افزایش عمر خودرو

عمر خودرو خود را با رعایت این نکات بیشتر کنید

اگر می‌خواهید اتومبیل شما برای سالیان سال چابک و سرحال بماند، با رعایت این چند نکته ساده می‌توانید به خوبی عمر خودرو خود را افزایش دهید.

بسیاری از صاحبان اتومبیل ها این را می‌دانند که با گرفتگی فیلتر هوا، کشیدگی تسمه و یا تمام شدن لنت ترمز چگونه تا کنند؛ حداقل اگر دفترچه‌ی راهنمای خودرو را نیز مطالعه نکرده باشید، قطعا به مرور زمان با شنیدن از دوستان و اطرافیان خود به چگونگی عملکرد این قطعات و زمان مناسب برای تعویض آنها آشنا شده‌اید. اما این‌ها تمام نکاتی نیست که برای افزایش عمر خودرو خود باید به آن‌ها توجه کنید.

در این جا قصد داریم به موارد مختلفی بپردازیم که می‌توانند در حفظ هر چه بهتر خودرو شما کمک کرده تا حتی پس از سال‌ها گذشت از خرید خودروتان، از سواری با آن لذت ببرید. در ادامه با ما همراه باشید.

خودرو خود را همیشه تمیز نگه دارید

افزایش عمر خودرو

شست و شوی خودرو نه تنها بر روی ثار آن تاثیرگذار است، بلکه می‌تواند با پاکسازی آلودگی‌های سطح خودرو شما از پوسدگی آن جلوگیری کند. رنگی که بر روی بدنه زده می‌شود، از سطح خارجی خودرو در برابر زنگ زدن محافظت خوبی به عمل می‌آورد، با این خال سطح داخلی آن همواره در معرض کثیفی قرار دارد.

افزایش عمر خودرو

به همین دلیل، از آنجایی که در فصل زمستان امکان کثیف شدن خودرو در اثر پاشیدن آب باران و یا نمک ریخته شده بر روی آسفالت جاده‌ها جهت جلوگیری از لغزندگی وجود دارد،‌مهم است که شما همیشه خودروتان را تمیز نگه دارید و مرتب بشویید. این درست است که نمک برای جلوگیری از یخ زدگی جاده‌ها مفید است، اما اگر از روزنه‌های موجود و قطعات به لایه‌های زیری خودرو شما برود می‌تواند دردسر ساز باشد. حتی اگر خودروی شما طوری طراحی شده باشد که مایعات بر روی قطعات شاسی، سیستم تعلیق و سایر قطعات زیر بدنه باقی نماند هم شما باید همیشه در نظافت و تمیز نگه داشتن خودرو خود کوشا باشید تا عمر خودرو خود را افزایش دهید.

خودرو شما فاقد لوازم اضافی باشد

افزایش عمر خودرو

به اعتقاد کالین چپمن، طراح اتومبیل های شرکت لوتوس، اول همه چیز را ساده کنید و سپس وزن را بکاهید. زیرا هر چه وزن اتومبیل شما کمتر باشد، کیفیت رانندگی شما افزایش پیدا خواهد کرد. حتی اگر صاحب یک خودروی بزرگ هستید که ناچارید وسایل زیادی را هر روز با خودرو خود حمل کنید هم فرقی نمی‌کند و گفته‌ی چپمن برای شما هم صدق می‌کند.

هرچقدر خودروی شما سنگین وزن‌تر باشد، فشاری که بر روی موتور، سیستم ترمز و تعلیق آن وارد می‌شود نیز بیشتر خواهد شد. در طول زمان حمل وسایل سنگین توسط خودرو می‌تواند به کاهش عمر خودرو شما نیز منجر شود. بنابراین همین حالا هر چه لوازم اضافی در داخل خودرو شما است را از آن خارج کرده و تنها لوازم لازم را در داخل آن قرار دهید. این کار حتی به افزایش مصرف سوخت خودروی شما نیز منجر خواهد شد.

به محض روشن شدن خودرو حرکت نکنید

افزایش عمر خودرو

احتمالا برای شما هم بارها پیش آمده است که صبح زود از خواب بیدار شده‌اید، فورا داخل خودرو می‌نشینید و به خاطر وحشت از ترافیک می‌خواهید خیلی زود پایتان را روی کلاچ گاز گذاشته و حرکت کنید. این درحالیست که شما باید ملاحظه‌ی خودروتان را نیز بکنید. خودروی شما پس از چند ساعت خاموش بودن، نیازمند کمی فرصت است تا بتواند به عملکرد عادی برسد. در واقع زمانی که به مدت چندین ساعت موتور خودرو شما خاموش باشد، روغن موتور که وظیفه‌ی مهمی را برای روان ساختن قطعات موتور دارد سرد می‌شود و در زیر موتور قرار می‌گیرد. زمانی که استارت می‌زنید پمپ روغن،‌ چرخش روغن در موتور را فعال می‌کند، اما تا رسیدن روغن به تمامی قطعات موتور معمولا ۱ الی ۲ دقیقه طول می‌کشد.

زمانی که شما فورا پس از روشن کردن خودرو خود را حرکت می‌دهید، اصطکاک شدیدی در میان قطعات زیر کاپوت به وجود می‌آید و باعث ساییدگی آن‌ها می‌شود. به گفته‌ی کارشناسان، پس از خاموشی‌های دراز مدت چند ساعته، باید حداقل ۳۰ ثانیه به خودرو خود اجازه‌ی دهید در حالت روشن درجا کار کند و سپس حرکت را آغاز کنید. البته به گفته‌ی این افراد درجا کار کردن بیش از ۱ دقیقه نه تنها برای موتور سودمند نیست، بلکه باعث آلودگی محیط نیز می‌شود.

هر از گاهی تخته گاز لازم است!

افزایش عمر خودرو

معمولا خط قرمز دور موتور در بسیاری از اتومبیل‌ها بیش از ۶۰۰۰ دور بر دقیقه است، با این حال فرصت زیادی در طول روز به وجود نمی‌آید تا حتی دور موتور خودروی خود را حتی به نصف این میزان برسانید. این درست است که در دور موتورهای بالاتر، مصرف سوخت نیز افزایش پیدا کرده و استهلاک قطعات بیشتر می‌شود، اما هر از گاهی تخته گاز لازم است!

در دور موتور بالا، همگام با افزایش جریان هوا، دوده‌ای که روی سوپاپ‌ها، اتاق احتراق و دیگر قطعاتی که در مسیر جریان هوا قرار دارند پاک خواهند شد. در صورتی که این رسوب بیش از حد بر روی سطح قطعات وجود داشته باشدف به احتراق نامنظم و کاهش عملکرد فنی خودرو منجر می‌شود و پاک کردن دوده‌ها نیز حالا دیگر دردسر ساز خواهد بود. البته تنها وقتی باید تخته گاز برانید که موتور خودرو به خوبی گرم و آماده باشد. درست است که در حد چند ثانیه مصرف سوخت شما بالا می‌رود، اما در عوض به افزایش عمر خودرو خود کمک کرده‌اید.

از دیگر نکاتی که می‌تواند به افزایش عمر خودرو شما بی‌انجامد باید به تعویض به موقع قطعات معیوب و استفاده از قطعات باکیفیت اشاره کرد. مسلما استفاده از قطعات ارزان‌تر و بی کیفیت و بی‌توجهی شما به خرابی خودرو باعث کاهش عمر مفید آن و هزینه‌های زیاد تعمیر خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۱ دیدگاه

  1. اقا با یه دستمال هم میشه پاک کرد ماشینو

  2. عکس شاخص با ماشین خودمون مقایسه می کنم از زندگی سیر میشم :))) دوست دارم هی عمر نکنه

    • بی ام و فکر کردی چیه من ۷ جدیدشو دارم پره اپشنه ولی ۲ هفته باهاش حال میکنی بعدش واست عادی میشه حتی سواریش که فوقه نرم وبی صدا و ماساژوره عالیش همه و همه واست عادی میشه تو میمونی و یه ماشینه گنده که نمیدونی تو این شهر کجا پارکش کنی واقا ادم با یه تویوتا کرولا خیلی راحت تره تا این ماشین که بیسیک ماژورش خراب بشه نمایندگی هم ۱ ماه تول میکشه تا واست بیاره

  3. «به محض روشن شدن خودرو حرکت نکنید» خودروی ما توی زمستان چنان یخ میزنه D: که تمیز ۲-۳ ساعت باید صبر کنیم قندیل هاش آب بشه :)))

  4. جالب بودن همشون خیلی ممنون از این نکات کاربردی

  5. فقط این شستو شوی خودرو خواهشا برید کارواش .دیدن که خشکسالیه آبو اینقدر هدر ندید

  6. چقدر کم بود کاش نکاتش بیشتر بود

  7. عکس BMW که گزاشتید مغز آدم رو درگیر می کنه.