برخورد شهاب سنگ ۱۰ تنی به روسیه + عکس و فیلم

ساعت ۹:۲۳ صبح روز جمعه ۲۷ بهمن ماه سال ۹۱ به وقت مرکزی روسیه (۶:۵۳ بامداد به وقت ایران) این مهمان ناخوانده که تخمین زده می شود حدود ۱۰ تن وزن داشته با حداقل سرعت ۵۴ هزار کیلومتر بر ساعت (۱۵ کیلومتر بر ثانیه) به جو زمین برخورد کرده و در ارتفاع ۳۰ تا ۵۰ کیلومتری سطح زمین در نزدیکی شهرک چبارکول، واقع در حدود دویست کیلومتری جنوب یکاترینبورگ ، شهر چلیابینسک روسیه (در ۱۵۰۰ کیلومتری شرق مسکو) در آسمان منفجر شده است.

به نقل از شبکه روسی آر تی،نزدیک به ۵۰۰ نفر در این منطقه که مورد اصابت این شهاب سنگ قرار گرفته است نیاز به اقدامات پزشکی دارند و بیش از ۱۰۰ نفر در این منطقه زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافتند.
افرادی که سقوط این شهاب سنگ را از مناطق اطراف مشاهده نموده‌اند آن را شبیه سقوط هواپیما یا گلوله آتشین توصیف نموده‌اند. زمانی که شهاب سنگ به زمین برخورد نموده، چیزی شبیه به زمین لرزه رخ داده و شیشه‌ پنجره تعدادی از ساختمان‌ها شکسته و باعث فرو ریخت سقف کارخانه‌ها شده است.

{photo}91/11/28/Meteorite{/photo}

چلیابینسک واقع در حدود هزار و پانصد کیلومتری جنوب مسکو، یک شهرک صنعتی با تعدادی کارخانه، یک نیروگاه اتمی و مرکز ذخیره و پردازش پسمانده سوخت نیروگاهی است. کارشناسان گفته‌اند که پس از ورود این شهاب به جو زمین، بخش عمده آن سوخته و قسمت هایی از بدنه اصلی در نقاط مختلف پراکنده شده است.
شیشه پنجره ساختمان ها تا فاصله دویست کیلومتری محل اصابت قطعه اصلی شهاب‌سنگ شکسته و برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که قطعات کوچکتر این جرم آسمانی تا نواحی سیبری هم پراکنده شده است.

سرگئی سرکوف یکی از ساکنان چلیابینسک به بی بی سی گفته که شهر برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه مثل “منطقه جنگی” شده بود.براساس گزارش‌ها قطعات کوچک‌تر شهاب سنگ بعد از برخورد با زمین بر فراز منطقه تیومن در سیبری ریخته شده‌اند.

سقوط اینگونه شهاب سنگ‌ها در روسیه نادر بوده اما گفته می شود سقوط یک شهاب سنگ مشابه در سال ۱۹۰۸ منطقه ای به وسعت ۲,۰۰۰ کیلومتر مربع در سیبری را زیر و رو کرد.

منبع : reuters

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*