برنامه‌های دانشمندان چینی برای نابودی زباله های فضایی با سلاح لیزری!

برنامه‌های دانشمندان چینی برای نابودی زباله های فضایی با استفاده از سلاح لیزری!

نابودی زباله های فضایی با گسترش قلمرو انسان در فضا، در حال تبدیل شدن به مسئله‌ای مهم است و به تازگی محققان چینی از نوعی سلاح لیزری برای از بین بردن این ضایعات در خارج از جو زمین پرده برداشته‌اند.

تاکنون راهکارهای مختلفی برای مقابله با مشکل آلودگی فضایی ارائه شده است که بیشتر بر روی جمع‌آوری و ‌ دور کردن ضایعات از زمین متمرکز هستند؛‌ با این حال محققان چینی به تازگی با شبیه‌سازی نوعی سلاح لیزری مداری که برای نابودی زباله های فضایی طراحی شده، راه‌حلی عجیب و به اعتقاد برخی، بسیار کارآمد را برای این مشکل پیشنهاد کرده‌اند.

این طور که به نظر می‌رسد، ایستگاه فضایی لیزری طراحی‌شده ضایعات کوچک (با طولی کمتر از 10 سانتی‌متر) موجود در خارج از جو زمین را با تاباندن نور به تعداد 20 مرتبه در هر ثانیه و به مدت 2 دقیقه، نابود می‌کند.

دانشمندان چینی ثابت کرده‌اند که ساخت چنین ایستگاه‌های فضایی عملی است، اما جدا از بحث نابودی زباله های فضایی سوال‌های متعددی در زمینه به ‌کارگیری یک سلاح لیزری در فضا مطرح می‌شود؛ به عنوان مثال ساخت چه تعداد از این ایستگاه‌ها لازم است؟ کدام کشور وظیفه عملی کردن این پروژه را بر عهده می‌گیرد و پس از اجرایی شدن، چگونه میتوان اطمینان داشت که دستگاه‌های قرارگرفته در مدار زمین تنها برای نابودی زباله های فضایی به کار گرفته می‌شوند و استفاده تخریبی دیگری از آن‌ها نمی‌شود؟

همانطور که بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند، به کارگیری این تجهیزات در خارج از جو سیاره به همکاری‌های بین‌المللی گسترده و برنامه‌ریزی‌های دقیق نیاز دارد، اما از طرف دیگر با بدتر شدن شرایط آلودگی فضایی و بیشتر شدن مقدار زباله های فضایی کوچکی که سلامت ماهواره‌ها و تجهیزات پیشرفته را تهدید می‌کنند،‌ مسئله مقابله با این مشکل روز به روز جدی‌تر می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

5 دیدگاه

  1. به نظر بنده باید نگهشون داشت واسه نسلهای دیگه میشه به عنوانه اثار باستانی ازشون استفاده کرد
    به ۱۰۰ ها سال دیگه فکر کنین باستانی میشن

  2. هرچی که باشه چینیه D: آخرش هنگ می کنه زباله ها تکثیر میشن!!!!

  3. خداااا اونا به دنبال نابود کردن زباله های فضایین ما هنوز با افتخار زباله میریزن توی خیابون 😐

  4. امریکا پس این همه ادعای بیخود داره چ غلطی میکنه اون عملیش کنه ناسا هم که توی خود امریکاس

  5. ده سانتی مترم مگه هی به حساب میاد