دستورالعمل جدید واردات خودرو

دستورالعمل جدید واردات خودرو رسما ابلاغ شد؛ شروع دوباره ثبت سفارش خودروهای وارداتی

سرانجام دستورالعمل جدید واردات خودرو به صورت رسمی به وزارت صنعت و شرکت‌های واردکننده ابلاغ شد و سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی نیز از صبح امروز شروع به کار کرد.

معاون اول رئیس جمهور، دستورالعمل جدید واردات خودرو که از چند روز پیش جزئیات آن مشخص شده و به تایید هیات دولت رسیده بود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد و تمامی واردکنندگان خودرو موظف هستند از امروز طبق این دستورالعمل و با تعرفه‌های جدید اقدام به ورود خودروهای جدید کنند.

جزئیات دستورالعمل جدید واردات خودرو

در دستورالعمل جدید، تعرفه های واردات خودرو افزایش یافته و تعرفه واردات خودروهای سواری با حجم موتور زیر ۱۵۰۰ سی‌سی معادل ۵۵ درصد، واردات خودروهای سواری با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی معادل ۷۵ درصد و تعرفه واردات خودروهای با حجم ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی برابر ۹۵ درصد تعیین شده است. همچنین واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار ممنوع اعلام شد. واردات خودروهای با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی نیز مانند قبل ممنوع است.

دستورالعمل جدید واردات خودرو

طبق دستورالعمل جدید واردات خودرو ، اشخاص حقیقی و حقوقی غیر از نمایندگی رسمی در صورت عقد قرارداد ارائه خدمات پس از فروش با نمایندگی رسمی بر اساس ضوابط تعیین شده توسط وزارت صنعت، می‌توانند اقدام به واردات خودروهای جدید کنند.

تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

تعرفه واردات خودروهای هیبریدی نیز در دستورالعمل جدید تعیین شده و به این ترتیب خودروهای با حجم موتور پیستونی درون‌سوز جرقه‌ای احتراقی ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی برابر با ۲۵ درصد و تعرفه واردات خودروهای هیبریدی با حجم موتور پیستونی درون‌سوز جرقه‌ای احتراقی ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی معادل ۶۵ درصد اعلام شده است. همچنین واردات خودروهای بنزینی – هیبریدی با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی بدون پایه برقی معادل ۱۰۰ درصد و تعرفه واردات خودروهای بنزینی – هیبریدی با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی‌سی با پایه برقی معادل ۹۵ درصد تعیین شده است.

دستورالعمل جدید واردات خودرو

طبق تبصره اعلام شده در دستورالعمل جدید، واردات خودرو توسط خودروسازان بزرگ و معتبر خارجی در صورت مشارکت در تولید خودرو یا قطعات آن در داخل کشورمان به صورت سرمایه‌گذاری مستقیم طرف خارجی یا سرمایه‌گذاری مشترک با طرف ایرانی معادل ۲۰ درصد ارزش تولیدات داخلی از محل سرمایه‌گذاری فوق به تشخیص وزارت صنعت مجاز خواهد بود و حقوق ورودی آن ۸۰ درصد حقوق ورودی تعیین شده برای واردات خودرو است.

بازگشایی سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی

پس از ابلاغ رسمی دستورالعمل جدید واردات خودرو ، از صبح امروز سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی پس از چند ماه وقفه بازگشایی شد. ثبت سفارش جدید واردات خودرو از تیرماه امسال متوقف شده بود و با نهایی شدن دستورالعمل جدید، حالا شاهد از سر گرفته شدن فعالیت این سایت هستیم.

با توجه به تعرفه‌های جدید و دستورالعمل تعیین شده، واردات خودروهای پورشه به ایران متوقف شده و در برندهایی مانند بنز، لکسوس و بی ام و نیز تنها مدل‌های پایه و ارزان‌تر از ۴۰ هزار دلار امکان ورود به کشور را خواهند داشت. برندهایی مانند سیتروئن، رنو، هیوندای، تویوتا، نیسان، سانگ یانگ، میتسوبیشی و دی اس همانند قبل به ایران وارد می‌شوند.

ممنوعیت واردات خودروهای مدل ۲۰۱۶

نکته دیگر این که با توجه به فرا رسیدن سال ۲۰۱۸ میلادی، از فردا واردات خودروهای مدل ۲۰۱۶ ممنوع می‌شود. طبق مصوبه اسفندماه ۱۳۹۵ هیات دولت، ثبت سفارش واردات خودرو در صورتی مجاز خواهد بود که کمتر از یک سال از سال ساخت آن گذشته باشد. به این ترتیب واردکنندگان خودرو تنها تا پایان وقت اداری امروز فرصت ثبت سفارش خودروهای مدل ۲۰۱۶ را دارند. در ادامه، تصویر ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور برای واردات خودرو را مشاهده می‌کنید:

دستورالعمل جدید واردات خودرو دستورالعمل جدید واردات خودرو دستورالعمل جدید واردات خودرو

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۷ دیدگاه

 1. یکی واسم توضیح بده چرا نیابد ۲۵۰۰ سیسی باشه ماشینا

  • چون فقط بنزین میسوزونه و پولش میره تو جیب غربی ها

   • یه پراید اندازه از خیلی برند های عالی دنیا بیشتر سوخت مصرف میکنه اونم که حتی حجم موتورشون بالای ۲۵۰۰هستش(پراید الکی مثلا کم سوزه تو ایران شاید اما اگه جهانی نگا کنیم خودتون خوب میدونید مصرفش خیلی زیاده)
    پول ما میره تو جیب به قول خودتون اجنبی ها من که حاضرم جیب اونا بره ولی تو جیب ویران خودرو و سایپا نامطمئن نره با جون مردم همش بازی میکنن کاش خودشون رو مجبور به استفاده از تولیدات خودشون میکردن تا بفهمند نه اینکه بهترین برند های دنیا سوارشن خود اقازاده هاشون
    تعرفه هم که چیزی نمیگم
    درکل مردم کاش کمی فکر میکردن خودرو صفر نخرن وتو سعید ماشینت چیه راستی
    من و امثال ما توان خرید پراید کار کردهم نداریم

 2. هر روز بدتر از دیروز
  ما شدیم پیشمرگ خودروسازهای مفت خور وطنی

 3. هر روز عوض میکنه حرفاشو دولت روحانی