موثرترین راه کاهش وزن و سوزاندن چربی های اضافه بدن چیست؟

موثرترین راه کاهش وزن و سوزاندن چربی های اضافه بدن چیست؟

موثرترین راه کاهش وزن و لاغری چه می‌تواند باشد؟ برای پیدا کردن جواب این سوال خبرنگاران مصاحبه‌هایی را با متخصصان داشته‌اند و صحبت‌های این کارشناسان بسیار قابل توجه‌ هستند.

اگر به دنبال سوزاندن چربی های اضافی بدنتان هستید،‌ حتما در مورد این موضوع شنیده‌اید که رژیم غذایی و ورزش کردن مهم‌ ترین عوامل کاهش وزن هستند؛ با این حال سوالی که به ذهن بسیاری از افراد خطور می‌کند این است که کدام فاکتور تاثیر بیشتر داشته و برای لاغری چه عاملی باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد؟

برای پیدا کردن پاسخ با یکی از استادان علوم ورزشی دانشگاه تگزاس به نام فیلیپ استنفورت (Philip Stanforth) مصاحبه شده است؛ این دانشمند برجسته به صورت مختصر اعلام کرده که موثرترین راه کاهش وزن باید بر روی رژیم غذایی متمرکز باشد و نقش فعالیت بدنی به نسبت تغذیه بسیار کمتر است.

به طور دقیق‌تر، ورزش کردن به استقامت، اراده، زمان و انرژی زیادی نیاز دارد و مقدار کالری سوزانده شده با فعالیت بدنی، به نسبت فاکتور دیگر، بسیار کمتر است؛ از طرف دیگر هم انتظار برای رسیدن به نتیجه با ورزش بسیار بیشتر طول می‌کشد.

با این حال، با کم کردن و یا حتی حذف برخی از غذاهای پرکالری، پرچرب و بیش از حد شیرین از وعده‌های روزانه، افرادی که به دنبال موثرترین راه کاهش وزن هستند قادر خواهد بود که در مدت زمان بسیار کوتاه‌تر به نتیجه دلخواه برسند.

موثرترین راه کاهش وزن و سوزاندن چربی های اضافه بدن چیست؟

استنفرت می‌گوید که برای سوزاندن ۳۵۰۰ کالری، یک فرد معمولی باید مصافت ۵۶ کیلومتر را پیاده‌روی کند، اما اگر میزان انرژی خوراکی‌های مختلف را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که نخوردن غذاهای پرکالری بسیار ساده‌تر از انجام فعالیت‌های بدنی است؛ به عنوان مثال یک شکلات تخته‌ای مغزدار به صورت میانگین ۵۰۰ کالری انرژی دارد و برای سوزاندن آن فرد باید ۸ کیلومتر پیاده‌روی کند!

مقاله‌های دیگر در مورد موثرترین راه کاهش وزن

مطالعات زیادی در تایید صحبت‌های استنفرت چاپ شده‌اند؛ به عنوان مثال در سال ۲۰۱۴ مقاله‌ای کلی تعداد ۲۰ پژوهش انجام‌شده بر روی ۳ هزار داوطلب را جمع‌بندی کرد و نتایج نشان داد که جایگزینی وعده‌های غذایی پرانرژی و به اصطلاح سنگین با وعده‌های سبک‌تر، تاثیر بسیار بیشتری نسبت به روش‌های دیگر برای کاهش وزن دارد.

در سال ۲۰۱۱ هم مقاله دیگری در مورد تاثیر فعالیت‌های بدنی بر روی کاهش چربی های اضافی در کودکان منتشر شد که نتایج آن با صحبت‌های استنفرت هم‌راستا بود و نشان داده شد که فاکتور اصلی تعیین کننده‌ شرایط فیزیکی این کودکان، تغذیه است.

موثرترین راه کاهش وزن و سوزاندن چربی های اضافه بدن چیست؟

البته به اعتقاد بسیاری از متخصصان، موثرترین راه کاهش وزن به صورت کلی ترکیبی از فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی مناسب است و نمی‌توان تاثیر ورزش بر سلامتی را به هیچ وجه انکار کرد؛ از طرف دیگر ورزش علاوه بر سوزاندن چربی‌ها بر روحیات فرد تاثیر داشته و در کنار کاهش سرعت پیر شدن و کم کردن علائم اضطراب و افسردگی، مقدار عضلات بدن را افزایش داده و سوخت و ساز فرد را بالاتر می‌برد.

به بیان کلی‌تر، موثرترین راه کاهش وزن در کوتاه‌ترین زمان، به رژیم غذایی مرتبط است و برای پایین نگه داشتن وزن و جلوگیری از چاق شدن، ورزش یکی از کارآمدترین روش‌های به حساب می‌آید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۵ دیدگاه

 1. من ورزشو ترجیح میدم
  اگه میشه مقالاتی در مورد اینی که چه ورژش هایی اصولین بزارید
  ممنون از سایت خوبتون

 2. بنظر منم بقیه دانشمندا درست مگن که هم باید رژیم باشه هم ورزش ینی تلفیقی

 3. رژِیم غذایی زیاد فکر نمیکنم تاثیر داشته باشه تا وقتی که ورژش هست
  چون همه میخوان که ماهیچه ای و خوشتیپ بشن و فقط مشکل اب کردن چربی نیست

 4. ورزش ورزش تا پیروزی
  هیشکی از ورزش کردن نمرده