فناوری Blockchain

فناوری Blockchain چیست؟ وعده غیر قابل فیلتر شدن تلگرام با فناوری بلاک چین

مدیران تلگرام ادعا می‌کنند تا یک ماه آینده، این پیام رسان با فناوری Blockchain غیر قابل فیلتر خواهد شد. اما فناوری بلاک چین یا زنجیره بلوکی چیست و مدیران تلگرام در حال راه‌اندازی چه پلتفرمی هستند؟ آیا ادعای غیر قابل فیلتر شدن تلگرام حقیقت دارد؟

در حالی که این روزها پیام رسان روسی تلگرام در ایران توسط مقامات فیلتر شده، مدیران این شبکه اجتماعی به دنبال راهکاری هستند که هیچ کشوری نتواند اپلیکیشن تلگرام را فیلتر کند. این راهکار، همان فناوری Blockchain است که گفته می‌شود با استفاده از آن، تلگرام غیر قابل فیلتر خواهد بود. در ادامه این مقاله به بررسی فناوری بلاک چین یا زنجیره بلوکی می‌پردازیم. آیا ادعای مدیران تلگرام مبنی بر غیر قابل فیلتر شدن این اپلیکیشن صحت دارد؟

فناوری Blockchain

تلگرام، پیام رسانی است که از محبوبیت و گستردگی زیادی بین کاربران ایرانی برخوردار بود، اما پس از اتفاقات اخیر در کشور ما، مقامات ایرانی تصمیم گرفتند تا این اپلیکیشن پیام رسان را فیلتر کنند؛ تصمیمی که البته با انتقادات زیادی همراه بود و به خصوص کسانی که در این شبکه اجتماعی، کسب و کاری برای خود به راه انداخته بودند و درآمدزایی می‌کردند، فیلتر شدن تلگرام را اتفاقی ناخوشایند و تصمیمی اشتباه می‌دانستند.

اما پس از فیلتر شدن تلگرام در ایران و تیره و تار شدن روابط بین پاول دوروف، مدیر روسی تلگرام و مسئولان ایرانی، دوروف اعلام کرد که به زودی این پیام رسان با پلتفرم مبتنی بر فناوری Blockchain مخصوص به خود عرضه خواهد شد که در این صورت، دیگر هیچ دولتی نمی‌تواند تلگرام را فیلتر کند. این پلتفرم جدید با نام شبکه باز تلگرام (Telegram Open Network) یا به اختصار TON شناخته می‌شود و قرار است نسخه‌ای ارتقا یافته از تکنولوژی بلاک چین برای شبکه اجتماعی تلگرام باشد.

فناوری Blockchain

آنتوان روزنبرگ، یکی از کارکنان سابق بخش نشر تلگرام در یک ویدیوی تبلیغاتی اعلام کرد شبکه باز تلگرام برای کسانی طراحی شده که نمی‌توانند به راحتی به ارزهای رمزپایه دسترسی داشته باشند و با راه‌اندازی TON قادر خواهند بود پول خود را از طریق پیام رسان تلگرام و بدون تحت کنترل بودن، انتقال دهند. پاول دوروف نیز عنوان کرد که در حال حاضر تمام جامعه ارزهای دیجیتالی و بلاک چین در حال انتقال به تلگرام هستند. گفته می‌شود ارز مورد استفاده در این پلتفرم جدید GRAM نام گرفته و قرار است این پلتفرم با چند پیام رسان دیگر نیز ادغام شود. همچنین این پلتفرم از کیف پول‌های سبک بهره می‌برد تا کاربران نیازی به دانلود بلاک چین‌های سنگین نداشته باشند.

تلگرام غیر قابل فیلتر می‌شود؟

پاول دوروف پیش از این نیز توسط مقامات کشور روسیه برای دادن اطلاعات کاربران تحت فشار قرار گرفته اما از این کار سرباز زد و حالا پس از فیلتر شدن تلگرام در ایران اعلام کرد که کاربران کمی صبر کنند تا با فناوری Blockchain ، دیگر هیچ کشوری نتواند این اپلکیشن را فیلتر کند یا به اطلاعات کاربران دسترسی داشته باشد. مدیر تلگرام به تازگی نیز خبر داده که با کمک تکنولوژی بلاک چین، حداکثر تا یک ماه آینده، فیلترینگ تلگرام غیر ممکن خواهد شد. البته در این بین مشکلی وجود دارد و آن به SMS فعال‌سازی تلگرام مربوط می‌شود. اگر ایران، تلگرام را برای همیشه فیلتر کند، آن‌گاه جلوی اس ام اس‌های فعال‌سازی اکانت تلگرام را خواهد گرفت و کسی نمی‌تواند حساب کاربری خود را اکتیو کند. باید دید ادعای مدیران تلگرام در مورد بلاک چین و غیر قابل فیلتر شدن این پیام رسان تا چه حد درست خواهد بود و مسئولان کشورمان چه برنامه ای برای جلوگیری از این اقدام در سر دارند. شاید حداکثر تا یک ماه دیگر، تکلیف پلتفرم جدید تلگرام و سرنوشت این پیام رسان در ایران مشخص شود.

فناوری Blockchain

فناوری Blockchain چیست؟

بلاک چین همان فناوری‌ای است که بیت کوین و ارزهای دیجیتالی دیگر را قادر به فعالیت می‌کند و گفته می‌شود در آینده نزدیک، صنایع دیگر مانند املاک، قراردادها و اینترنت را حسابی تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. در واقع با کمک این فناوری، تراکنش‌های صورت گرفته بین افراد بدون دخالت واسطه‌ها در فضایی ایمن و شفاف انجام می‌شود. دان و الکس تاپ اسکات، نویسندگان کتاب «انقلاب بلاک چین» در تعریف این تکنولوژی می‌گویند:

بلاک چین، یک دفتر کل فسادناپذیر و شفاف مالی است که نه تنها برای ثبت تراکنش‌های مالی برنامه‌ریزی می‌شود بلکه تقریبا برای ثبت هر چیزی که یک ارزش یا خدمات است مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در فناوری Blockchain با وجود کاربران متعدد که به طور همزمان داده‌ها را ثبت می‌کنند، شبکه قادر به جلوگیری از تداخل داده‌ها و حفظ یکپارچگی محتوای پایگاه داده‌ها است. با توجه به ساختار داده‌ای رمزنگاری شده بلاک چین، این یکپارچگی بدون نظارت و کنترل مرکزی حفظ خواهد شد. اولین بار در سال ۱۹۹۱ میلادی بود که استوارت هابر و اسکات استورنتا، کار بر روی زنجیره بلوکی رمزنگاری شده را آغاز کردند، اما اولین زنجیره بلوک توسط یک فرد یا گروه مرموز به نام ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ معرفی و به عنوان یک جزو اصلی از بیت کوین اجرا شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲۸ دیدگاه

 1. اتفاقا از وقتی فیلتر شده خیلی بهتره، من یه کار پیدا کردم، به دیدن اقوام میرم، گهگاهیم حوصلم سر میره میرم قلیان میکشم. از مسئولین تقاضا دارم رفع فیلترنکنن، آخر هفته واس روح رفتگانشون عدم مغفرت میجوییم. از صدا وسیما هم مچکرم که همیشه منعکس کننده حرف مردم به صورت برعکس هستن. منم از آقای معصوم پور بابت این مطلب متشکرم…

 2. با این وجود تماس صوتی تلگرام هم دوباره فعال میشه و اپراتورهای کشور از هم متلاشی میشن و به فکر گران کردن اینترنت و محدودیتهای دیگر می افتند

 3. اقای روحانی شما که گفتی دستتون روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت پس چرا با پا رفتی اخه رو دکمه فیلترینگ

 4. من که نفهمیدم چی شد مهم اینه خبر خوبیه:))

 5. این مقاله ارتباطی با فیلتر و یا عدم فیلتر شدن و یا قابلیت گریز از فیلتر نداره.

 6. دستشون درد نکنه که حداقل هوای مارو داره تلگرام

 7. این فناوری چه ربطی به اینترنت ملی داره و اینی که تلگرام فیلتر نششه که خیلی خوبه

 8. دوستان اگه پروژه بلاک چاین اجرایی شه احتمال ملی شدن اینترنت خیلی زیاد میشه به این دلیل که نمیتوانن بار دیگر فیلتر کنن تلگرام رو !! پس نباید این اتفاق بیوفته.

 9. خب به ایمیل هم کد رو بفرسته تا مشکلی پیش نیاد

 10. در مورد ارسال کد فعال سازی من هم در لپتاپم تلگرامو نصب دارم هم در گوشی (یک اکانت در هر دو)وقتی تلگرام رو پاک میکنم از هر کدوم تلگرام کد فعال سازی رو به تلگرام نصب در دستگاه دیگری میفرسته.برای مثلا من تلگرام گوشی رو پاک کردم میخام دوباره نصب کنم کد فعال سازی به نرم افزار نصب در لپتاپ میاد و من اونو در گوشی وارد میکنم و وارد اکانتم میشم.و به قول دوستمون یه راه حل دگ برا اکانت جدید ایمیل هستش
  ممنون

 11. حالا فقط یک راه برای فیلتر تلگرام هست که دسترسی مردم ایران را به روی اینترنت جهانی ببندند (به دلیل اجرا شدن طرح شبکه ملی اطلاعات امکان پذیر است)و فقط سایت ها و برنامه هایی که توی ایران سرور دارند کار می کنن که البته با توجه به اجرا شدن طرح قطع اینترنت جهانی روی فعالیت بانک ها تاثیر ندارد…البته این اقدام احتمالا فقط در شرایط اضطراری انجام می شود بنابراین اگر خطری از سوی مقامات احساس شود در مواقع اضطراری نه فقط تلگرام بلکه می توانند کل سایت ها و سرویس های غیر ایرانی را مسدود کنند

 12. مطلب جامع و جالبی بود، با سپاس از جناب معصوم‌پور

  حرکت فوق العادیه و منتظرشیم، اون بخش پیامک هم مسئله ای نیست، اکثر اکانت ها فعالن یا تلگرام می تونه یه گزینه ارسال کد با ایمیل هم براش تعریف بشه مثلا

 13. من آخر نفهمیدم چه طور جلوی فیلترینگ رو می گیره!

 14. ماهم نفهمیدیم چیشد بلاخره میشه یا نمیشه ☹️

 15. دم تلگرام گرم! عالیه این ویژگی

  نه تنها برای ما، برای مردم روسیه، چین، عربستان و…

 16. برای درک بهتر تکنولوژی بلاک چین، این تکنولوژی را با سایت جهانی ویکیپدیا که اکثر مردم آن را می شناسند، مقایسه می کنیم.

  در ویکیپدیا، کاربر (مشتری) با مجوزهای مرتبط با حساب کاربری خود قادر به تغییر مقالات ویکی پدیا در سرور اصلی است. هرگاه یک کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده ویکی پدیا را مشاهده خواهد کرد. اما کنترل پایگاه داده (دیتابیس) همچنان با مدیران ویکی پدیا است و اجازه دسترسی و تغییرات را توسط یک مقام مرکزی حفظ می کند. (یعنی آقا مدیره میتونه اون مطلبی که گذاشتی دستخوش تغییر و یا اصلا حذفش کنه)

  ساختار اصلی ویکیپدیا مانند همه بانک ها، دولت ها و شرکت های بیمه، شامل بانک اطلاعاتی متمرکز و محافظت شده است. مدیران اصلی این شرکت ها و موسسات قادر به مدیریت و دسترسی کامل به پایگاه های داده هستند به همین دلیل به آن ها سیستم های متمرکز می گویند.

  اما پایگاه داده که در فناوری بلاک چین تشکیل شده است کاملا متفاوت است. این نیز یکی از ویژگی های متمایز و مهم از فن آوری بلاک چین است. این دیتابیس هیچ مدیری ندارد و توسط هیچ کسی نمی تواند کنترل شود. حتی توسعه گران فقط می توانند تغییراتی ایجاد کنند اما نمی توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل به این فناوری، «فناوری غیر متمرکز» می گویند.

  برای همینه که الان گروهای تروریستی و پولشوها دارن به سمت استفاده از این فناوری سوق داده میشن، چون به هیج وجه قابل ردیابی نیستن

 17. کاربران گرامی
  بعد از این که این مقاله رو خوندید یه زحمتی هم به اون انگشتای ظریفتون بدید و جستجوی کامل تری رو انجام پیشه کنید، خودتون تا آخرِ ماجرا رو متوجه میشید 🙂

 18. اگه بیاد عالی میشه تو ایران هر روز یه چی میگن معلوم نیس فیلتر رفع بشه یا نه صدا سیمام که کلا بر علیه رفع فیلتره دوستان از گزارشات صدا و سیما باخبرن

 19. امیدوارم هر چه زودتر بیاد که خلاص شیم از این شیلترشکن ها و شیلترکننده ها

 20. تیترتون با متنتون هم خوانی نداره.اخرش نفهمیدیم که غیر قابل فیلتر میشه یا نه?

  • اگر بر همین پایه باشه، بله غیر قابل فیلتر میشه
   با مطالعه ای که من داشتم، سرورهای متمرکز و غیرمتمرکز در این مورد دخیل هستن و همین موضوع باعث میشه قابل ردیابی نباشی
   وقتی قابل ردیابی نباشی، قابل فیلتر هم نیستی

   • عزیز جان به سرور ربطی نداره، مسئله ای که در فیلترینگ هست آی پی ولید مسیر دسترسی هست.

    به پایگاه داده غیر متمرکز چه ربطی داره؟

    ۵۰۰۰۰ تا هم آی پی داشته باشند هم فیلتر شدنی هست.

    جناب حسین، به ویکیپدیا چه ربطی داره؟

    فیلتر کردنش ۱ ثانیه طول می کشه.

    در آخر به این مثال اکتفا می کنم :

    شرکت هایی مثل ادوبی که جلوی سرویس دهی به ایران رو می گیرن، آی پی های ولید ایران رو نشخیص می دهند

 21. دمش گرم واقعا
  اگه حقیقت داشته باشه که عالیه
  از آقای معصوم‌ پور هم بابت این مطلب تشکر میکنم

 22. اینم بگمو برم که اینا در برابره قدرت سایبری سپاه هیچ کاری نمیتونن بکنن اگه بخواد فیلتر بشه میشه ????????