “friends” شناخته می‌شد، کارهای بیشتر و متنوع‌تری را می‌توانند با تلفن هوشمند خود انجام دهند. در حالی که بسیاری از کاربران، G5 را به خاطر بدنه‌ای فلزی با امکان جدا شدن باتری در مقایسه با بدنه پلاستیکی محصولات نسل قبلی ستایش می‌کردند، اما قیمت بالا و وجود ماژول‌های محدود، تجربه کلی کار کردن با این گوشی را تحت تاثیر قرار می‌داد.

هیچ‌کدام از این موارد سبب مایوس شدن ال جی و بازماندن آن از رقبای خود همچون سامسونگ نشد. ال جی تصور می‌کرد که استفاده از این نوع طراحی، جی ۵ را به محصولی انقلابی تبدیل می‌کند. اما در پایان سال ۲۰۱۶، این گوشی در سایه معرفی ماژول‌های کاربردی‌تر موتو مودز توسط موتورولا قرار گرفت. این شکست، بسیار سنگین‌تر از چیزی بود که تصور می‌کنید چرا که سازندگان تلاش بسیاری برای به سرانجام رساندن ایده‌های خود داشتند.

شرکت ال جی

وی ۲۰

خوشبختانه این موضوع زیاد طول نکشید و گوشی جدید V20 با هدف رقم زدن سالی نجات‌بخش برای این شرکت، از راه رسید. از نظر ظاهری ما با بدنه‌ای فلزی رو به رو بودیم، ولی طراحی ماژولار جی ۵ کنار گذاشته شده بود. این تصمیم تا حدودی کاربران را برای خرید دوباره محصولات تشویق می‌کرد، اما وی ۲۰ توان گریز از بدنامی جی ۵ را نداشت. با این حال، این فبلت راه را برای عملکرد مناسب ال جی هموار می‌کرد.

هرچند، کره‌ای‌ها واقعا به تغییر یا اتفاقی بزرگ برای موفق شدن در این راه نیاز داشتند.

شرکت ال جی

طراحی ماژولار جی ۵

کمکی غیر منتظره از سوی گلکسی نوت ۷

یکی از اولین موقعیت‌های شرکت ال جی ، پاییز سال ۲۰۱۶ به دنبال خراب‌کاری سامسونگ با عرضه گلکسی نوت ۷ به وجود آمد. انتظار می‌رفت گلکسی نوت ۷ با محبوبیت زیادی که این خانواده در میان کاربران داشت، باز هم فروش بالایی را تجربه کند؛ اما اتفاقی غیر منتظره، غول دنیای فناوری را با مشکلی اساسی درگیر کرد. در همین زمان، مدیران ال جی این شانس را پیدا کردند تا با بازنگری استراتژی‌ها، خود را برای رقابتی جدی آماده سازند.

شرکت ال جی

گلکسی نوت ۷

زمانی که به شهرت ال جی و ورود اولیه این شرکت به بازار تلفن های هوشمند می‌نگریم، آنها هرگز تصور نمی‌کردند که بتوانند در این حوزه پشت سر سامسونگ قرار گیرند. علاوه بر سامسونگ، شرکت ال جی هم‌زمان با سازندگان دیگری همچون اچ تی سی، اپل و هواوی نیز مشغول رقابت بود. اما همین موقعیت سبب بازگشت ال جی شد.

اگر بخواهیم دقیق‌تر نگاه کنیم، هیچ کسی فکر نمی‌کرد که شکست گلکسی نوت ۷ آینده‌ای متفاوت را برای صنعت تلفن های همراه رقم بزند؛ اما این اتفاق واقعا افتاد! خوشبختانه ال جی نیز با استفاده از این شانس، ایده‌های بلندپروازانه خود را با تلاشی مضاعف دنبال کرد.

تمرکز دوباره و بازگشت به ریشه‌ها

با هدف فراموش کردن اتفاقات مربوط به پرچمداران ۲۰۱۶، بدون شک ال جی قصد بازگشت به ریشه و تولید محصولاتی مطبوع را داشت. این موضوع به معرفی جی ۶ منتهی شد؛ یکی از نخستین پرچمداران سال ۲۰۱۷ که از میان تمام گوشی های هوشمند، بسیاری از افراد آن را به عنوان بهترین گوشی در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۷ انتخاب کردند.

شرکت ال جی

جی ۶

به دنبال عرضه جی ۵ با طراحی ماژولار، مهندسان با طراحی مجدد G6، باز هم روی برخی از ویژگی‌های اصلی این تلفن هوشمند که آغازگر راه بلند آنها در حوزه موبایل بود، تمرکز کردند. شاید بتوان جی ۶ را نوعی تمرکز روی ویژگی‌های اصلی در نظر گرفت چرا که سازندگان این‌بار به جای بدنه تمام‌فلزی، از ترکیب شیشه و فلز با مقاومت در برابر آب استفاده کردند.

اگرچه این گوشی با نمایشگر بدون حاشیه یک سر و گردن بالاتر از محصولات قبلی بود، اما هنوز هم اشکالاتی داشت که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به استفاده از تراشه نسبتا قدیمی اسنپدراگون ۸۲۱ به جای اسنپدراگون ۸۳۵ که بسیاری از پرچمداران به آن تجهیز شده بودند، اشاره کرد.

شرکت ال جی

جی ۶

شرکت ال جی با حضوری پرقدرت در MWC 2017، جی ۶ را به عنوان پرچمداری قابل ستایش معرفی کرد. ولی توانایی‌های این گوشی هوشمند یک ماه بعد با معرفی گلکسی اس ۸ محک زده شد و سامسونگ با کهکشانی جدید خود گوی رقابت را از ال جی ربود تا علی رغم تلاش بسیار زیاد، این کمپانی باز هم پشت سر سامسونگ قرار گیرد.

هرچند در اوج ناامیدی، نیمه دوم سال همه چیز تغییر کرد.

ورود وی ۳۰ با طراحی کاملا جدید

اوایل سال و با فراموش شدن اتفاقات مربوط به گلکسی نوت ۷، ال جی هم‌چنان در موقعیتی نامطلوب قرار داشت. همین موضوع نیز باعث شد تا آنها با معرفی V30 هر آنچه در چنته دارند را رو کنند. این اسمارت فون قدرتمند با تمرکز ویژه روی ویدیو و توانایی‌های آن در فیلم‌برداری، توجه همگان را به خود جلب کرد. از طرفی، وی ۳۰ از هر جهت یک گوشی نفیس و رده بالا بود.

وی ۳۰ با بهره‌گیری از تراشه قدرتمند اسنپدراگون ۸۳۵، بسیاری از ویژگی‌های مورد نیاز مصرف‌کنندگان را در خود جای می‌داد تا ما با محصولی کامل رو به رو باشیم. از مقاومت در برابر آب و گرد و غبار تا طراحی بدون حاشیه، سیستم دوربین دوگانه، پشتیبانی از کارت حافظه، جک ۳.۵ میلی‌متری صدا و شارژ بی سیم، این گوشی همه پرچمداران بازار را به چالش می‌کشید. همین ویژگی‌های بلاشک سبب شد تا حتی با پایان یافتن سال ۲۰۱۷ میلادی، ال جی وی ۳۰ یکی از برجسته‌ترین گوشی های هوشمند موجود باشد.

شرکت ال جی

وی ۳۰

هنگام معرفی در نمایشگاه IFA 2017، محصول جدید شرکت ال جی مورد ستایش تحلیل‌گران، منتقدان و رسانه قرار گرفت. در حال حاضر هم محصولات بسیار کمی در بازار هستند که می‌توان آنها را در کنار V30 قرار داد. به این موارد باید قیمت کمتر در مقایسه سایر پرچمداران همچون گلکسی نوت ۸، هواوی میت ۱۰ پرو و آیفون ایکس را نیز اضافه کرد چرا که وی ۳۰ با قیمتی در حدود ۸۳۰ دلار روانه بازار شد.

درباره گلکسی نوت ۸ صحبت شد؛ بد نیست اشاره کنیم که بعد از مشکلات گلکسی نوت ۷، بسیاری از طرفداران تصور کردند سامسونگ با رونمایی از گلکسی نوت ۸، محصولی انقلابی را پیش روی علاقه‌مندان قرار خواهد داد. اما چنین اتفاقی نیفتاد و این سازنده بزرگ با در پیش گرفتن روندی محتاطانه‌تر، محصول جدید خود را با تراشه قدرتمند اسنپدراگون ۸۳۵ و قابلیت‌های نرم افزاری فراوان تولید کرد.

شرکت ال جی

وی ۳۰

در مقایسه این دو فبلت قدرتمند می‌توان گفت وی ۳۰ پیشرفت‌های بسیار زیادی در مقایسه با جی ۶ داشت؛ در حالی که تفاوت‌های زیادی میان نوت ۸ و گلکسی اس ۸ دیده نمی‌شد.

عرضه وی ۳۰ همان جهشی بود که LG به آن نیاز داشت. البته تصمیم‌گیری به موقع و استفاده درست از شکست گلکسی نوت ۷ را نیز نباید نادیده گرفت.

همکاری با گوگل

علاوه بر درخشش در بازار گوشی های هوشمند، شرکت ال جی طی قراردادی مسئولیت تولید گوگل پیکسل ۲ ایکس ال را بر عهده گرفت. هرچند، استفاده از عبارت “ساخته‌شده توسط گوگل”، کره‌ای‌ها را در سایه قرار داد.

واکنش‌های اولیه از محصولات جدید گوگل مثبت بود، اما با گذشت زمان، مشکلات مربوط به صفحه نمایش و اسپیکر ظاهر شدند. از آنجایی که گوگل نیز مسئول دستگاه نهایی بود، آسیب خاصی به شرکت ال جی در این مورد نرسید و آمریکایی‌ها به تمام نگرانی‌ها و شکایت‌های مصرف‌کنندگان پاسخ می‌دادند.

مورد قابل توجه، نقش داشتن ال جی در تلفن هوشمندی است که توانایی فوق‌العاده بالایی در ثبت تصاویر و ویدیوها دارد. پیکسل ۲ ایکس ال همراه با سیستم ماشین یادگیری و الگوریتم‌های پیشرفته دوربین، به سادگی بسیاری از پرچمداران مجهز به دوربین دوگانه بازار موجود در بازار را مغلوب خود می‌کند. با این حال، توانایی‌ها و قابلیت‌های V30 در فیلم‌برداری بالاتر بوده و عملکردی بی‌نظیر در این زمینه دارد.

تحول خیره‌کننده و دستاوردهای بزرگ شرکت ال جی

بازگشت پرقدرت ال جی بعد از عرضه ناموفق G5، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای این کمپانی محبوب است که نباید به سادگی از آن عبور کرد. ال جی در مدت زمانی کوتاه توانست جایگاه خود در دنیای اسمارت فون ها را تثبیت کرده و توانایی‌های خود را به همگان ثابت کند. به علاوه، رقابت بزرگی که طی پنج سال اخیر میان سامسونگ و اپل وجود داشت، حالا تغییر کرده و ال جی نیز برای اثبات خود تلاش می‌کند.

در کنار بازنگری استراتژی‌ها، گوش کردن به بازخوردهای مصرف‌کنندگان بعد از عرضه ناموفق G5، یکی از بزرگ‌ترین و البته بهترین تصمیم‌های مدیران بود. هنوز گزارش‌های مالی مربوط به سال ۲۰۱۷ اعلام نشده است، اما ال جی با جهشی قابل توجه نسبت به سال گذشته، خود را در کانون توجه قرار داد.

شرکت ال جی

فرصتی مناسب برای موفقیت

با رسیدن به جایگاهی که می‌تواند راه موفقیت در بازار تلفن های هوشمند را برای ال جی هموار کند، باید دید که سازندگان چه تصمیمی برای سال ۲۰۱۸ دارند. بدون شک ما شاهد عرضه نسل جدید پرچمداران این شرکت از سری G و V خواهیم بود، اما کاربران بیش از هر چیز دیگری روی ایده‌ها و نوآوری‌های این اسمارت فون ها متمرکز شده‌اند.

از طرفی، ممکن است به خاطر جلوگیری از تکرار مشکلات گذشته، ال جی کمی محتاط‌تر عمل کند چرا که موقعیت فعلی می‌تواند شرایطی بدتر از قبل را به همراه داشته باشد. پیش‌تر سازندگان تصور می‌کردند طراحی ماژولار جی ۵، ایده‌ای انقلابی است؛ اما نتیجه نهایی کاملا برعکس بود.

زمان زیادی تا برگزاری نمایشگاه‌های CES 2018 و MWC 2018 باقی نمانده است. اما آیا ال جی باز هم می‌تواند محصولی رقابتی و ارزشمند را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. امید خبر شد بهت زنگ میزنم

  2. سلام گجت نیوز.آقا خبری نشد ار عرضه V30؟؟چرا ایران و حساب هیچ نمیکنن؟